Strona główna Wydarzenia „Dramatyczny krzyk Mariupola”. Wspólny apel samorządowców. Wśród sygnatariuszy prezydent Świdnicy

„Dramatyczny krzyk Mariupola”. Wspólny apel samorządowców. Wśród sygnatariuszy prezydent Świdnicy

0

Samorządowcy z miast europejskich i amerykańskich apelują do Komisji Europejskiej i rządów państw członkowskich o podjęcie konkretnych działań w związku z wojną w Ukrainie. Burmistrzowie domagają się natychmiastowego wstrzymania zakupów węgla, ropy i gazu z Rosji, zaprzestania zbrodni na ludności cywilnej, uruchomienia korytarzy humanitarnych i uwolnienia merów Melitopola i Dniprorudne, którzy zostali porwani przez Rosjan.

fot. Поліція Донецької області

W poniedziałek z inicjatywy prezydent Gdańska zorganizowane zostało spotkanie w formie on-line, w którym wzięło udział 200 samorządowców – burmistrzów i przedstawicieli miast z Europy, USA i Azji, w tym m.in. samorządowcy z Gandawy, Palermo, Taipei, Barcelony, Los Angeles, a także wciąż rujnowanego Mariupola. O dramatycznej sytuacji ludności cywilnej w tym mieście mówił zastępca mera Mariupola. – Inwazja rosyjska przekreśliła całą naszą pracę, Mariupol dzisiaj jest w ruinie. To są potworne uczucia. Dzisiaj Mariupol jest miastem męczenników. Od kilku dni jesteśmy odcięci od wszystkiego, od wody, ogrzewania, wszelkich mediów. Nawet akcje humanitarne nie są możliwe do zorganizowania. Nie możemy nawet ewakuować ludzi – mówił Sergiy Orlov, zastępca mera Mariupola

Efektem spotkania jest sformułowanie apelu wzywającego polityków rządowych krajów członkowskich Unii Europejskiej i samą Komisję Europejską do podjęcia kolejnych konkretnych kroków, w tym zaostrzenia sankcji ekonomicznych wobec Rosji. Burmistrzowie apelują o natychmiastowe uruchomienie wszystkich niezbędnych korytarzy humanitarnych, zaprzestania zbrodni na ludności cywilnej, ograniczenia handlu i wymiany gospodarczej w zakresie energii. Żądają również uwolnienia porwanych przez Rosjan merów Melitopola i Dniprorudne. Apel wypracowany podczas spotkania jest teraz podpisywany przez burmistrzów obecnych na spotkaniu.

Dramatyczny krzyk z Mariupola
Apel europejskich prezydentów i burmistrzów miast do rządów Europy i Komisji Europejskiej o zintensyfikowanie wysiłków na rzecz zakończenia wojny w Europie

Z całej mocy potępiamy rosyjską zbrojną agresję i działania wojenne Rosji przeciw Ukrainie. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla nielegalnego użycia przez Rosję siły militarnej.

Teraz, gdy Ukraina zdąża do integracji i osiągnięcia członkostwa w UE, sami Ukraińcy i inne europejskie narody już tworzą wspólnoty. W co najmniej kilkunastu miastach Europy Ukraińcy i Ukrainki stanowią 10% populacji. Nie ma większego europejskiego miasta, powiatu czy regionu, w którym nie żyliby i nie pracowali Ukraińcy.

Dzisiaj nasi ukraińscy bracia i siostry musieli stanąć do walki w obronie swojej ojczyzny. Wprawdzie Unia Europejska i jej obywatele podjęli setki akcji solidarnościowych i pomocowych, jednak nie możemy nie zauważać, że Ukraina jest samotna wobec agresji znacznie od niej potężniejszego najeźdźcy. Minęło już 19 dni od rozpoczęcia niczym niesprowokawanej i nieuzasadnionej wojny, gdy na czterdziestomilionowym narodzie ukraińskim każdego dnia dokonywane są nieludzkie akty ludobójstwa.

