Strona główna 0_Slider Bezpieczeństwo na Przemysłowej do poprawy? Po kolejnych potrąceniach pieszych interweniował radny

Bezpieczeństwo na Przemysłowej do poprawy? Po kolejnych potrąceniach pieszych interweniował radny

0

O podjęcie działań związanych z poprawą bezpieczeństwa na ulicy Przemysłowej dwukrotnie występował w ostatnim czasie jeden ze świdnickich radnych. Jego pierwsza sugestia dotycząca doświetlenia przejść dla pieszych spotkała się z odmową ze strony zarządcy drogi. Za drugim razem samorządowiec zaproponował obniżenie dozwolonej prędkości do 50 km/h.

Potrącenie na ul. Przemysłowej (17 grudnia 2021)

Od grudnia ubiegłego roku na ulicy Przemysłowej doszło do trzech potrąceń pieszych. 6 grudnia w godzinach popołudniowych na pasach poszkodowany został 60-letni mężczyzna, rankiem 17 grudnia doszło do potrącenia znajdującego się na przejściu 25-latka, który z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala, natomiast 1 lutego w godzinach wieczornych na oznakowanym przejściu potrącony został 52-latek.

Już pod koniec 2021 roku o poprawę bezpieczeństwa na Przemysłowej i doświetlenie przejść dla pieszych wystąpił radni Mariusz Kuc, wskazując przy tym, że kierowcy zgłaszali problemy z dostrzeżeniem pieszych znajdujących się na pasach. Jego wniosek został przekazany do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, która w imieniu zarządu województwa dolnośląskiego sprawuje nadzór nad drogą wojewódzką nr 382, która przebiega ulicą Przemysłową.

Przeanalizowano sześć przejść dla pieszych zlokalizowanych w ciągu ul. Przemysłowej w Świdnicy. Przejścia wyznaczone są w terenie zabudowanym, ich oznakowanie jest kompletne, a wzajemna widoczność relacji kierujący – pieszy na wszystkich przejściach jest zachowana w stopniu bardzo dobrym. Należy podkreślić, że każde z tych przejść zlokalizowane jest w rejonie lamp oświetlenia ulicznego. W związku z powyższym obecnie nie planujemy wykonania dodatkowego punktowego oświetlenia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 382 na ul. Przemysłowej w Świdnicy – stwierdził w udzielonej odpowiedzi Grzegorz Kowalkowski, dyrektor ds. utrzymania DSDiK.

Stanowisko Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei nie usatysfakcjonowało radnego, który z końcem stycznia ponownie wystąpił z zapytaniem dotyczącej ulicy Przemysłowej. – Po otrzymaniu negatywnej odpowiedzi od Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu na moją interpelację, w sprawie doświetlenia przejść dla pieszych w obrębie tej ulicy, apeluję o ograniczenie prędkości dla poruszających się tam pojazdów do 50 km/h. Nadmienię jeszcze, że tylko w miesiącu grudniu ubiegłego roku, na przejściach dla pieszych miały miejsce dwa groźne wypadki, w których mocno ucierpieli piesi – wskazał Kuc. Tym razem jego wnioskiem zajął się miejski zespół Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Wcześniejsze wnioski (kierowane do DSDiK), o zmiany w zakresie bezpieczeństwa pieszych, w tym doświetlenie przejść, spotkały się z odmową działań ze strony zarządcy drogi. Stąd wniosek o zmniejszenie prędkości. Analiza organizacji ruchu wykazała jednak, że dwa przejścia wskazywane jako niebezpieczne, znajdują w obszarze dopuszczalnej prędkości 50 km/h. Prędkość wyższa (do 70 km/h), jest możliwa dopiero po 30 m od drugiego przejścia. Na dalszym odcinku ul. Przemysłowej zagrożeń nie stwierdzono gdyż jest to teren bez zabudowy mieszkaniowej, ze śladowym ruchem pieszych. Tym samym wniosek nie może być dalej procedowany, gdyż już jest realizowany – poinformowała prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Zwrócono uwagę na zły stan oznakowania poziomego na jednym przejściu (wymiana asfaltowej nawierzchni przez DSDiK, bez poprawy znaków poziomych i brak powiadomienia o tym służb miasta). Postanowiono poszukać wykonawcy do natychmiastowej poprawy stanu rzeczy, mimo że obecne warunki atmosferyczne nie są odpowiednie do takich prac – dodała prezydent Świdnicy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułAwanse i odznaczenia w święto Służby Więziennej
Następny artykułFotowoltaika – zwrot inwestycji po jakim czasie?