Strona główna Artykuł sponsorowany Bycie eco a catering dietetyczny – czy da się to pogodzić?

Bycie eco a catering dietetyczny – czy da się to pogodzić?

0
Jednym z często stawianych zarzutów cateringom dietetycznym jest przyczynianie się do degradacji środowiska naturalnego poprzez używanie plastikowych sztućców i opakowań. Nie należy jednak wrzucać wszystkich do jednego worka, gdyż są firmy, które z łatwością łączą bycie eco ze swoją działalnością. Czym zatem kierować się przy wyborze cateringu dietetycznego jeśli leży nam na sercu kondycja naszej planety? Poniżej podpowiedź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Zalety cateringu dietetycznego
Nie da się ukryć, że dieta pudełkowa zrewolucjonizowała życie wielu z nas – dzięki niej łatwiej jest budować zdrowe nawyki żywieniowe, nie podjadać pomiędzy posiłkami, a także jeść zdrowo. Jej największą zaletą jest wygoda – wystarczy określić swoje zapotrzebowanie kaloryczne, wybrać wariant diety (np. tradycyjną, wegańską, bezglutenową, ect.), dokonać zamówienia na wybraną liczbę dni, zapłacić, a następnie cieszyć się dostawami świeżych posiłków na cały dzień pod drzwi wskazanego adresu. Catering dietetyczny jest nie tylko wygodną, ale również zdrową opcją. Posiłki w diecie pudełkowej są odpowiednio zbilansowane, co oznacza, że dostarczają nam niezbędnych substancji odżywczych we właściwych proporcjach. Tego typu usługi z łatwością znajdziemy w wielu miastach — wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę catering dietetyczny — Gdańsk, Łódź, Warszawa, Poznań, Wrocław lub dopisek innego, wybranego przez nas, miasta.

Na co zwracać uwagę przy wyborze cateringu dietetycznego?
Na rynku działa wiele różnego rodzaju firm, które oferują nam dostarczanie pod drzwi gotowych posiłków. Jak wybrać najlepszą? Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, ponieważ każdy z nas ma inne potrzeby i oczekiwania. Pomocne mogą być opinie na temat danego cateringu dietetycznego, które budują jego renomę. Jeśli szczególnie zależy nam na byciu eco, to powinniśmy zwrócić uwagę na opakowania, w których będzie dostarczana nam dieta pudełkowa. Najtańszą, a zarazem najgorszą opcją są opakowania plastikowe – jak łatwo policzyć 5 posiłków dziennie przez tydzień (bez weekendów), daje nam aż 25 plastikowych „pudełek”. W ten sposób łatwo dołożymy swoją cegiełkę do degradacji środowiska naturalnego.

Alternatywą dla opakowań plastikowych są tzw. pudełka ekologiczne, które mogą być wykonane z różnych materiałów, np. z pulpy trzcinowej.  Są one nie tylko eco, ale również praktyczne i wytrzymałe, a także – co ważne – odporne na tłuszcz i wilgoć. Dania w opakowaniach z pulpy trzcinowej można bez problemu odgrzewać i mrozić. Jeśli je zużyjemy, to wystarczy je wyrzucić do pojemnika na odpady organiczne. Wadą tego typu pudełek ekologicznych jest to, że niestety zwykle są one dodatkowo płatne.

Gdzie wyrzucać opakowania z diety pudełkowej?
Jeśli zdecydujemy się na wariant diety pudełkowej z plastikowymi opakowaniami i chcemy zrobić coś dobrego dla środowiska, to możemy wyrzucić je do odpowiedniego pojemnika z odpadami. Mowa tu oczywiście o pojemniku na tworzywa sztuczne, który w większości miast oznaczony jest kolorem żółtym. Co istotne, nie musimy wcześniej myć opakowań – to popularny mit, który dokłada nam pracy. Warto jednak wiedzieć, że nie każde „pudełko” z cateringu dietetycznego nadaje się do recyklingu – musi być ono wykonane z plastiku PCV, które jest tworzywem sztucznym wielokrotnego wyboru. Dlatego też jeśli już decydujemy się na catering dietetyczny i nie chcemy dopłacać za ekologiczne opakowania, to wybierajmy taki, który oferuje opakowania z plastiku, nadającego się do powtórnego przetworzenia. Co ciekawe, niektóre firmy odbierają od nas „pudełka” i same zajmują się ich recyklingiem. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając catering dietetyczny.

Bycie eco i dieta pudełkowa mogą iść ze sobą w parze, jednakże nie jest to regułą, a wiele firm na rynku podąża drogą na skróty i przyczynia się do degradacji naszej planety. Dlatego też przy wyborze cateringu dietetycznego, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę i dostępność usług, ale również typ opakowań.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKolejny pożar komina w tym samym budynku [FOTO]
Następny artykuł50 zgonów z powodu COVID-19. Raport ministerstwa zdrowia