Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdnicki szpital wzbogacił się o nowy sprzęt. Kosztował ponad pół miliona złotych

Świdnicki szpital wzbogacił się o nowy sprzęt. Kosztował ponad pół miliona złotych

0

Nowoczesny system do wideochirurgii o wartości 531 tys. złotych trafił na blok operacyjny Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy i jest już wykorzystywany przez medyków do wykonywania operacji z zakresu ginekologii onkologicznej.

Zakupiona ze środków własnych szpitala kolumna laparoskopowa daje wiele nowych możliwości diagnostycznych, a dzięki zastosowaniu najnowszych technologii pozwala lekarzom dostrzec to, co niewidoczne gołym okiem. System kamery 4K 1688 firmy Stryker, wykorzystuje obrazowanie fluorescencyjne w zakresie bliskiej podczerwieni z użyciem zieleni indocyjaninowej (ICG) – substancji, która niedostrzegalna gołym okiem po wzbudzeniu promieniami podczerwonymi, staje się seledynowo-zielona i jest bardzo dobrze widoczna. Dzięki temu możliwa jest wizualizacja krążenia, w tym naczyń limfatycznych i krwionośnych, a także perfuzji tkanek. Barwnik ICG daje też możliwość identyfikacji węzła wartowniczego – pierwszego węzła chłonnego, do którego dociera chłonka z guza nowotworowego oraz oceny ukrwienia – opisują medycy ze świdnickiego szpitala.

Technologia ta jest nieoceniona przy wykrywaniu komórek nowotworowych, gdyż doskonale uwidocznia chore tkanki, pozwalając precyzyjnie określić zakres zabiegu operacyjnego, a co za tym idzie ograniczyć do minimum ilość niepożądanych zdarzeń. Dzięki zastosowaniu barwnika ICG nie ma konieczności usuwania wszystkich węzłów chłonnych w rejonie narządu zaatakowanego przez nowotwór, co do tej pory wiązało się z powikłaniami, obrzękiem, pogorszeniem jakości życia i sprawności pacjenta. Warto podkreślić, że użycie zieleni indocyjaninowej jest nieszkodliwe dla pacjenta i stanowi bezpieczną alternatywę dla ryzykownych znaczników promieniotwórczych – zaznaczają przedstawiciele szpitala.

Jak wskazują medycy z „Latawca”, nowy zakup stanowi kolejny krok w stronę rozwoju ginekologii onkologicznej w szpitalu. – Zastosowanie nowoczesnej technologii, jaką dysponuje zakupiona kolumna laparoskopowa znacznie zwiększy bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów u pacjentek z nowotworami ginekologicznymi, poprawi komfort ich hospitalizacji oraz przyspieszy proces leczenia – podkreślają.

/SP ZOZ Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułCzym jest diamentowe malowanie?
Następny artykułSto jeden lat Józefy Trzepli. Doczekała się 6 wnucząt, 12 prawnuków oraz 2 praprawnuczek