Strona główna 112 Podszywają się pod głuchoniemych, wyłudzają pieniądze. Świdniczanie ostrzegają przed oszustami

Podszywają się pod głuchoniemych, wyłudzają pieniądze. Świdniczanie ostrzegają przed oszustami

0

Mieszkańcy Świdnicy ostrzegają przed działającymi na terenie miasta oszustami, którzy podają się za osoby głuchonieme i wyłudzają pieniądze powołując się na nieistniejące Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie.

fot. Polski Związek Głuchych o. dolnośląski

W Świdnicy (w centrum, Rynek i okolice, w sklepach handlowych, Leroy Merlin i innych) grasują oszuści podających się za osoby Głuche, które zbierają pieniądze dla Głuchych. Nie dajcie się nabrać, to oszuści. Akcja znana od lat – chodzą z fałszywą listą i proszą o datki, pokazując kartkę i dając długopis. To zarówno kobiety i mężczyźni, chodzą w parach i zaczepiają przechodniów. Mogą być niebezpieczni dla osób starszych lub samotnych. Nie dajcie się omamić. Nie potrafią nawet migać w Polskim Języku Migowym! – ostrzega jedna z mieszkanek.

Proceder wyłudzania darowizn na rzecz Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie funkcjonuje od kilku lat. – Polski Związek Głuchych Oddział Dolnośląski z siedzibą we Wrocławiu po raz kolejny uprzedza o działalności oszustów na terenie województwa dolnośląskiego, którzy podszywają się pod osoby głuche lub pracowników/wolontariuszy naszego stowarzyszenia i wyłudzają darowizny na rzecz naszej organizacji. Takie osoby podają się za przedstawicieli Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie, które w istocie nie istnieje – przypominają przedstawiciele dolnośląskiego oddziałku PZG.

Zarząd Oddziału Dolnośląski PZG z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Braniborskiej 2/10 oświadcza, że nie prowadzi żadnej akcji (zbiórki pieniędzy) we Wrocławiu, ani w żadnym z miast na terenie województwa dolnośląskiego, gdzie działają jednostki terenowe PZG O/D. Wszelka działalność osób prywatnych polegająca na zbieraniu podpisów pod listami, zbieraniu danych osobowych oraz pieniędzy jest oszustwem i próbą wyłudzenia mienia. Czyny te podlegają karze i są określone przez kodeks karny (artykuł 268) – dodają członkowie Związku.

/opr. mn/

Poprzedni artykułPolna Droga w przebudowie. Promenada oraz parking nad zalewem nabierają kształtu [FOTO]
Następny artykułKadrowe zmiany w świdnickim areszcie