Strona główna Artykuł sponsorowany Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące – co robić?

Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące – co robić?

0

Zatrzymane prawo jazdy to duży kłopot. Postępowanie takie ma miejsce jako część kary za przekroczenie prędkości czy przewożenie w pojeździe mechanicznym nadmiarowej liczby osób. Niestety wielu kierowców miało już okazję stracić prawo jazdy na określony prawnie czas.

Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące to określona prawem konsekwencja przekroczenia prędkości w danych okolicznościach lub przewożenia za dużej liczby osób w aucie. Zatrzymania prawa jazdy dokonuje policjant po stwierdzeniu przekroczenia prędkości. Potem następuje przekazanie dokumentu do starosty. Ten to wydaje decyzję administracyjną i formalnie zatrzymuje dokument. Taka decyzja może być też wydana przez starostę na podstawie tylko i wyłącznie informacji o przekroczeniu prędkości – gdy fakt ten został zarejestrowany na przykład przez fotoradar. Warto więc dokładnie zapoznać się z tym tematem, aby uniknąć potem przykrej sytuacji, gdy stracimy prawo jazdy na 3 miesiące.

Kiedy może nastąpić zabranie prawa jazdy
Jak już wcześniej wspomniano, zatrzymanie prawa jazdy następuje po przekroczeniu przez kierowcę prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h. Kierowca otrzymuje wtedy pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy i dodatkowo mandat w wysokości 500 złotych. Jeśli chodzi o liczbę przyznawanych punktów karnych, to w takim wypadku jest ich 10. Jazda z prędkością przekraczającą dopuszczalną w tym przypadku to sporo przykrych konsekwencji. Dodatkowo zatrzymanie prawa jazdy dość skutecznie może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zdarza się, że osoby po takim zatrzymaniu prawa jazdy, nie rezygnują z prowadzenia auta. Wtedy to okres zabrania prawa jazdy zostaje przedłużony do pół roku. Za dalsze nieprzestrzeganie zakazu prowadzenia starosta kieruje delikwenta na ponowny egzamin, jaki zazwyczaj kończy kurs prawa jazdy.

Jak postępować po zatrzymaniu prawa jazdy
Gdy policjant zatrzyma prawo jazdy, mamy możliwość kierowania pojazdem jeszcze przez 24 godziny od tego momentu. Jeśli jednak którykolwiek z aspektów zatrzymania naszego prawa jazdy budzi jakieś wątpliwości: np. sposób wykonania pomiaru, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Adwokat od wypadków drogowych lub inny specjalista pomoże rozwiązać tę sytuację. W takim wypadku jak zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące warto skorzystać z profesjonalnych dokumentów dostępnych na poświęconych między innymi temu problemowi stronach internetowych, które pomogą np. odwołać się od decyzji zabrania prawa jazdy. Jeśli jednak takowa zostanie podtrzymana i nie będą wzięte pod uwagę np. warunki wyższej konieczności, które zmusiły nas do przekroczenia prędkości, nie pozostaje nam nic innego, niż przeczekać ten 3-miesięczny okres.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZmarło kolejnych ponad 660 chorych na COVID-19. Dobowy raport resortu zdrowia
Następny artykułPobił i zwyzywał nastoletnie wolontariuszki WOŚP bo nie lubi Owsiaka. Według biegłych sprawca jest chory psychicznie