Strona główna Artykuł sponsorowany W połowie drogi do momentu narodzin

W połowie drogi do momentu narodzin

0

Zanim nadejdzie ten upragniony dzień, przyszli rodzice muszą uzbroić się w sporą dawkę cierpliwości. Początkowo dłużące się dni i tygodnie nagle nabierają rozpędu, kiedy uświadomimy sobie, że jest coraz bliżej do momentu rozwiązania. Ciąża to proces, który zawsze przebiega według pewnych prawidłowości.

Choć odczucia kobiet w tym zakresie bywają odmienne, każda z nich doświadczy na własnej skórze postępujących zmian. Organizm przyszłej matki przechodzi metamorfozę, a to wszystko po to, by w pierwszej kolejności stworzyć przestrzeń do rozwoju płodu, a następnie przygotowuje się na dzień porodu. Po względnie spokojnym początku ciąży, wraz z upływem zmiany wyraźnie przybierają na sile.

Nastał 20 tydzień ciąży
Na półmetku cel zawsze wydaje się mniej odległy. Mimo że do terminu porodu zostało jeszcze około 20 tygodni, to połowa drogi za sobą robi swoje. Przyszła matka doświadczyła już sporo nowości, ale wiele jeszcze się wydarzy w nadchodzącym czasie. Wraz z postępującym rozwojem nienarodzonego jeszcze dziecka jej ciało zmienia się w wyraźnym stopniu.

Piąty miesiąc i II trymestr ciąży to okres, w którym wiele się dzieje. Na pewno nie sposób zamaskować już brzuch, którego obwód sięga wówczas mniej więcej 75 centymetrów. Rozwijające się w jego wnętrzu dziecko waży około 300 gramów i mierzy w granicach 17 centymetrów. Choć wydaje się to jeszcze niewiele, jest to jednak znaczny wzrost procentowy względem poprzednich tygodni.

Postępy w ciąży nieuchronnie wiążą się też z dolegliwościami. W związku z powolnym przygotowywaniem się ciała do porodu odczuwane w formie twardnienia brzucha są skurcze macicy. Na ogół przytrafiają się raz lub dwa dziennie i to zwykle w nocy. O ile nie towarzyszą im żadne plamienia, mocne bóle i inne niepokojące dolegliwości, to nie żadnych powodów do obaw.

Dziecko ma się dobrze
Pobyt w matczynym brzuchu zaczyna być coraz ciekawszym doświadczeniem dla nienarodzonego jeszcze dziecka, które może w dwudziestym tygodniu ciąży przypominać nieustannie o sobie coraz silniejszymi kopniakami. Wzrastająca ruchliwość w brzuchu jest niewątpliwie dla przyszłej matki powodem do radości i potwierdzeniem, że nie ma powodów do obaw.

Mimo swoich niewielkich jeszcze rozmiarów, dziecko w 20 tygodniu ciąży miewa czkawki. Jego faktyczny rozwój najlepiej będzie dostrzec na USG połówkowym. Wspomniane badanie pozwala z wysokim prawdopodobieństwem określić płeć maleństwa. W tym okresie przyszła mama powinna przy okazji zbadać krew, mocz, a także wykonać est na obecność przeciwciał zwalczających toksoplazmozę.

Im więcej wie się na dany temat, tym z reguły lepiej dla nas samych. Kobieta w ciąży, która poszerza informacje na temat zmian zachodzących w jej organizmie o wiele lepiej rozumie, że nie ma powodów do paniki lub należy koniecznie udać się do lekarza. Cenne kompendium wiedzy nt. 20 tygodnia ciąży znajdziemy m.in. tutaj:
https://wylecz.to/kalendarz-ciazy/20-tydzien-ciazy/.

Ciąża kiedyś się skończy, a wraz z nią nadejdzie długo wyczekiwany moment narodzin. Do tego czasu dobrze wciąż poszerzać wiedzę na temat dokonujących się wówczas zmian. To pozwoli kobietom o wiele spokojniej przetrwać ten względnie długi okres.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułChoinki dla świdnickich emerytów i rencistów
Następny artykułW szpitalach przybywa chorych na COVID-19. Raport resortu zdrowia