Kupno używanego pojazdu wcale nie jest takie proste, jest szereg rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, by na tym zyskać a nie stracić.
Dlaczego warto kupować auta używane
Na zakup auta używanego należy przeznaczyć od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najważniejsze jednak jest to, żeby samochód był w jak najlepszym stanie i nie wymagał zbyt wielu napraw.
Oto największe zalety :
- cena – jest zdecydowanie niższa niż w przypadku samochodów nowych. Co ciekawe pojazdy najwięcej na swej wartości tracą w pierwszych latach użytkowania. Na cenę aut używanych wpływa rocznik produkcji, ilość przejechanych kilometrów oraz ogólny stan techniczny i wizualny.
- duży wybór – obecnie na każdym portalu sprzedażowym, w serwisach społecznościowych i na specjalnych stronach dedykowanych (np. Tanieautka.pl) znaleźć można ogromny wybór różnych marek i modeli samochodów, nawet najbardziej oryginalnych lub rzadko spotykanych.
- możliwość pozostawienia swojego starego auta w rozliczeniu – taka opcja najczęściej prawdopodobna jest w komisie, rzadziej u prywatnego sprzedawcy.
- szansa na jazdę próbną – jest to świetna opcja, szczególnie, że wykonujemy ją dokładnie tym pojazdem, który chcemy kupić.
- proste formalności – w zupełności wystarczy podpisanie umowy kupna- sprzedaży, zebranie kompletu dokumentów, takich jak karta pojazdu i dowód rejestracyjny.
Gdzie najlepiej kupować auta używane?
Czy lepiej dokonać zakupu u osoby prywatnej czy w komisie, nie jest to łatwa decyzja.
Auta używane od osób prywatnych zazwyczaj są w nieco lepszym stanie technicznym niż te oferowane w komisie. Przeważnie są to pojazdy, które były kupione, naprawiane i konserwowane w Polsce. Dzięki temu dużo łatwiej jest dotrzeć do historii wypadkowej pojazdu czy przeprowadzonych napraw. Z osobami prywatnymi łatwiej się negocjuje cenę. Mankamentem jest nierzadko duża odległość klienta od sprzedawcy, a jedzie się obejrzeć tylko jeden samochód. Jeśli zdecydujemy się na wizytę w komisie samochodowym, na miejscu znajduje się duży wybór aut – zarówno pod względem modeli jak i rocznika, dzięki temu jest większa szansa, że znajdziemy coś co nam w pełni odpowiada. Większość pojazdów pochodzi z importu, co często wzbudza wątpliwości w kwestii faktycznego przebiegu. Niektóre autokomisy oferują swoim klientom dodatkowo płatne ubezpieczenie kosztów napraw na określony czas.
Opinia fachowca – istotna przy zakupie
Nieistotne, gdzie kupujemy auto, mamy prawo ubiegania się o możliwość sprawdzenia pojazdu w zaufanym warsztacie samochodowym, przez profesjonalnego mechanika. Nikt nie wymaga od nas, byśmy kupowali kota w worku, a nie mamy też obowiązku znać się na samochodach szczegółowo, jeśli tylko budzi coś naszą wątpliwość warto poprosić o radę. Ale pamiętajmy też, by wystrzegać się stereotypów i “dobrych rad” rodziny i znajomych, w myśl zasady, że gdzie dwóch Polaków, tam trzy opinie. Coś, co dla jednego może być ważne, dla innego już nie, a opinie warto wyrabiać sobie samemu.
/Artykuł sponsorowany/