Strona główna Artykuł sponsorowany Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku?

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku?

0

Koszty utrzymania mieszkania w bloku w sezonie grzewczym mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. Wszystko to spowodowane jest oczywiście wydatkami na energię cieplną. Jak sprawić, by rozliczanie centralnego ogrzewania nie kojarzyło się negatywnie? Przeczytaj ten tekst, a poznasz kilka trików! Poruszymy kwestię cyklicznych rozliczeń i podpowiemy, jak prostymi sposobami wpłynąć na obniżenie kosztów.

Rozliczanie ogrzewania w bloku – efektywny system
Tak naprawdę wszystko zaczyna się już na poziomie systemu, z którego korzysta wspólnota czy spółdzielnia, pod którą podlega dane mieszkanie. Jeśli jest on niewydajny i niedostosowany do potrzeb poszczególnych mieszkańców, koszty będą rosły. Rozliczanie ogrzewania w bloku powinno być ściśle powiązane z takimi kwestiami, jak umiejscowienie mieszkań w bryle budynku. Od samej lokalizacji zależy współczynnik strat ciepła, który należy brać pod uwagę na etapie szacowania opłat. Jeśli Twoja wspólnota korzysta z usług firmy, która traktuje wszystkie mieszkania jednakowo, wysokie koszty ogrzewania mogą wynikać właśnie z tej praktyki. Wraz z innymi mieszkańcami możesz jednak wpłynąć na spółdzielnię i przekonać zarządców do sprawiedliwego i optymalnego rozliczania centralnego ogrzewania. Więcej o systemie rozliczeń ogrzewania możesz przeczytać na http://energosystem.com/system-rozliczen.

Ogrzewanie mieszkania we wspólnocie – jak samodzielnie obniżyć koszty
Istnieje jednak szereg czynności, które możesz wykonać samodzielnie, bez angażowania spółdzielni czy współmieszkańców Twojego bloku. Warto poświęcić na nie trochę czasu jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Pierwsza kwestia to szczelność okien – łatwo zweryfikować ją w wietrzny dzień, nawet latem. Wystarczy, że przyłożysz dłoń do ramy okiennej i będziesz ją powoli przesuwać, by wyczuć każdy nieszczelny punkt. Koszty ogrzewania mieszkania we wspólnocie mogą wzrosnąć, jeśli Twoje okna będą przepuszczać ciepło na zewnątrz, zamiast zatrzymywać je w środku. W porównaniu z tymi opłatami zakup i montaż kilku uszczelek to naprawdę niewielki wydatek.

Przed sezonem dokładnie wyczyść wszystkie kaloryfery zamontowane w mieszkaniu, również w trudno dostępnych miejscach, jak przestrzenie pomiędzy kolejnymi żeberkami. Dzięki temu dystrybucja ciepła będzie efektywniejsza. Sprawdź również przewody wentylacyjne.

Na rozliczanie centralnego ogrzewania negatywny wpływ może mieć również niewłaściwe rozmieszczenie mebli i elementów dekoracyjnych. Nie zastawiaj grzejników dużymi meblami, jak szafa czy komoda. Zasada ta dotyczy również zasłon wykonanych z ciężkich tkanin.

Rozliczanie centralnego ogrzewania – jak nie przesadzić w żadną stronę?
Jeśli masz możliwość regulacji temperatury, wykorzystaj ją do obniżenia kwot widniejących na rachunkach za ogrzewanie. Mieszkania rozliczane we wspólnocie często korzystają z nowoczesnych podzielników, takich jak te dostępne na stronie https://energosystem.com/ . Wracając do tematu wskazówek, staraj się ani nie przegrzewać, ani nie wychładzać swoich wnętrz. Pamiętaj, że regularna wymiana powietrza jest bardzo ważna. Wietrzyć również trzeba jednak z głową. Zacznij ten proces od zakręcenia wszystkich kaloryferów, a następnie otwórz okna na oścież we wszystkich pomieszczeniach jednocześnie. Samo wietrzenie nie powinno zająć dłużej niż dziesięć minut.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim
Następny artykułKto chętny do tańca? Powstaje zespół dla dorosłych