Strona główna Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć przed zakupem garażu blaszanego?

Co warto wiedzieć przed zakupem garażu blaszanego?

0

Czy garaż blaszany wymaga pozwolenia na budowę? W jakim miejscu postawić blaszaka? Czy lepiej wybrać garaż ocynkowany, czy akrylowy? Jaki rodzaj dachu wybrać? Jaką bramę garażową wybrać? To tylko niektóre z pytań, na które warto odpowiedzieć sobie przed zakupem garażu blaszanego. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co pozwoli Ci zainwestować w rozwiązanie przydatne i trwałe na przestrzeni wielu lat!

Garaż blaszany może być niezwykle funkcjonalny. Zabezpieczy Twoje pojazdy, narzędzia oraz inne wartościowe przedmioty, a jednocześnie stanie się miejscem do przeprowadzania prac warsztatowych. Jednak przed zakupem sprawdź, które rozwiązanie wybrać, jak skonfigurować idealny blaszak i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby postawić go na swojej działce.

Najważniejsze informacje
Kupując garaż z blachy, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Czy będzie wykorzystywany tylko do parkowania pojazdu, czy może posłuży jako warsztat lub pomieszczenie gospodarcze? Zastosowań blaszaków jest wiele, tak samo jak wariantów, z których możesz skorzystać.

Najistotniejsze są oczywiście wymiary – możesz postawić zarówno na niewielki obiekt pojedynczy (np. 3×5 m), jak też większe garaże dwustanowiskowe (np. 6×5 m), które pozwolą Ci zyskać miejsce na dwa samochody albo dodatkową przestrzeń, którą wykorzystasz do różnych celów. Wymiary i liczba stanowisk to jednak nie wszystko.

Jednostanowiskowy garaż blaszany z dachem dwuspadowym w brązowym kolorze

Rodzaje garaży blaszanych
Garaże blaszaki dzielimy ze względu na materiały, z jakich są wykonywane, konstrukcję dachu oraz rodzaj zastosowanej bramy.

Do najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku zaliczamy:

  • garaże blaszane ocynkowane, które dzięki zastosowaniu warstwy ochronnej (ocynk) są odporne na działanie korozji oraz negatywnych czynników atmosferycznych;
  • garaże blaszane akrylowe, które są nie tylko ocynkowane, ale również pokryte dodatkową warstwą farby, co zwiększa ich wytrzymałość;
  • garaże blaszane jedno- lub dwuspadowe, które różnią się konstrukcją dachu;
  • garaże z bramą uchylną lub dwuskrzydłową, które spełnią różne oczekiwania użytkowników;
  • garaże blaszane RAL i drewnopodobne, które różnią się estetyką – te pierwsze posiadają jeden wybrany przez użytkownika kolor, zaś drugie należą do wariantów premium, ponieważ imponują estetyką (ich blacha do złudzenia przypomina drewno tak barwą i wzorem jak i układem przetłoczeń bardziej przypominającym deski niż typowy trapez).

Które rozwiązanie wybrać? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Budowa garażu blaszanego bez pozwolenia na budowę
Planujesz postawić blaszak na swojej posesji? W takim razie z pewnością interesują Cię kwestie formalne. Nie masz się czego obawiać – w większości przypadków są one bardzo niewielkie.

Okazuje się bowiem, że zgodnie z Artykułem 29 Ustawy Prawo Budowlane do postawienia blaszaka nie jest wymagane pozwolenie. Wystarczy zgłosić zamiar budowy u starosty lub prezydenta miasta na 30 dni przed rozpoczęciem prac. Musisz jednak pamiętać, że zasada ta obowiązuje wyłącznie w przypadku garaży o powierzchni nie większej niż 35 m2 – na działce 500 m2 możesz postawić dwa takie blaszaki.

Lokalizacja blaszaka na działce
Decydując się na blaszane garaże, należy również pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących ich lokalizacji. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem muszą one znajdować się w odpowiedniej odległości od granicy działki – mowa tu o co najmniej 4 metrach, gdy garaż zwrócony jest ścianą, oknem lub drzwiami w stronę granicy albo 3 metrach, gdy jest zwrócony w kierunku granicy ścianą bez okien i drzwi.

Istnieją jednak pewne wyjątki. Garaż blaszak można postawić w odległości 1,5 m od granicy, np. gdy działka posiada niewielkie wymiary.

