Strona główna 112 Nietrzeźwy kierowca bez prawa jazdy. W aucie butelki po piwie

Nietrzeźwy kierowca bez prawa jazdy. W aucie butelki po piwie

0

Do dwóch lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna grożą 42-latkowi zatrzymanemu przez policjantów na terenie Świdnicy. Mężczyzna zdecydował się na jazdę pomimo wypitego alkoholu oraz braku uprawnień.

Policjanci ze świdnickiej drogówki zatrzymali kierującego Volkswagenem 42-latka w okolicach placu Grunwaldzkiego. – Badanie wykazało, że ma on blisko promil alkoholu w organizmie. Dodatkowo w trakcie sprawdzeń w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. – Teraz o losie mężczyzny zdecyduje sąd. 42-latek musi liczyć się z odpowiedzialnością karną za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz grzywną za kierowanie bez wymaganych uprawnień – dodaje.

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2022 roku nowymi przepisami w przypadku zatrzymania do kontroli drogowej na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierującego pojazdem mechanicznym np. samochodem, który nigdy nie posiadał uprawnień, funkcjonariusze za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym nie wystawią już mandatu karnego, a sporządzą dokumentację do sądu, który to natomiast orzeka w stosunku do kierującego wysoką grzywnę oraz dodatkowo, obligatoryjnie w postępowaniu, sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, który może trwać od 6 miesięcy do nawet 3 lat. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowie już za przestępstwo, nie za wykroczenie – przypomina rzecznik świdnickiej komendy.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułRozśpiewani w Lubachowie
Następny artykułPodziękowania za troskę i wrażliwość