Strona główna 112 24 wykroczenia w jeden dzień. Akcja świdnickiej policji

24 wykroczenia w jeden dzień. Akcja świdnickiej policji

0

Przekraczanie prędkości w rejonach przejść dla pieszych, nieprawidłowe zachowywanie się kierujących w stosunku do pieszych, a także nieustępowanie pierwszeństwa pieszym – to kwestie, na które zwracano szczególną uwagę w trakcie policyjnej akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” przeprowadzonej w czwartek na drogach powiatu świdnickiego oraz całego województwa dolnośląskiego.

Głównym celem prowadzonych przez dolnośląskich policjantów działań było podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród tej grupy użytkowników dróg, która w sytuacji uczestnictwa w zdarzeniu drogowym jest najbardziej narażona na odniesienie poważnych obrażeń. Funkcjonariusze prowadzili akcję tam, gdzie występuje najwięcej zagrożeń dla osób pieszych, rowerzystów czy kierujących hulajnogami elektrycznymi i gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Szczególnym nadzorem mundurowi objęli okolice przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych, czyli miejsc szczególnych, gdzie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są uprzywilejowani, ale zarazem są narażeni na ogromne niebezpieczeństwo w sytuacji nierespektowania obowiązujących przepisów przez kierujących – opisuje Przemysław Ratajczyk z dolnośląskiej policji.

Niestety mimo licznych działań, zarówno edukacyjnych, jak również tych prewencyjno-kontrolnych, nadal wielu użytkowników dróg ignoruje obowiązujące przepisy. Obrazują to rezultaty przeprowadzonych przez policjantów działań, podczas których funkcjonariusze ujawnili ponad 660 wykroczeń kierowców, w tym ponad 460 tych niezwykle niebezpiecznych, bo popełnionych na przejściu dla pieszych bądź w jego bezpośrednim sąsiedztwie – dodaje Ratajczyk.

Czwartkowe działania były prowadzone również na terenie powiatu świdnickiego. – W ich trakcie funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ujawnili 24 wykroczenia drogowe dotyczące głównie przekroczenia prędkości przez kierujących w rejonach przejść dla pieszych, ale też nieprawidłowego zachowania się kierujących w stosunku do pieszych. Odnotowano także jedno zdarzenie dotyczące nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, które na szczęście zakończyło się na drobnych potłuczeniach, dlatego policjanci w tym przypadku mogli zastosować postępowanie mandatowe – relacjonuje Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Musimy pamiętać, że jedną z głównych przyczyn zdarzeń z pieszymi, rowerzystami czy kierującymi hulajnogami elektrycznymi jest nieustąpienie im pierwszeństwa właśnie na przejściu bądź przejeździe, w wyniku czego często odnoszą oni poważne obrażenia, a nawet giną. Nie bez powodu są oni określani mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie chroni ich bowiem karoseria pojazdu czy różne systemy bezpieczeństwa, jak ma to miejsce w przypadku kierowców samochodów. Niestety w konfrontacji z autem nie mają oni praktycznie żadnych szans – przypomina Ratajczyk. Z kolei rzecznik świdnickiej policji zwraca się z apele do kierujących. – Przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachowujmy szczególną ostrożność. Widząc pieszego zwolnijmy, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd – apeluje Ząbek, przypominając również o konieczności dostosowania prędkości do panujących warunków atmosferycznych.

Zwracamy się także z apelem do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze – dodaje rzecznik świdnickiej policji.

/KPP Świdnica, KWP Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułZimowe święto wystartowało. Na początek walka w short tracku [FOTO]
Następny artykuł55 lat od zawalenia się wieży ratuszowej. Unikalne zdjęcia i pamiątki na wystawie [FOTO]