Już ponad siedem tysięcy razy interweniowali strażacy w całym kraju w związku z silnym wiatrem. W powiecie świdnickim odnotowano dotychczas 9 zdarzeń, a do najpoważniejszego z nich doszło w Strzegomiu.
– Od godzin porannych odnotowaliśmy dziewięć zdarzeń związanych z działaniem silnego wiatru. W Strzegomiu przy ulicy Brzegowej wiatr zerwał część dachu z budynku gospodarczego. Pozostałe interwencje dotyczyły zerwanych opierzeń lub gałęzi, czy też przewróconych drzew. Nic poważniejszego się nie wydarzyło – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. W Świdnicy strażacy interweniowali m.in. przy ulicy Wyspiańskiego z powodu naderwanej gałęzi zawisającej nad jezdnią, a także przy ulicy Kliczkowskiej, gdzie uszkodzony został komin na terenie jednego z zakładów przemysłowych.
Zgodnie z czwartkowym komunikatem meteorologicznym wydanym przez synoptyków Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od godzin południowych prędkość wiatru będzie się nasilać i miejscami w porywach osiągnie 110 km/h, a lokalnie do 120 km/h. Maksymalna prędkość wiatru odnotowana w czwartek przez stację meteorologiczną w Pszennie wyniosła blisko 98 km/h.
Do godziny 1.00 w piątek obowiązuje pogodowe ostrzeżenie III stopnia.
Strażacy z OSP w Świdnicy byli dzisiaj wzywani do trzech interwencji, m.in. powalonych drzew przy ul. Sikorskiego i zerwanej reklamy:
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina
Ochrona przed wichurą:
- usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie;
- zamknij okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz;
- przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii;
- zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
- znajdź bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.
Podczas wichury:
- nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne;
- jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia;
- nie zatrzymuj się pod drzewami, wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru;
- nie korzystaj z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia;
- zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy
- wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
Po wichurze:
- poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi;
- pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy;
- uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać;
- zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej;
- wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność w przypadku gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji.
/RCB, IMGW, mn/
fot. OSP Strzegom, Dariusz Nowaczyński