Strona główna Artykuł sponsorowany Na czym polega wulkanizacja taśm przenośnikowych?

Na czym polega wulkanizacja taśm przenośnikowych?

0

Taśmy przenośnikowe są stosowane w wielu różnych, odrębnych od siebie dziedzinach przemysłu. Najczęściej kojarzą nam się z przemysłem górniczym i drzewnym, używane są również w różnych zakładach produkcyjnych czy w sortowniach odpadów. Taśmy przenośnikowe wymagają regularnej kontroli i przeglądu, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, którzy ją obsługują. Jednym z tego typu działań jest wulkanizacja taśm przenośnikowych. Na czym polega wulkanizacja taśm przenośnikowych, dlaczego jest tak ważna i jakie działania podejmuje się w ramach prac serwisowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. 

Na czym polega wulkanizacja taśm przenośnikowych?
Istotą wulkanizacji taśm przenośnikowych jest oczyszczanie i usuwanie zniszczonych obrzeży. Długotrwała praca sprawia, że zdarzają się również dziury i pęknięcia, które muszą zostać sklejone. Bardzo ważnym zabiegiem jest zabezpieczenie brzegów taśmy, by uchronić je przed całkowitym zniszczeniem i zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Zanim ekipa serwisowa podejmie się wulkanizacji, musi ocenić stopień uszkodzenia taśmy. Jeśli uszkodzenia są na tyle niewielkie, że można je naprawić, należy przejść do ich klejenia. Klejenie może odbywać się na trzy różne sposoby. Pierwszym z nich jest klejenie „na gorąco”. Stosowane jest w przypadku taśm poniżej 1000mm. Ten rodzaj klejenia jest zdecydowanie najbardziej trwały ze wszystkich. Jeśli szerokość taśmy przekracza 1000mm, możliwe jest klejenie metodą „na zimno”. W ten sposób wulkanizacji poddaje się taśmy o trudnej lokalizacji. Zdarza się również konieczność natychmiastowej, tymczasowej naprawy uszkodzenia. W takich sytuacjach wykonuje się połączenie mechaniczne, które jest rozwiązaniem tymczasowym, na czas przeprowadzenia dogłębnej wulkanizacji. Stosuje się w tym celu gotowe, stabilne połączenia stalowe. Takie rozwiązanie zapewnia trwałość i wytrzymałość, a także możliwość dokładnego serwisu i zastosowania najlepszych rozwiązań.

Na uwagę zasługują trudnościeralne taśmy przenośnikowe, których cechą charakterystyczną jest zwiększona odporność gumowych okładek. Stosowane są przede wszystkim do transportu towarów o dużych gabarytach, szczególnie tych z ostrymi krawędziami, ale także do transportu materiałów sypkich, np. piasku czy żwiru. Każdy z tych materiałów cechuje się wysoką wagą, trwałość taśmy musi więc być niezawodna, by korzystanie z niej nie wiązało się z ryzykiem nieszczęśliwego wypadku podczas pracy.

Dlaczego wulkanizacja taśm przenośnikowych jest tak ważna?
Taśmy przenośnikowe są nieustannie narażone na bardzo silne czynniki mechaniczne. To dlatego awarie występują bardzo często i tylko ich szybka diagnoza daje szansę na szybką naprawę bez zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa podczas pracy. Metoda klejenia zależą jest od rodzaju taśmy, a także od jej ulokowania. Wulkanizacja taśm przenośnikowych, jeśli jest wykonywana regularnie, znacząco usprawnia pracę transportu taśmowego, a do tego wpływa na poziom bezpieczeństwa pracowników, którzy ją obsługują. Klejenie taśm przenośnikowych to jedna z najszybszych metod usuwania awarii i zachowania ciągłości struktury taśmy. Przy usuwaniu uszkodzonych obrzeży bardzo ważne jest zastosowanie takich metod, które zapewnią długotrwały i pewny efekt. Używane często gotowe konstrukcje stalowe dają doskonałe efekty i są stosowane w wielu gałęziach przemysłu i w zakładach produkcyjnych. Profesjonalną wulkanizacją taśm przenośnikowych zajmuje się firma Rubbelt, oferująca usługi na najwyższym poziomie. Jeżeli szukasz sprawdzonego wykonawcy wulkanizacji, zajrzyj na stronę internetową i zapoznaj się z ofertą.

Szczególnie w przypadku, gdy za pomocą taśm transportowane są ciężkie materiały, zabezpieczenie wszelkich pęknięć i zniszczeń jest bardzo ważne dla zachowania bezpieczeństwa pracowników. Tylko systematyczne serwisowanie tego rodzaju awarii daje gwarancję i pewność sprawności i pełni bezpieczeństwa podczas użytkowania taśm.

Połączenia schodkowe taśm przenośnikowych
Ten rodzaj połączenia taśm schodkowych może być wykonywany na gorąco lub na zimno. Łączenie na gorąco polega na przygotowaniu gumowych mieszanek i klei kauczukowych i na wulkanizacji w określonej temperaturze i pod odpowiednim ciśnieniem. Połączenia na zimno natomiast polegają na powlekaniu powierzchni klejem samowulkanizującym, a następnie na uzupełnieniu szczelin zamykających połączenie. Łączone elementy następnie składa się, dociska i sezonuje. W zależności od wytrzymałości i ilości przekładek, długość połączenia schodkowego może być różna.

Połączenia palczaste taśm przenośnikowych
Aby możliwa była wulkanizacja połączeń palczastych, konieczne jest usunięcie w miejscu łączenia okładek z taśmy, a następnie ukształtowanie według szablonu końcówek taśmy. W przypadku wykonywania tego rodzaju połączeń konieczne jest zastosowanie materiałów o odpowiednich, optymalnych parametrach. Aby możliwe było zachowanie maksymalnej wytrzymałości poprzecznego połączenia, należy zastosować tkaninę wzmacniającą. Taką tkaniną obkłada się palczaste połączenia poprzeczne.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSerce po COVID-19
Następny artykułBłoto i maź w Parku Centralnym od trzech lat, a władze miasta dopiero zlecą przegląd