Strona główna Artykuł sponsorowany Najciekawsze atrakcje w Holandii, które warto zobaczyć

Najciekawsze atrakcje w Holandii, które warto zobaczyć

0
Lubisz podróżować? Retoryczne pytanie, chyba każdy z nas lubi. Jeżeli interesują Cię podróże międzykrajowe i zwiedzanie ciekawych miejsc, ten artykuł jest dla Ciebie idealny! Przyjrzyj się im w Holandii. Sprawdź, które miejsca w tym ciekawym kraju są godne odwiedzenia! Holandia czeka otworem, zatem przeczytaj poradnik już teraz!

Zwiedzanie Holandii – co warto wiedzieć
Z czym Ci się kojarzy Holandia? Podpowiemy, z tulipanami, rowerami, oraz wiatrakami. Są to charakterystyczne rzeczy, które chyba każdej osobie nasuwają się jako pierwsza myśl odnośnie tego kraju. Ponadto warto wiedzieć, że Holandia to kraj wybitnie nizinny, gdzie jego średnia wysokość ponad poziom morza wynosi tylko 10 metrów!

Holandia jest krajem, w którym mieszkańcy od wieków jego kawałki musieli „wydzierać” morzu. Ono zaś próbuje od dawien dawna wedrzeć się w głąb kraju. W tym celu pobudowano liczne tamy, które mają za zadanie wstrzymanie tego procesu. Tereny, które zostały otoczone tamami, zaczęto osuszać za pomocą wiatraków i właśnie dlatego znajduje się ich w tym kraju tak wiele. W ten właśnie sposób, powstały tzw. poldery, które znajdują się poniżej morza.

Można jeszcze wspomnieć o tym, że do dzisiaj około 25% kraju zajęte jest przez depresje, a najniżej położony punkt w Holandii to polder Księcia Aleksandra, który wynosi 6,7 metrów p.p.m. Natomiast tereny, które zostały wyniesione zaledwie 1 metr n.p.m, wynoszą około 35%.

Holandia – atrakcje które warto zobaczyć
Skoro wspomnieliśmy nieco na temat samego kraju, jakim jest Holandia, czas przejść do właściwego tematu i sprawdzić, jakie atrakcje i miejsca w tym kraju są godne odwiedzenia.

Po prostu wiatraki – również te wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco
Skoro jest to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów tego państwa, dlaczego od niego nie zacząć? Można wręcz rzec, że wiatraki są holenderskim symbolem. Co więcej, są one rozsiane praktycznie po całym państwie, zatem nie ma problemu z ich znalezieniem. Okazuje się, że istnieją przypadki, gdzie wiatraki są zamieszkałe, inne zaś pełnią funkcję turystyczną. Można spotkać też takie, które są w rozsypce.

Wiatraki w Holandii nie są jednakowe, gdyż mogą mieć różnie wielkości, kształty, oraz mogą różnić się od siebie, chociażby materiałem budulcowym. Jako ciekawostkę można uznać, że podobno najpiękniejsze wiatraki znajdują się Kinderdijk i właśnie to miejsce zostało wpisane na wspomnianą w tytule listę światowego dziedzictwa Unesco. Natomiast w skansenie Zaanse Schans znajdują się najbardziej zabytkowe wiatraki. Przybywając do skansenu Zaanse, można również przyglądnąć się wytwarzaniu chodaków i różnych serów.

Kraj słynący z rowerów
Kolejna z trzech charakterystycznych cech tego państwa. Rowery podobnie jak wiatraki są praktycznie wszędzie. Ponadto Holandia ma świetnie rozbudowane drogi rowerowe, zatem czasami będąc mieszkańcem, lepiej opłaca się korzystać z roweru aniżeli z samochodu czy innego środka lokomocji!

Piękne tulipany
Do odhaczenia pozostała ostatnia ikona Holandii, jaką są tulipany, a raczej pola tulipanów. Kwitną one na wiosnę i pola z tulipanami po horyzont mienią się pięknymi różnorodnymi kolorami. Oprócz pięknych odmian w wielu kolorach można zaobserwować również gatunki, o których zapewne wcześniej nie miałeś pojęcia. Jeżeli chcesz podziwiać wspaniałe holenderskie pola z tulipanami, odwiedź ten kraj właśnie wiosną.

tulipany w Holandii

Miasto słynące z najpiękniejszego kościoła w Holandii
Konkretnie mowa o Bazylice Świętego Willibrorda znajdującej się w Hulst Sint Willibrordusbasiliek. W kościele tym można zobaczyć obraz pt. „Dobry Samarytanin” autorstwa Gentenaara Jana Baptysty Maes. Ponadto wiele innych ciekawych dzieł sztuk i oczywiście sam kościół.

Przyjemne miasteczko rybackie Marken
Marken jest dawną rybacką osadą. Wioska jest niewielka i znajduje się na niewielkiej wyspie, gdzie pięknie koresponduje z otaczającymi ją wodami. Całość tworzy bajkowy widok. Uroku dodają jeszcze malownicze budowle w postaci niewielkich domków, które są charakterystyczne i występują w kolorach ciemnozielonych, oraz czarnych. Do wioski nie można wjechać samochodami i zostawia się je przy wjeździe na wyspę. Jeżeli dotrzecie do jej zachodniej części, zobaczyć możecie słynną, latarnie morską z Marken, która znajduje się na wielu fotografiach.

Amsterdam
Stolica królestwa Niderlandów. Będąc w wielu holenderskich miastach, nie można pominąć odwiedzin w Amsterdamie. Da się tutaj zobaczyć naprawdę wiele, np. muzeum narodowe, które jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Holandii. Muzeum poświęcone jest licznym pięknym dziełom sztuki, rzeźbą itp.

