Kupno działki to nie lada wyzwanie, zarówno dla naszego portfela, jak i pod względem prawnym. Jak przeprowadzić tę procedurę w sposób sprawny? Dlaczego powinniśmy zwrócić uwagę na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
- Kupno działki budowlanej – jak przebiega?
- Działka budowlana a notariusz – ile przyjdzie nam za niego zapłacić?
- Jak długo trwają procedury związane z zakupem działki?
Kupno działki budowlanej – jak przebiega?
Zakup działki budowlanej jest procesem dość wymagającym i zdecydowanie wymaga całej naszej uwagi. Aby przebiegł sprawnie i pomyślnie musimy zadbać o szereg rzeczy, w tym o sprawdzenie formalności i stanu księgi wieczystej gruntu, który nas interesuje. Dla własnego bezpieczeństwa, jako potencjalnego kupca, powinniśmy sprawdzić, czy działka nie jest obciążona żadnym kredytem hipotecznym, posiada dostęp do drogi publicznej, a także czy widnieje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przed kupnem działki powinniśmy się również dowiedzieć, czy wykonano uzbrojenie działki, czyli czy posiada ona przyłącza do gazu, wody, kanalizacji i prądu. Jeżeli kupujemy działkę z domem, zainteresuje nas również norma PN-ISO 9836:1997, która określa, czy to za co zapłaciliśmy jest zgodne ze stanem faktycznym w momencie odbioru nieruchomości.
Działka budowlana a notariusz – ile przyjdzie nam za niego zapłacić?
Notariusz będzie nam potrzebny w momencie, gdy zdecydujemy się na zakup wybranego wcześniej gruntu. Musimy po jego nabyciu ustalić właściciela oraz odnotowanie tego faktu w księdze wieczystej. Koszty notarialne przy zakupie działki obejmują między innymi opłaty sądowe, które są wymagane do przeprowadzenia postępowania wieczystoksięgowego. W zależności od tego, jakie działanie chcemy przeprowadzić, wynoszą one pomiędzy 60 a 200 zł.
Jak długo trwają procedury związane z zakupem działki?
Aby móc rozpocząć jakiekolwiek prace na działce budowlanej, musimy najpierw uzyskać stosowne pozwolenia. Procedury związane z jej zakupem i przygotowaniem pod budowę wymagają czasu. Jest to zależne nie tylko od tego, czy dopełnimy starannie wszelkich formalności, ale też od samego stanu działki – przykładowo, jeżeli jest ona już uzbrojona, wszystkie dokumenty uzyskamy znacznie szybciej, niż gdy będziemy musieli czekać na przyłącza. Co do zasady powinniśmy jednak uzbroić się w cierpliwość i przygotować na kilkumiesięczny termin oczekiwania. W innej sytuacji będziemy, gdy czeka nas odbiór domu od dewelopera – w takiej sytuacji to na niego spada obowiązek zapewnić odpowiedni stan prawny zarówno dla gruntu, jak i samej nieruchomości. Procedury związane z odbiorem tego typu zwykle nie trwają więcej, niż 2-3 godziny.
/Artykuł sponsorowany/