Strona główna Kultura „Sonata” w kinach w całej Polsce od 4 marca

„Sonata” w kinach w całej Polsce od 4 marca [Projekcja filmu z napisami dla niesłyszących]

0

Ta niewiarygodna historia wydarzyła się naprawdę! Nazwano go „Nikiforem fortepianu” czy „Beethovenem z Murzasichla”. Jak niedosłyszący Grzegorz Płonka został pianistą… Film będzie można obejrzeć już od 4 marca w polskich kinach – w tym Cinema3D/Multikino.

Grzegorz Płonka (Michał Sikorski), po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców (Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat), wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego (Jerzy Stuhr) odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenia swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena.

Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera, Bartosza Blaschke.
Występują: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat, Irena Melcer, Lech Dyblik oraz Jerzy Stuhr.

Grzegorz, błędnie zdiagnozowany jako dziecko autystyczne, żyje w swoim hermetycznym świecie i nie potrafi nawiązać kontaktu ze światem. Wydaje się, że jego jedyną pasją jest uderzanie w klawiaturę starego fortepianu stojącego w domu. Kiedy chłopak ma kilkanaście lat wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko głęboki niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ rodzi się na nowo, chce odzyskać stracone lata i stać się człowiekiem takim, jak inni. Zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Jednak nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że niesłyszący chłopak – choć wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenia. „Sonata” to skrzący się humorem, poruszający film rozgrywający się w majestatycznych Tatrach, opisujący autentyczną historię muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. To niesamowita, okupiona ogromnym wysiłkiem i walką, droga do osiągnięcia niemożliwego z happy endem.

Konieczniej obejrzyj zwiastun!

W głównej roli Michał Sikorski, który na 46. FPFF w Gdyni otrzymał nagrodę indywidualną za Profesjonalny Debiut Aktorski.

Link do FB: https://www.facebook.com/sonatafilm2021

/Materiały nadesłane/

Poprzedni artykułZapewnią wsparcie dla niepełnosprawnych uchodźców z Ukrainy
Następny artykułSzpital „Latawiec” udzieli pomocy uchodźcom oraz ofiarom wojny. Pacjentów z Ukrainy przyjmą też świdnickie przychodnie [Медична допомога громадянам України]