Wzywamy do natychmiastowego działania:

  1. Wzywamy do wymuszenia na Rosji rzeczywistego wywiązania się z deklaracji otwarcia korytarzy humanitarnych. Europa nie ma prawa stać z boku i przyglądać się biernie, gdy niewinna, bezbronna i poraniona ludność cywilna jest bezkarnie mordowana. Nie mamy prawa akceptować rzeczywistości, w której “otwieranie” korytarzy przez armię rosyjską tak naprawdę oznacza otwieranie ognia do uciekających, próbujących wydostać się z piekła wojny, ludzi. Nasi ukraińscy bracia z lękiem spoglądają w niebo i morze; nie po to, by znaleźć tam nadzieję, ale kolejną wystrzeliwaną w ich kierunku rakietę. Natychmiast muszą się zakończyć wszelkie działania zbrojne wobec ludności cywilnej. Jesteśmy głęboko przekonani, że taki jest obowiązek Europy i jej globalnych sojuszników.
  2. Wzywamy do realizacji idei europejskiej solidarności I podjęcia jak najszybszych decyzji pozwalających na przyjmowanie i relokację uchodźców w całej Europie. Wzywamy rządy krajów UE graniczących bezpośrednio z Ukrainą do współpracy z międzynarodowymi I krajowymi organizacjami ekspertów, dysponującymi wiedzą w zakresie zarządzania kryzysowego. Konieczna jest natychmiastowa pomoc humanitarna dla kobiet i dzieci przesiedlonych wewnętrznie na tereny Ukrainy Zachodniej. Jeśli nie zrobimy tego natychmiast, ten największy po II wojnie światowej kryzys uchodźczy w Europie przerodzi się w katastrofę humanitarną.
    W pełni zgadzamy się, że wszystkie nasze rządy muszą działać razem, że musimy pokazać solidarność. Deklarujemy gotowość do wypełnienia zobowiązań wynikających z decyzji UE z 2015 dotyczącej wspólnej odpowiedzialności za zarządzanie kryzysem uchodźczym.
  3. Żądamy zerwania jakichkolwiek stosunków handlowych z Rosją i Białorusią do czasu wycofania armii rosyjskiej z Ukrainy. To decyzja wyjątkowej wagi, o uderzających także w nasze interesy skutkach, nie mamy jednak ani krzty wątpliwości, jaką drogą powinniśmy podążać. Przede wszystkim w imię europejskich wartości, ale także dalekosiężnego interesu całej Europy. Nie mamy wątpliwości, że życie kobiet i mężczyzn jest dalece wartościowsze niż handel, praca, niż energia nawet. Nie prowadzi się interesów z mordercami i kłamcami.
    Bezwarunkowo wierzymy, że nasza europejska solidarność pozwoli nam uporać się z nieuniknionym kryzysem energetycznym. Wierzymy, że państwa członkowskie UE są gotowe w równym stopniu ponieść ciężar transformacji energetycznej i eliminacji paliw kopalnych z naszych gospodarek. Nie mamy wątpliwości, że nagły szok, jaki wywoła zakończenie uzależnienia od ropy, gazu i węgla jest ofiarą konieczną, nieporównywalną z ofiarą niewinnych ukraińskich kobiet, mężczyzn i dzieci. W obliczu zbrodni wojennych musi się skończyć “business as usual”.

I na zakończenie naszego apelu, choć to równie ważne: wzywamy wszystkich prezydentów i burmistrzów, całą międzynarodową społeczność do jednogłośnego, wyrazistego, nie pozostawiającego miejsca na jakiekolwiek interpretacje stwierdzenia: celowe ataki na ludność cywilną to zbrodnia wojenna, to zbrodnia przeciw ludzkości. Pozostawianie tysięcy niewinnych kobiet, mężczyzn i dzieci bez żywności, opieki zdrowotnej, dostępu do wody, bez ogrzewania to ludobójstwo. Trybunały międzynarodowe muszą zareagować i wypełnić swą powinność. Winnych musi spotkać kara. Wymaga to rzetelnego dokumentowania zbrodni wojennych, by zebrane dowody mogły w przyszłości zostać wykorzystane w procesach przed MTK i innymi trybunałami.

