Strona główna Kultura Profilaktyka wzmocniona muzyką. Światowy Dzień AIDS w świdnickim teatrze

Profilaktyka wzmocniona muzyką. Światowy Dzień AIDS w świdnickim teatrze [FOTO]

0

Już od kilku lat tradycją w Świdnicy są obchody Światowego Dnia AIDS. Z tej okazji tego dnia, 1 grudnia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbył się wyjątkowy projekt edukacyjno-artystyczny „Oni już wyboru nie dokonają. Ty możesz!”, mający na celu kształtowanie postawy życia wolnego od środków psychoaktywnych wśród świdnickiej młodzieży.

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, od 1988 roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Tegorocznym hasłem obchodów Światowego Dnia AIDS, promowanym również przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS (UNAIDS) jest „Koniec nierówności. Koniec AIDS. Koniec pandemii” (End inequalities. End AIDS. End pandemics). Podkreśla się w ten sposób pilną potrzebę położenia kresu wszelkim nierównościom, które pogłębiają problem AIDS i innych pandemii.

HIV od lat pozostaje głównym problemem zdrowia publicznego, dotyka miliony osób. W 2020 roku na świecie wykryto 1,5 mln nowych zakażeń, 37,7 mln osób żyło z HIV, 680 tys. osób zmarło z przyczyn związanych z HIV. W Polsce w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku zgłoszono 840 nowo wykrytych zakażeń HIV, 47 zachorowań na AIDS oraz 10 zgonów osób chorych na AIDS.

Inicjatywa obchodów Światowego Dnia AIDS i profilaktyka HIV jest stosowana od wielu lat w Świdnicy. Jako specjalista od terapii uzależnień uważam, że ma to ogromny sens – podkreślał Krzysztof Witkowski, ekspert wojewódzki ds. informacji o narkotykach oraz prezes Fundacji Promocji Muzyki i Terapii Green, podczas edukacyjno-artystycznego spotkania ze świdnicką młodzieżą, które 1 grudnia odbyło się teatrze miejskim. Prozdrowotne przesłanie wydarzenia zostało wzmocnione wyświetlanymi na dużym ekranie multimediami o tematyce HIV i AIDS oraz koncertem w wykonaniu grupy wrocławskich artystów w składzie: Adam Sypuła, Tomasz Wendt, Marek Popów, Tomasz Jędrzejewski. Mateusz Maniak. – Jestem przekonany, że profilaktyka wzmocniona muzyką przynosi najlepsze rezultaty u każdego odbiorcy, bez względu na grupę wiekową – zaznaczał Witkowski.

/ŚOK, SP ZOZ Świdnica, mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZabójstwo Kristiny z Mrowin. Areszt dla Jakuba A. przedłużony do czerwca
Następny artykułInterwencja strażaków przy al. Niepodległości