Strona główna 112 Popisano postumenty przed wejściem na cmentarz żołnierzy radzieckich

Popisano postumenty przed wejściem na cmentarz żołnierzy radzieckich [FOTO]

0

Trwa ustalanie sprawcy aktu wandalizmu, do którego doszło w niedzielę przy ulicy Waleriana Łukasińskiego w Świdnicy. Popisane zostały znajdujące się przed wejściem na cmentarz żołnierzy radzieckich cokoły, na których stoją działa przeciwpancerne.

W ostatnich latach postumenty znajdujące się przed cmentarzem kilkukrotnie były celem wandali. W 2015 roku na cokołach wymalowano napisy „śmierć wrogom ojczyzny” i „anty antifa”. Ostatnio doszło tam do kolejnego aktu dewastacji. – W minioną niedzielę w godzinach porannych jedna osoba dokonała takiego czynu. Co chciała namalować? Trudno powiedzieć. Niewątpliwie ma to związek z bieżącymi wydarzeniami. Mam wielką nadzieję, że sytuacja nie będzie eskalowała – mówi Edward Świątkowski ze świdnickiej Straży Miejskiej. – Sprawa została przekazana do Urzędu Miejskiego w Świdnicy, a następnie została zgłoszona na policję – dodaje Świątkowski.

Informację o złożeniu zawiadomienia w tej sprawie potwierdza Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. – Na miejscu zostały wykonane czynności w niezbędnym zakresie, zabezpieczono ślady oraz zapis z monitoringu. W sprawie wszczęte będzie postępowanie w kierunku art. 261 Kodeksu karnego, to jest znieważenia pomniku lub innego miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby – mówi Ząbek.

Cmentarz Wojenny Żołnierzy Armii Radzieckiej został utworzony w 1948 roku. – Pochowano tutaj prochy żołnierzy pogrzebanych wcześniej na prowizorycznym cmentarzu na skwerze obok banku przy pl. 1000-lecia Państwa Polskiego. Na cmentarzu znajduje się 254 płyt nagrobnych, w tym 87 mogił imiennych. Przy wejściu na cmentarz na kamiennych cokołach ustawione są działa przeciwpancerne – pisał Wiesław D. Łabęcki na łamach „Encyklopedii Świdnicy”. Cmentarz znajduje się pod opieką miasta. Od lat na podstawie ustawy o grobach i cmentarzach wojennych, a także umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji, urząd wojewódzki przekazuje do budżetu miasta dotację w celu utrzymania tego miejsca pamięci w należyty sposób.

/mn/

Poprzedni artykułSto jeden lat Józefy Trzepli. Doczekała się 6 wnucząt, 12 prawnuków oraz 2 praprawnuczek
Następny artykułSpecjalna infolinia dla uchodźców/Спеціальна гаряча лінія для біженців