Z wielkim szacunkiem obserwujemy tysiące odważnych Rosjan prześladowanych za udział w codziennych protestach. Jednocześnie potępiamy tych wszystkich, którzy wciąż popierają działania rosyjskiego aparatu propagandy blokującego dostęp do prawdy. Oni w istocie popierają terror w Ukrainie.

Domagamy się natychmiastowego uwolnienia porwanych i aresztowanych przez Rosjan, najprawdopodobniej torturowanych, burmistrzów Melitopola i Dnieprorudnego. Nie porzucamy nadziei na trwały pokój pomiędzy krajami UE a demokratyczną, kierująca się ochroną praw człowieka i praworządnością Rosją.

Od 19 dni nasze społeczności i my sami pomagamy ukraińskim uchodźcom; nie ustaniemy w tym wysiłku, starając się nieść pomoc w każdy możliwy sposób. To sprawa absolutnie zasadnicza. Ale też, wobec obecnych wyzwań, musimy otwarcie mówić o wszystkim, co nurtuje naszych obywateli.

Czy moglibyśmy kiedykolwiek w przyszłości pokładać ufność w Europie, jeśli dopuściłaby ona do ruiny i zagłady jednego z europejskich krajów. Prosimy: więcej pomocy! Czas próby jest właśnie teraz!

Sygnatariusze apelu:

