Strona główna Wydarzenia Wspierali potrzeby psychologiczne mieszkańców powiatu

Wspierali potrzeby psychologiczne mieszkańców powiatu

0

Powiat świdnicki realizował Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Mieszkańców Powiatu Świdnickiego.

– W 2021 r. działania nakierowane były na pomoc psychologiczną i edukacyjną dla mieszkańców naszego powiatu, głównie dla uczniów, pedagogów i psychologów szkolnych oraz dyrektorów szkół ponadpodstawowych – informuje starosta Piotr Fedorowicz

Ze względu na trwającą pandemię Covid-19 i zdalne nauczanie w roku szkolnym 2020/2021, a tym samym brakiem możliwości poznania swoich rówieśników (dotyczyło to głównie klas pierwszych, izolację uczniów od swoich rówieśników i związaną z tym traumę, postanowiono pomóc potrzebującym uczniom. W związku z tym powiat świdnicki podpisał umowy z trzema psychologami zapewniając uczniom pomoc poprzez indywidualne konsultacje – mówi Alicja Synowska, członek Zarządu Powiatu Świdnickiego i jednocześnie przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego.

W roku 2021 z konsultacji psychologicznych skorzystało 16 uczniów, którzy byli kierowani do gabinetów przez szkolnych pedagogów. Do ich dyspozycji było przeznaczonych 79 godzin spotkań z psychologiem. – Najczęstszymi problemami, z którymi nadal boryka się młodzież to lęk społeczny spowodowany izolacją z rówieśnikami, to również zaburzenia depresyjne i niska samoocena – informują Marzena Piwko i Edyta Filipek-Grabiszewska z Centrum Psychologicznego w Świdnicy.

– Zaburzenia dotyczące uczniów szkół ponadpodstawowych są na tyle poważne, że oprócz wsparcia psychologicznego potrzebna jest dodatkowo opieka lekarza psychiatry – mówi Monika Kozłowska z Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoonkologii ze Strzegomia. Jednak nie były to jedynie działania z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego.

W okresie od października do grudnia 2021 r.  Agnieszka Trzyna z Centrum Psychologii i Mindfulness prowadziła warsztaty uważności, służące profilaktyce zdrowia psychicznego i radzenia sobie ze stresem. Celem tych zajęć jest rozwijanie umiejętności proaktywnej pracy nad zdrowiem i dobrostanem psychicznym poprzez radzenie sobie ze stresem, redukcja stresu, regeneracja psychiczna i fizyczna. Adresatami działań edukacyjnych była zarówno kadra, jak i uczniowie z 12 szkół ponadpodstawowych.

– 15 i 22 listopada 2021 r. psycholog  Agnieszka Trzyna przeprowadziła warsztaty z uważności z trzema grupami tj. z dyrektorami szkół ponadpodstawowych z terenu Powiatu Świdnickiego, pedagogami i psychologami szkolnymi. W czterogodzinnych zajęciach wzięło udział 25 osób – informuje Agata Steczko-Szymańska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Działaniami edukacyjnymi objęto również 1 135 uczniów z 12 szkół ponadpodstawowych, średnio po 4 oddziały klasowe na szkołę. Ogółem dla uczniów przeznaczono 96 godzin warsztatowych.

/Źródło Starostwo Powiatowe w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułJaki będzie przebieg drogi ekspresowej S5? Mieszkańcy krytycznie o zaproponowanych wariantach. Wkrótce kolejne spotkania informacyjne
Następny artykułKolędnicy wrócili na scenę świdnickiego teatru [FOTO]