Strona główna Artykuł sponsorowany Jak działa znakowanie laserowe na tworzywach sztucznych

Jak działa znakowanie laserowe na tworzywach sztucznych

0

W zależności od materiału i zastosowania produktu kable lub rurki z tworzywa sztucznego można znakować laserem światłowodowym. Z drugiej strony, promieniowanie UV jest przeznaczone dla tworzyw sztucznych, takich jak silikon, na które ze względu na strukturę powierzchni nie może oddziaływać zbyt dużo ciepła lasera. Światłowód jest odpowiednią metodą laserową dla tworzyw sztucznych, takich jak nylon, który często jest narażony na obciążenie środowiska.

Węgiel w plastiku utlenia się, tworząc CO2, który wydostaje się z plastiku i tworzy warstwę piany. Ton tworzonego koloru zależy od składu materiału. Rury lub kable są znakowane „w locie” podczas przetwarzania na szybkich liniach produkcyjnych ze zintegrowaną jednostką do znakowania laserowego.

Metody znakowania tworzyw sztucznych:
W zależności od właściwości tworzyw sztucznych do znakowania tworzyw sztucznych stosuje się lasery CO₂, UV, światłowodowe i inne lasery na ciele stałym. Energia cieplna dowolnego lasera działa lokalnie i z dużą precyzją, dzięki czemu można uzyskać wyraźne, kontrastowe, a tym samym łatwe do odczytania oznakowanie.

Kolejną zaletą znakowania laserowego jest jego wysoka odporność na ścieranie: ponieważ znakowanie jest zwykle tworzone w materiale materiałowym, powierzchnia plastiku pozostaje gładka i raczej równa. Ma to zalety nie tylko pod względem trwałości znaków, ale także higieny produktu.

Tworzywa sztuczne najlepiej absorbują światło w zakresie ultrafioletowym (laser UV) i dalekiej podczerwieni (laser CO₂). Jednak tworzywa sztuczne można „zoptymalizować laserowo” poprzez zastosowanie specjalnych dodatków w mieszance surowców. Zastosowane dodatki, wypełniacze i pigmenty pomagają poprawić właściwości absorpcyjne tworzywa sztucznego.

Prowadzi to do optymalnych wyników znakowania przy użyciu niektórych laserów. Dodatki mogą ułatwić lub nawet umożliwić zastosowanie uniwersalnych laserów światłowodowych (o długości fali 1,064 µm) lub widzialnego zielonego światła laserowego (0,532 µm).

Zmiany termiczne w materiale wywołane przez laser powodują różne efekty znakowania: podczas gdy zmiana koloru na jasny lub ciemny prawie nie wpływa na strukturę powierzchni, topienie lub parowanie powoduje zmiany strukturalne lub efekty grawerowania.

Na ciemnych tworzywach zwykle pojawia się jaśniejsze zabarwienie, natomiast na jaśniejszych podłożach powstające ślady wydają się ciemne. Ale czasami – jak w przypadku materiałów przezroczystych – laser tworzy lekkie oznaczenie. Cztery procesy znakowania, o których należy wspomnieć podczas znakowania tworzyw sztucznych, to karbonizacja, spienianie, usuwanie warstw, w tym projektowanie dzień-noc i grawerowanie. Jeśli chcesz sprawdzić więcej informacji, click here

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKtoś podpalił altankę
Następny artykułEkoWalentynki: ekologiczna torba za zużyte baterie