Współcześni detektywi nie są tacy jak Sherlock Holmes, a sprawy nie są tak niesamowite. Jednak prowadzone przez nich działania stale wymagają umiejętności pozyskiwania informacji oraz ich interpretowania. Praca detektywa związana z sprawami osobistymi, rodzinnymi to konieczność zdobywania dowodów oraz ważnych informacji.
detektyw
Jak detektyw pozyskuje informacje?
Detektyw może świadczyć różnego rodzaju usługi informacyjne zarówno dla osoby prywatnej, jak i dla różnych firm. Na podstawie wyników zebrania informacji o organizacji klient otrzymuje szczegółowy raport z wykonanej pracy. Prywatny detektyw pomoże uniknąć stania się ofiarą oszustów, dostarczając szczegółowych danych o interesującym podmiocie prawnym.
Rodzaje technik wywiadowczych stosowanych przez detektywa
Sprawny i obeznany w zawodzie detektyw potrafi dla pozyskania informacji korzystać z wywiadu: białego, szarego i czarnego.
Co oznacza biały wywiad w pracy detektywa?
W jaki sposób detektyw zdobywa informacje wykorzystując tajniki wywiadu białego? To najprostsza metoda, ponieważ jest w pełni legalna a wszystkie pozyskane informacje pochodzą z takich właśnie źródeł. W zależności od realizowanego zadania, ten sposób prowadzenia poszukiwań wiadomości może być wystarczający a może stać się tylko przygotowaniem do następnych działań.
Jakie źródła wiedzy składają się na wywiad biały?
- Media
- Internet
- Rejestry państwowe: KRS, CEiDG, księgi wieczyste, rejestr samochodów itd.
- Rejestry prywatne: materiały reklamowe, spis abonentów, biura informacji gospodarczej, materiały z archiwów różnych instytucji.
Wywiad szary dla pozyskiwania informacji przez detektywa
Dla rozwikłania wielu spraw detektyw musi korzystać nie tylko ze standardowych metod i narzędzi. Dlatego łączy wywiad biały z mniej oczywistymi metodami uzyskiwania niezbędnych informacji oraz źródeł ich pochodzenia. Poczynania każdego detektywa wiążą się z jego wiedzą, umiejętnościami oraz kreatywnością.
Sposób pozyskiwania informacji z wywiadu szarego:
- Kontakt z innymi osobami, które mogą mieć wiedzę w danej sprawie, czy o danej osobie, czyli wywiad środowiskowy.
- Zastosowanie metod śledczych znanych w kryminologii.
- Prowadzenie obserwacji: ludzi oraz konkretnych miejsc.
- Wejście do danego środowiska przyjmując nową tożsamość co ma na celu skuteczne rozpoznanie.
Jak detektyw korzysta z wywiadu czarnego, aby wejść w posiadanie informacji?
Do najbardziej kontrowersyjnych metod pozyskiwania informacji należy właśnie wywiad czarny. Detektyw dążąc do wejścia w posiadanie niezbędnych informacji do rozwikłania danej sprawy może przekroczyć swoje uprawnienia.
Działania podejmowane przez detektywa w ramach czarnego wywiadu to:
- Łamanie zabezpieczeń oraz haseł w Internecie oraz w telefonach.
- Zakładanie podsłuchów.
- Stosowanie różnych form nacisku na świadkach.
- Czynienie prowokacji.
Zasadność działań detektywa
Z usług prywatnych detektywów najczęściej korzystają osoby, które nie chcą nagłaśniać swoich działań. Ponadto często wnioski związane z inwigilacją lub wyszukiwaniem niezbędnych informacji mogą być sprzeczne z obowiązującym prawodawstwem.
Do zadań detektywa należy:
- Badanie zadania postawionego przez klienta.
- Zebranie niezbędnych informacji oraz materiałów.
- Analiza faktów i formułowanie wniosków.
- Dostarczenie materiałów klientowi.
Jakie zadania zlecane są detektywowi?
- Spory rodzinne
- Rozwiązywanie problemów korporacyjnych
- Wywiad konkurencyjny
Prywatny detektyw w dobie portali społecznościowych i szyfrowanych komunikatorów przestał być melancholikiem w eleganckim krawacie. A jego głównymi narzędziami nie są już lupy, ale rejestratory IP, drony i socjotechnika.
/Artykuł sponsorowany/