Strona główna 0_Slider Jak się bronić, jak udzielać pierwszej pomocy? Kolejne szkolenie dla Ukraińców/Навчання стрільбі...

Jak się bronić, jak udzielać pierwszej pomocy? Kolejne szkolenie dla Ukraińców/Навчання стрільбі та наданні першої допомоги

0

Już ponad 70 Ukraińców przeszło szkolenie na strzelnicy w Jaworze. Akcję współorganizują mieszkańcy powiatu świdnickiego, a na chętnych czeka kolejny kurs.

W pomoc dla tych Ukraińców, którzy postanowili wrócić do swojego kraju i włączyć się w działania obronne, zaangażowały się strzelnice w Świdnicy i Jaworze. – Na ten moment około siedemdziesięciu osób wzięło udział w szkoleniu. To naprawdę sporo. Widać, że część osób ma doświadczenie. Wiedzą, jak trzymać broń, jak ją obsługiwać. Część tych ludzi ma około 20 lat i nigdy nie było w wojsku. Są w Polsce od kilku lat i dla nich jest to pewnie szansa, aby przetrwać na Ukrainie. Uważam, że słusznie takie przeszkolenie dla nich przygotowaliśmy. Oni sami uważają, że ta wiedza im się przyda – czy pojadą na Ukrainę, czy zostaną tutaj, czy też będą działać jako koordynatorzy. Znają języki, więc są to osoby, które przydadzą się tam na miejscu – mówił 2 marca Rafał Sokołowski, organizator szkolenia Ukraińców na strzelnicy w Jaworze.

Uczestnicy szkolenia nabyli też wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. – Instruowaliśmy ludzi, którzy jeszcze nie mieli z tym do czynienia, jak zaopatrywać poszkodowanych, udzielać pierwszej pomocy. To są ludzie, którzy jadą na wojnę. Jadą do warunków, które są zupełnie inne od cywilnych. Uczyliśmy ich, jak tamować krwawienie z ran postrzałowych, ran kłutych, z poparzeń – czyli tego wszystkiego, co może ich spotkać bezpośrednio na polu walki. Pokazywaliśmy im, jak się ewakuować, jak przenosić ciało, jak przenosić żywą osobę, jak ściągnąć ją z linii ognia, jak zaopatrzyć siebie oraz innych – mówił Marek Dąbrowski z Prywatnego Pogotowia Ratunkowego „Na Sygnale” z Grodziszcza. Organizatorzy w przeprowadzenie szkoleń zaangażowali się prywatnie i wykorzystują swój prywatny sprzęt oraz amunicję. – Kończą nam się zasoby. Bardzo chętnie przyjmiemy pomoc od sponsorów – mówi dziś Marek Dąbrowski.

Podobne zajęcia zaplanowane są na 17 marca. Zgłoszenia tylko dla obywateli Ukrainy, którzy chcą wyjechać do swojego kraju i włączyć się do walk pod numerami tel.: 601 796 715 oraz 695 926 527. Szkolenie odbędzie się na terenie profesjonalnej strzelnicy w Jaworze.

***

Понад 70 українців вже пройшли навчання на стрільбищі в Яворі. Співорганізаторами походу є мешканці Свидницького повіту, на охочих чекає ще один курс.

Заняття заплановано на 17 березня. Заявки тільки для громадян України, які хочуть поїхати до своєї країни та приєднатися до бою за номерами: 601 796 715 та 695 926 527. Навчання проходитиме на професійному стрільбищі в Яворі.

/red./

Poprzedni artykułArabica czy Robusta?
Następny artykułJak wybrać szczoteczkę soniczną dla dziecka?