Strona główna Artykuł sponsorowany Kamienie ozdobne do ogrodu – jakie wybrać?

Kamienie ozdobne do ogrodu – jakie wybrać?

0

Ze względu na wytrzymałość kostka granitowa skutecznie wypiera popularną wcześniej kostkę brukową. Podobnie dzieje się w przypadku kamieni ozdobnych do ogrodu. Otoczaki są wybierane częściej niż kora ściółkowa lub ostry grys. Jakie kamienie ogrodowe wybrać, żeby cieszyć się estetyczną przestrzenią przez wiele lat?

Kamienie ozdobne do ogrodu – zalety
Otoczaki to kamienie o zaokrąglonych kształtach, dzięki czemu sprawdzają się w surowych aranżacjach ogrodowych oraz wiejskich ogródkach przydomowych. Do ich głównych zalet należą:

  • Wytrzymałość – kamienie ozdobne do ogrodu nie ulegają naturalnego rozkładowi w taki sposób jak kora, co jest jednocześnie ich zaletą, ale też wadą, ponieważ nie użyźniają gleby. Jeśli jednak zależy nam na wytrzymałym materiale – otoczaki sprawdzą się doskonale!
  • Owalne kształty – to duża zaleta nie tylko ze względów estetycznych. Ostre krawędzie grysu mogą poranić delikatne łapy zwierząt domowych. Także w domach, w którym mieszkają dzieci, lepiej sprawdzą się otoczaki. Poza tym brak ostrych zakończeń powoduje, że rabaty wypełnione kamieniami ogrodowymi sprawiają „łagodniejsze” wrażenie, a cały ogród jest przytulniejszy.
  • Brak potrzeby pielęgnacji – otoczaki są oczyszczane przez deszcz i…to wystarczy. Jedynym wyjątkiem są kamienie ozdobne do ogrodu w kolorze białym, które mogą z czasem zielenieć. W takim przypadku powinno pomóc umycie ich za pomocą myjki ciśnieniowej.
  • Zapobieganie porostowi niechcianej roślinności – kamienie ozdobne dobrze radzą sobie z chwastami. Nie pozwalają na ich przebicie się na powierzchnie, dzięki czemu w ogrodzie nie trzeba wykonywać tak dużo pracy, jak w przypadku zastosowania ściółki z kory.

Rodzaje otoczaków – jaki kamień dekoracyjny wybrać?
Kamienie ogrodowe są dostępne w wielu różnych kolorach. Do najpopularniejszych należą żwir klasyczny oraz kamień polny. Ten drugi sprawdzi się przede wszystkim w ogrodach w stylu wiejskim lub utrzymanych w naturalnej formie, w których nie chcemy, żeby ingerencja człowieka była od razu widoczna. Inaczej wygląda to w przypadku ogródków japońskich – tam naturalność przenika się z dużą dbałością o szczegóły. Mówi się, że tego rodzaju ogrody wyglądają, jakby były projektowane od linijki. W pewnym sensie rzeczywiście tak jest, dlatego sprawdzą się w nich otoczaki w kolorze białym. Pasują one także do roślin trawiastych. Z kolei czarne kamienie ozdobne do ogrodu wyglądają najlepiej w dużych, przestronnych aranżacjach, zwłaszcza wodnych. Mostki, wodospady i oczka wodne to idealne otoczenia dla otoczaków w tym kolorze.

Warto wspomnieć, że do ściółkowania możemy wybrać kilka rodzajów kamieni ogrodowych. Poza względami estetycznymi będzie to zależało od roślin, na które się zdecydujemy, ponieważ otoczaki wypływają na PH gleby, tak samo jak kostka granitowa.

Kamienie ozdobne do ogrodu nie są wymagające w pielęgnacji i wyglądają bardzo estetycznie, jednak warunkiem jest odpowiednie dopasowanie ich do aranżacji ogrodowych. Do wyboru mamy m.in. otoczaki czekoladowe, białe, dolomitowe czy czerwone. Najbezpieczniejszym wyborem będzie otoczak granitowy, który sprawdzi się w każdym ogrodzie ze względu na neutralną barwę.

Sprawdź także Jak ułożyć kamienie ozdobne w ogrodzie

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPolicja szuka właściciela roweru
Następny artykuł40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. „Nie byliśmy bohaterami”. Spotkanie z represjonowanymi opozycjonistami [FOTO/VIDEO]