Wiele osób odwiedza Amsterdam także w celu zobaczenia na własne oczy dzielnicy czerwonych latarni. Jedno jest pewne, miasto to jest ogromnie różnorodne, gdzie prawie każdej osobie jakaś jego część przypadnie do gustu. Podróż do Holandii? Amsterdam powinien być punktem obowiązkowym. Do Amsterdamu dostać możemy się dzięki firmie Trans-Bus, która oferuje szybkie i tanie busy do Holandii w systemie od drzwi do drzwi na terenie Dolnego Śląska. Firma umożliwia łatwą rezerwację przejazdu na swojej stronie internetowej https://www.busywroclawniemcy.pl/przewoz-osob-do-holandii/

Najstarsze miasto w Holandii – Maastricht
To stare miasto znajduje się bardzo blisko południa kraju i jest stolicą prowincji Limburg. Leży nad rzeką Moza (Maas). Sama nazwa miasta wywodzi się z łaciny, a konkretnie od słów Mosae Trajectum, które zaś oznaczają „przekraczanie rzeki Mozy”. Powiedzenie to odnosi się zaś do mostu, który został wybudowany przez Rzymian.

Maastricht przez wielu jest uznawane za najstarsze miasto w Holandii, jednak znajdą się i tacy, którzy stwierdzą, że starsze jest Nijmegen. W rzeczywistości jest tak, że Nijmegen było pierwszą osadą w Holandii, która uzyskała rzymskie prawa miasta, tzw. municypium, natomiast Maastricht, jako sama osada zostało założone wcześniej.

Park Narodowy De Hoge Veluwe
Jak większość krajów, tak i Holandia posiada swój własny Park Narodowy, którym jest De Hoge Veluwe. Jest to malownicze miejsce. Rozciąga się od północy koło Arnhem, aż w okolice granic Apeldoorn. Park jest niezwykle zróżnicowany i zajmuje powierzchnię około 5500 hektarów! Będąc na jego obszarze, bez trudu można spotkać różnorodne wrzosowiska, gęste lasy, liczne jeziora i urokliwe rzeki, jak również moczary.

Na teren parku bez trudu można dostać się transportem publicznym startującym właśnie z Arnhem. W sercu parku De Hoge Veluwe usytuowana jest placówka Kröller-Müller Museum, która została założona w XX przez wpływową rodzinę Heleny Kröller-Müller. W muzeum zobaczyć można najbardziej wybitne dzieła sztuki nowoczesnej, a także kolekcję Vincenta Van Gogha składającą się na dany moment z około 270 dzieł sztuki!

Park miniatur Madurodam w Hadze
Zdecydowanie jedna z większych atrakcji tego kraju. Park niekiedy przyciągał nawet miliony turystów. W parku miniatur Madurodam znajdują się wszystkie atrakcje Holandii w stali 1:25. Jest to rozrywka nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Poza tym jest to świetny punkt, żeby rozpocząć swoją przygodę ze zwiedzaniem Holandii. Oczywiście nie jest to żaden warunek. Zwiedzanie całego parku zajmuje nawet do 6 godzin, jeżeli chcemy zobaczyć wszystkie rzeczy się tam znajdujące.

Holandia i jej inne atrakcje
Wyżej wymienione ciekawe miejsca w Holandii są tylko niektórymi, które warto odwiedzić w tym kraju. Można wymienić jeszcze miejsca, które warto zwiedzić i są to np.:

  • Pałac ‘t Loo w Apeldoorn,
  • Dolmeny w prowincji Drenthe,
  • Giethoorn – Wenecja Północy,
  • Fajanse z Delft,
  • Wyspy Fryzyjskie,
  • słynne targi serowe z miast Alkmaar, Gouda, Edam itp.

oraz wiele, wiele innych ciekawych miejsc. Holandia może nie jest dużym krajem, jednak pod względem podziwiania oferuje bardzo wiele.

Holandia i dojazd – z czego skorzystać
Holandia jest krajem, do którego z powodzeniem możemy dojechać samochodem. Niestety nie każdy chce, lub może użyć takiego środka transportu z wielu względów. Inną opcją jest wybranie dojazdu autokarem, jednak zazwyczaj wiąże się to z długą i żmudną trasą. Być może samolot? Świetna opcja, lecz nie skorzystają z niej osoby czujące lęk przed lataniem.

Można również postawić na przewozy osób na teren Holandii w systemie door-to-door. Takie przewozy odbywają się za pomocą osobowych busów i charakteryzują się właśnie tym, że zostajemy odebrani nawet spod własnego domu i dowiezieni na wybrany przez nas adres w Niderlandzkim kraju. Busy do Holandii ze Świdnicy oferuje Trans-Bus. Jest to stosunkowo szybki, wygodny i niedrogi środek transportu, zatem warto go rozważyć i sprawdzić ofertę na https://www.busywroclawniemcy.pl/przewoz-osob-do-holandii/busy-swidnica/

Podsumowanie
Rozmaite zabytki, Skansen Zaanse Schans, dawna osada rybacka, wizyta w dawnym kościele, stare budynki, piękne połacie kolorowych tulipanów, to nie wszystko, co oferuje Holandia. Atrakcje większości miast tego kraju są naprawdę przeróżne, ba w całym kraju od miast po wsie można znaleźć atrakcje, które chyba każdemu zapadną w pamięć.

Jeżeli zatem lubisz podróżować, być może prowadzisz blog podróżniczy, ciekawi Cię świat, Holandia i jej atrakcje to obowiązkowy punkt do odhaczenia na swojej podróżniczej mapie!

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułŚwidnicka Szkoła Muzyczna dla ukraińskich dzieci/Свідницька музична школа для українських дітей
Następny artykułZdecydowanie NIE dla wojny. Są solidarni z Ukrainą!