Strona główna Kultura Nie żyje Sylwester Chęciński. Twórca trylogii o Kargulach i Pawlakach odwiedzał Świdnicę

Nie żyje Sylwester Chęciński. Twórca trylogii o Kargulach i Pawlakach odwiedzał Świdnicę

0

Zapisał się w historii polskiego filmu przede wszystkim za sprawą „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. W wieku 91 lat we Wrocławiu zmarł reżyser Sylwester Chęciński. Informację PAP przekazał syn reżysera.

Fot. wikipedia

Reżyser urodził się 21 maja 1930 roku w Suścu na Lubelszczyźnie. W 1950 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie, a w 1956 Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.

Widzowie zapamiętali przede wszystkim trylogię o osadnikach na Ziemiach Odzyskanych. Widzom zapadły w pamięć wspaniałe role, wykreowane przez Władysława Hańczę i Wacława Kowalskiego, a cytaty z komediowej trylogii żyją do dziś, jak choćby słynne „Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”.

Sylwester Chęciński wyreżyserował także „Rozmowy kontrolowane” ze Stanisławem Tymem w roli Ryszarda Ochódzkiego i filmu „Wielki Szu”, nagrodzonego Złotą Kaczką w kategorii Najlepszy Film w 1984 roku. Jako reżyser zadebiutował w roku 1961 filmem „Historia żółtej ciżemki”.

W Świdnicy w 2009 roku reżyser otrzymał statuetkę Kryształowego Dzika podczas Festiwalu Reżyserii Filmowej i był gościem kilku edycji świdnickiego festiwalu.

/opr. red./

Poprzedni artykułPamięci świdniczan internowanych w 1981 roku. Tablica na murze Aresztu Śledczego
Następny artykułAkcja Zima. Drogowcy w gotowości. Gdzie zgłaszać nieodśnieżoną lub oblodzoną drogę?