Na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu spoczęła Amanda Rożańska-Baranowicz. Honorowa obywatelka Strzegomia, niezwykle szanowana i zasłużona dla szeroko pojętej strzegomskiej kultury, zmarła 25 lutego. Miała 95 lat.
Amanda Rożańska-Baranowicz urodziła się 12 marca 1926 roku w Woli Korybutowieckiej. Od chwili zatrudnienia w Jaroszowskich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych związała się ze Strzegomiem i rozpoczęła działalność społeczną na rzecz Ziemi Strzegomskiej, która trwa do dnia dzisiejszego. W latach 70-tych była radną Rady Miejskiej w Strzegomiu. Występowała w obronie strzegomskich zabytków kultury materialnej, które w tamtych czasach popadały w coraz większą ruinę. W 1975 r. była jednym z inicjatorów założenia Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej, które w 2020 r. obchodziło jubileusz 45-lecia swojej działalności. Przez wiele lat pełniła funkcję prezesa Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej (TMZS), była też jego honorowym prezesem.
Amanda Rożańska-Baranowicz wykazała się wieloma inicjatywami kulturalnymi związanymi z ochroną dziedzictwa regionalnego. Władze Strzegomia, doceniając zaangażowanie społeczne, nadały jej tytuł „Zasłużony dla miasta Strzegomia”. Na początku lat 90. była inicjatorką nawiązania współpracy z organizacją byłych mieszkańców niemieckich Strzegomia (Bundesheimatgruppe Striegau). Była także twórczynią projektu pomnika Księżnej Anny, która nadała w 1242 roku prawa miejskie miastu Strzegom. Pomnik usytuowano w 2009 roku na strzegomskich plantach. 30 marca 2016 roku Rada Miejska w Strzegomiu nadała jej tytuł Honorowego Obywatela Strzegomia.
Ostatnie pożegnanie Amandy Rożańskiej-Baranowicz miało miejsce 5 marca na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyła kilkudziesięcioosobowa delegacja ze Strzegomia, w tym m.in. władze samorządowe wraz ze sztandarem gminy, członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej, ludzie kultury, przyjaciele i znajomi.
/UM Strzegom, opr. mn/