Przygotowanie podłoża pod blaszak
Aby blaszak mógł zostać stabilnie usadowiony na gruncie, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Możliwe w tym wypadku jest wykonanie specjalnego fundamentu, zastosowanie bloczków betonowych albo wylewki pod garaż.

Wylewka pod garaż
Wylewka wydaje się być najlepszą opcją, ponieważ z jednej strony zapewni blaszakowi stabilność, a z drugiej nie jest wymagająca i może zadbać o nią sam inwestor. Powinna zajmować teren o 10-20 cm większy od wymiarów każdego boku garażu, a jej optymalna głębokość to 10-15 cm.

Oczywiście wykonanie wylewki wymaga kilku prac – między innymi usunięcia humusu, wykonania dołu i stworzenia drewnianego szalunku. Możesz do tego celu zaangażować specjalistów – koszt 1 m3 wylewki to około 200 zł.

Blaszak drewnopodobny z dachem dwuspadowym z dwoma bramami uchylnymi przeznaczony do garażowania dwóch aut

Ocynk czy akryl – który rodzaj garażu będzie lepszy?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, do Twojej dyspozycji są garaże z blachy ocynkowanej albo akrylowej. Oba te rozwiązania będą bardzo wytrzymałe, jednak lepszą odpornością cechuje się akryl. Co więcej, pokryte nim blaszaki cechują się bardziej estetycznym wyglądem, a Ty możesz zdecydować, jakim kolorem pokryte będą poszczególne elementy garażu.

Czy to oznacza, że ocynk nie jest dobrym rozwiązaniem? Wręcz przeciwnie! Choć taki garaż jest nieco mniej odporny na korozję, to i tak będzie służył Ci na przestrzeni wielu lat. Dodatkowo jest o wiele tańszym rozwiązaniem i zapewnia większe możliwości związane z wyborem kolorystyki (możesz też pomalować go samodzielnie).

Dach jedno lub dwuspadowy
Rekomendowanym rozwiązaniem są blaszane garaże z dachem dwuspadzistym – z jednej strony są trwalsze, a z drugiej zapewniają więcej przestrzeni wewnątrz i prezentują się bardziej atrakcyjnie pod względem wizualnym. Ponadto połać dachowa jest podzielona na 2 części i ma większy spad co wydatnie poprawia odprowadzanie wody i śniegu.

W tym wypadku ponownie istotną rolę może jednak odgrywać cena – garaże z dachem jednospadowym są o kilkaset złotych tańsze, dlatego stanowią znakomitą alternatywę dla osób z mniejszym budżetem.

Funkcjonalne bramy garażowe
Istotną rolę w blaszaku odgrywa też brama garażowa. Dwuskrzydłowa będzie idealna do większego garażu, który ma również pełnić rolę warsztatu czy parkowania więcej niż jednego samochodu. Wymaga więcej przestrzeni przed obiektem.

Alternatywą jest brama uchylna – droższa, ale wymagająca mniej miejsca i mniej czasochłonna w otwieraniu oraz zamykaniu a nadto kompletnie niepodatna na podmuchy wiatru.

Ocieplenie blaszaka
Jeśli planujesz urządzić sobie budynek gospodarczy lub warsztat, musisz liczyć się z tym, że sama blacha nie zapewni Ci zimą odpowiednio wysokiej temperatury wewnątrz obiektu, dlatego warto dodatkowo ocieplać garaże metalowe. Można robić to zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz, a w celu uzyskania odpowiednich parametrów cieplnych warto użyć jednego z trzech materiałów:

  • styropianu, który posiada dobre parametry izolacyjne i jest tani, są dostępne kleje uznanych producentów styropianu, którymi bez problemu go zamocujesz,
  • piankę PUR, która doskonale wypełnia wszystkie szczeliny i jest błyskawiczna w zastosowaniu.

Konfiguracja i zamówienie garażu z blachy
Blaszane garaże możesz zamówić za pomocą specjalnego formularza, który znajdziesz na stronie internetowej. Dzięki niemu ustalisz wszelkie parametry obiektu pod kątem swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Możesz także skorzystać z indywidualnej wyceny i pomocy specjalisty – w tym celu należy skorzystać z bezpośredniego kontaktu telefonicznego.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDziś tłusty czwartek. Kto otrzymał karton pysznych pączków? [FOTO]
Następny artykułRosja zaatakowała Ukrainę. Ostrzelano m.in. miasta partnerskie Świdnicy