1. Vadim Boichenko, Mayor of Mariupol
2. Aleksandra Dulkiewicz, Mayor of Gdansk
3. Dario Nardella, Mayor of Florence, President of the Eurocities ( association of 233 cities)
4. Roberto Gualtieri, Mayor of Rome
5. Zdeněk Hřib, Mayor of Prague
6. Rafał Trzaskowski, Mayor of Warsaw
7. Raymond Johansen, Governing Mayor of Oslo
8. Sadiq Khanm Mayor of London
9. Carlos Moedas, Mayor of Lisbon
10. Kostas Bakoyannis, Mayor of Athens
11. Tomas Gulbinas, Deputy Mayor of Vilnius
12. Edvards Smiltens, Vice Mayor of Riga
13. Minna Arve, Mayor of Turku
14. Mathias De Clercq, Mayor of Ghent
15. Burkhard Jung, Mayor of Leipzig
16. Andreas Bovenschulte, Mayor of Bremen
17. Peter Kurz, Mayor of Mannheim
18. Triin Varek, Mayor of Rakvere
19. Gunter Czisch, Lord Mayor City of Ulm
20. Katrin Albsteiger, Lord Mayor, City of Neu-Ulm
21. Filipe Ferreira, Metropolitan Secretary, Lisbon Metropolitan Area
22. Tomislav Tomašević, Mayor of Zagreb
23. Ricardo Rio, Mayor od Braga
24. Leoluca Orlando, Mayor of Palermo, President of the Sicilian Association of Cities
25. Juan Mari Aburto, Mayor of Bilbao
26. Laia Bonet, Deputy Mayor of Barcelona
27. Ernest Maragall Barcelona Metro Area, Vice-president of the Barcelona Metropolitan Area
28. Jordi Ballart, Mayor of Terrassa
29. Jennifer Ramírez, Councillor of Terrassa
30. Bev Craig, Councillor, Manchester,
31. Andy Burnham, Mayor of Greater Manchester
32. Matteo Lepore, Mayor of Bologna
33. Anna-Lisa boni, Deputy Mayor, Bologna
34. Michèle Rubirola, Mayor of Maresille
35. Gregory Doucet, Mayor of Lyon
36. Rita Viljanen, City of Vantaa
37. Jimmy Nordengren, Deputy Mayor of Örebro
38. Dominic Fritz, Mayor of Timisoara
39. Jukka Makela, Mayor of the City of Espoo
40. Wojciech Szczurek, Mayor of Gdynia
41. Jacek Karnowski, Mayor of Sopot, president of the Polish Local Government Movement „Tak! dla Polski”
42. Ellie King, Cabinet member for Public Health, Communities and One City, Bristol
43. Susana Carillo Aparicio, Vice Mayor of Malaga
44. Huw Thomas, Leader of Cardiff Council
45. Lauri Lyly, Mayor of Tampere
46. Aino-Maija Luukkonen, Mayor of Pori
47. Anna Tenje, Mayor of Växjö
48. Visvaldas Matijosaitis, Mayor of Kaunas
49. Johan Persso, Mayor of Kalmar
50. Ritva Viljanen, Mayor of Vantaa
51. Ann Kajson Carlqvist, Mayor of Trelleborg
52. Erik Rostoft, Deputy Mayor of kristiansand
53. Laur Kaljuvee, Vice Mayor of Rakvere
54. Lars Vikinge, City of Linkoping
55. Janis Baiks, Chairman of Valmiera
56. Rytis Račkauskas, Mayor of Panevezys City
57. Ralvis Ragainis, Chairman of Jēkabpils municipality Council
58. Jimmy Nordengren, Mayor of Orebo
59. Aires Pereira, Mayor of Póvoa de Varzim
60. Anders Josefsson, Deputy Mayor of Lulea
61. Tadeusz Truskolaski, Mayor of Białystok, president of the Union of Polish Metropolises
62. Rafał Bruski, Mayor of Bydgoszcz
63. Marcin Krupa, Mayor of Katowice
64. Jacek Majchrowski, Mayor of Kraków
65. Krzysztof Żuk, Mayor of Lublin
66. Hanna Zdanowska, Mayor of Łódź
67. Jacek Jaśkowiak, Mayor of Poznań
68. Konrad Fijołek, Mayor of Rzeszów
69. Piotr Krzystek, Mayor of Szczecin
70. Jacek Sutryk, Mayor of Wrocław
71. Dorota Zmarzlak, Mayor of Izabelin
72. Janusz Wróbel, Mayor of Pruszcz Gdański
73. Magdalena Kołodziejczak, Mayor of Pruszcz Gdański rural commune
74. Krzysztof Swat, Mayor of Krynica Morska
75. Roman Kużel, Mayor of Władysławowo
76. Jacek Michalski, Mayor of Nowy Dwór Gdański
77. Hanna Pruchniewska, Mayor of Puck
78. Artur Tusiński, Mayor of Podkowa Leśna
79. Piotr Grzymowicz, Mayor of Olsztyn
80. Anna Mieczkowska, Mayor of Kołobrzeg
81. Arkadiusz Wiśniewski, Mayor of Opole
82. Andrzej Nowakowski, Mayor of Płock
83. Jerzy Łuźniak, Mayor of Jelenia Gora
84. Roman Szełemej, Mayor of Wałbrzych
85. Artur Kozioł, Mayor of Wieliczka
86. Gabriela Staszkiewicz, Mayor of Cieszyn
87. Przemysław Major, Deputy Mayor of Cieszyn
88. Daniel Putkiewicz, Mayor of Piaseczno
89. Małgorzata Żebrowska, Mayor of Łomianki
90. Marcin Jakubowski, Mayor of Mińsk Mazowiecki
91. Elżbieta Radwan, Mayor of Wołomin
92. Albina Łubian, Mayor of Pilawa
93. Marek Banaszek, Mayor of Józefów
94. Mirosław Lech, Mayor of Korycin municipality
95. Beata Moskal-Słaniewska, Mayor of Świdnica
96. Roman Ciepiela, Mayor of Tarnów
97. Kazimierz Karolczak, President of the Metropolitan Area of Silesia
98. Zygmunt Frankiewicz, President of the Union of the Polish Cities
99. Henk Bouwman, Secretary-General, METREX network for European Metropolitan Regions and Areas (Association of 50 metropolitan regions)
100. Antonella Valmorbida, Secretary General of ALDA, Strasbourg

/UM Gdańsk, opr. mn/

fot. Поліція Донецької області

Poprzedni artykułSobotnie zajęcia dla dzieci w MDK/СУБОТНІ ЗАНЯТТЯ ДЛЯ ДІТЕЙ БІЖЕНЦІВ З УКРАЇНИ
Następny artykułZlekceważył sądowy zakaz. Teraz grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności