Strona główna Artykuł sponsorowany Jak układać kostkę klinkierową?

Jak układać kostkę klinkierową?

0
Kostki klinkierowe to popularny wybór w przypadku projektów typu „zrób to sam”, ale ich prawidłowe ułożenie może wymagać nieco wprawy. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby dobrze ułożyć bruk klinkierowy już za pierwszym razem!

Kostka klinkierowa – co to jest?
Nazwa „klinkier” pochodzi od technicznego procesu produkcji tych cegieł. Klinkier produkuje się, wypalając glinę w bardzo wysokiej temperaturze około 1300-1400°C. Powoduje to, że szkliwo powierzchniowe topi się, spływa i wiąże ze sobą różne cząstki. W ten sposób powstaje twarda cegła o chropowatej fakturze, która jest bardzo odporna na ścieranie i zużycie. Kostka klinkierowa jest od wieków używana jako materiał budowlany. Jest szczególnie ceniona za swoją trwałość i niską przewodność cieplną. Wytrzymałość kostki klinkierowej pozwala również na układanie jej w cieńszych odcinkach niż cegły tradycyjne. Kostki klinkierowe są obecnie dostępne w wielu kolorach i formatach, więc łatwo znaleźć rodzaj, który będzie pasował do stylu domu i jego otoczenia. Kostki klinkierowe zapewniają także doskonałe odprowadzanie wody i są antypoślizgowe. Sprawdź, jak wygląda kostka klinkierowa na stronie producenta: https://www.feldhaus.pl/produkty/c/bruki-klinkierowe

Kostka klinkierowa brukowa – gdzie ją zastosować?
Klinkier brukowy to jeden z najbardziej stylowych materiałów, jakich można użyć do wykończenia elewacji. Wyróżniają się spośród innych rodzajów kostki brukowej dzięki swojemu wyjątkowemu wyglądowi, ale mają też kilka praktycznych zalet. Kostka klinkierowa brukowa nadaje się do układania na wiele sposobów. Można na przykład utworzyć prostą ścieżkę od drzwi wejściowych do podjazdu, układając kostki klinkierowe w kratkę. W ten sposób stworzysz silny kontrast między białym kolorem fasady domu a ciemnym kolorem cegieł. Dzieje się tak dlatego, że większość cegieł klinkierowych występuje w różnych odcieniach czerwieni, brązów i szarości. Drugim sposobem wykorzystania bruku klinkierowego jest stworzenie wewnętrznego dziedzińca, który będzie pełnił funkcję salonu na świeżym powietrzu. Jeśli ustawi się na nich zestaw wygodnych mebli ogrodowych, o każdej porze dnia i nocy będzie można czytać książkę i popijać kawę. Nieregularny kształt tych cegieł sprawia, że są one idealne do tworzenia przytulnych przestrzeni.

Cegła klinkierowa drogowa – jak ją ułożyć?
Do montażu bruku klinkierowego potrzebne będą odpowiednie narzędzia, takie jak:

  •       Listwa brukarska,
  •       Młot brukarski,
  •       Maszyna do cięcia na mokro,
  •       Prowadnice do listwy,
  •       Poziomnica,
  •       Wibrator powierzchniowy,
  •       Taśma miernicza.

Najpierw należy przygotować powierzchnię, w tym celu wyznacza się trasę układania kostki brukowej, którą następnie się wyrównuje. Następnie gotową powierzchnię się uziarnia, czyli stosuje warstwę żwiru i piasku o odpowiedniej grubości takiej jak: 0/16, 0/32 czy 0/45 mm. Następnym krokiem jest ułożenie u utwardzenie krawędzi z krawężników betonowych. Kiedy to będzie gotowe można przystąpić do wykończenia powierzchni mieszanką kruszywa, grysu i mączki. Następnie za pomocą prowadnic i listwy brukarskiej należy powierzchnię wyrównać. Kolejnym etapem jest układanie kostki brukowej Feldhaus za pomocą młota brukarskiego. Zaraz po ułożeniu kostki należy zastosować spoinowanie odpowiednią zaprawą. Po kilku godzinach od zakończenia prac można całość wyrównać wibratorem powierzchniowym. Przez kilka następnych dni nie należy używać bruku, by cegła klinkierowa drogowa odpowiednio związała. Można jedynie co jakiś czas uzupełniać fugi spoiną, by mieć pewność, że będą one równo wykończone.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułOtwarcie Fortu Gaj i uroczystości majowe w Strzegomiu [PROGRAM]
Następny artykułCzy kwiaty z okazji Dnia Matki to dobry pomysł na prezent?