Strona główna Artykuł sponsorowany Folia bąbelkowa – sposoby na zabezpieczenie delikatnych przedmiotów

Folia bąbelkowa – sposoby na zabezpieczenie delikatnych przedmiotów

0

Folia bąbelkowa – sposoby na zabezpieczenie delikatnych przedmiotów, historia, zastosowania znane i nietypowe

Podczas przygotowywania przesyłek bardzo często pojawia się potrzeba dodatkowej ochrony zawartości paczki przed uszkodzeniami. Jednym z najczęściej stosowanych zabezpieczeń jest wtedy folia bąbelkowa. Czy jesteśmy w stanie określić, kto i kiedy wynalazł folię bąbelkową i czemu zawdzięcza swoją popularność? Jakie są typowe zastosowania tego artykułu i pod jakimi postaciami możemy dziś spotkać folię bąbelkową?

Historia folii bąbelkowej

Przed wynalezieniem folii bąbelkowej nie było podobnych artykułów, które pomogłyby w niedrogim i sprawnym zabezpieczaniu przesyłek, a także różnych rzeczy na czas ich przechowywania, na przykład w magazynie. Do paczek wkładano więc niepotrzebne papiery, drewniane wióry lub słomę – w ten sposób zapewniając pewną amortyzację i ochronę zawartości przesyłki. Folia bąbelkowa nie została jednak zaprojektowana jako artykuł służący do pakowania i zabezpieczania przed zniszczeniem. Powstałą przez zupełny przypadek.

W połowie lat pięćdziesiątych dwóch inżynierów, Marc Chavannes i Alfred Fielding pracowało nad stworzeniem nowocześnie wyglądającej tapety ściennej. Do produkcji planowali użyć plastiku, który stawał się coraz bardziej popularny, a także przystępny cenowo. Z maszyny, która miała produkować tapetę,wyciągnęli jednak arkusz folii z pęcherzykami powietrza umieszczonymi pomiędzy jej warstwami. Niezbyt nadawała się do przyklejenia na ścianie, jednak para inżynierów szybko wymyśliła dla swojego wynalazku nowe zastosowanie. W 1960 roku założyli firmę Sealed Air, która do dziś jest gigantem w zakresie produkcji między innymi opakowań. Po wprowadzeniu na rynek folia bąbelkowa szybko znalazła wiele zastosowań i stała się nieodłącznym elementem wielu przesyłek pocztowych i nie tylko.

Zasada działania folii bąbelkowej

Produkt jest wykonany z wytrzymałej folii polietylenowej (PE), czemu zawdzięcza swoją odporność na rozdarcia, przedziurawienie i inne uszkodzenia mechaniczne. Folia jest nie tylko mocna, ale i nieco rozciągliwa, co pozwala stosować ją nawet z przedmiotami o nieregularnym kształcie lub ostrych krawędziach.

Pomiędzy warstwami folii znajdują się pęcherzyki wypełnione powietrzem. Ich wielkość może być różna, co daje folii konkretne właściwości. Bąble powietrza działają niczym poduszka powietrzna – zapewniają świetną amortyzację przed wstrząsami, uderzeniami. Chronią tym samym przed ewentualnym uszkodzeniem podczas transportu, na przykład po upadku paczki na ziemię.

Folia bąbelkowa występuje w wielu wariantach, które różnią się grubością folii i wielkością bąbli, może mieć także różne kolory. Te różnice wpływają nie tylko na wygląd folii, ale także na jej właściwości. Bardziej wytrzymałą folia bąbelkowa jest zazwyczaj droższa, przez co warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego wariantu do konkretnego zastosowania.

Właściwości folii bąbelkowej

Przedmioty zabezpieczone z wykorzystaniem folii bąbelkowej uzyskują nie tylko ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warstwa folii zabezpiecza także przed czynnikami zewnętrznymi – skrajnymi temperaturami, wilgocią oraz środkami chemicznymi. Kolorowa folia bąbelkowa chroni przed wpływem promieni UV, a także skrywa zawartość przed ciekawskimi spojrzeniami osób trzecich, co także wpływa na bezpieczeństwo pakunku. Jedną z głównych zalet folii bąbelkowej jest także jej niska cena. Świetne właściwości nie byłyby wykorzystywane przez tyle przedsiębiorstw i osób, gdyby taka ochrona znacznie zwiększała koszt wysyłki.

Folia bąbelkowa – zastosowania

Typowa folia bąbelkowa, jaką dziś znamy, najczęściej jest wykorzystywana do zabezpieczania przedmiotów na czas transportu oraz przechowywania. Towar owinięty warstwą tej wytrzymałej i dającej niezłą amortyzację folii jest bezpieczny w każdej sytuacji. Ze względu na swoje właściwości, folia bąbelkowa szczególnie często jest wykorzystywana do ochrony najbardziej delikatnych i wrażliwych na uszkodzenia przedmiotów. Często jest stosowana do owijania produktów wykonanych ze szkła, porcelany lub kruchego materiału, rękodzieła i wielu innych towarów.

Folia bąbelkowa jest stosowana jako zabezpieczenie pojedynczych przedmiotów znajdujących się w paczce lub całych paczek. Z powodzeniem można ją także zastosować jako wypełnienie do paczki. Po umieszczeniu pewnej ilości folii wewnątrz pudełka, zawartość nie będzie przesuwała się w niekontrolowany sposób, co pozwoli uniknąć zniszczeń

Dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym, folia bąbelkowa często jest stosowana w gastronomii. Dzięki niej gorące lub zimne posiłki nie tracą szybko swojej temperatury, co w wielu kuchniach i restauracjach (szczególnie podczas dostawy) okazuje się bardzo przydatne. Tę cechę folii bąbelkowej wykorzystuje się często również w branży ogrodniczej. Folia bąbelkowa służy czasem jako zabezpieczenie roślin na czas zimy – dzięki warstwie folii mogą przetrwać podczas niższych temperatur.

Dzieci i dorośli uwielbiają bawić się folią bąbelkową

Jednym z najbardziej zaskakujących, a jednocześnie przyjemnych zastosowań folii bąbelkowej jest przebijanie pęcherzyków powietrza palcami. Powstały przy tym charakterystyczny dźwięk, określany czasem jako “pop” sprawia, że wiele osób – nie tylko dzieci – lubi spędzać czas w ten sposób. Przebijanie pęcherzyków powietrza w folii bąbelkowej ma działanie odstresowujące. Ciekawostką może być także zabawka “Pop it!”, która od pewnego czasu zdobywa popularność. To gumowa kopia folii bąbelkowej – pozwala na wielokrotne przebijanie pęcherzyków

Nietypowe zastosowania folii bąbelkowej

Wytrzymałość, niska cena i zapewnienie izolacji termicznej są zestawem cech, który daje folii bąbelkowej niesamowitą uniwersalność. Niektórzy wykorzystują arkusze folii bąbelkowej jako dodatkowa izolacja okien na czas zimy, na przykład na strychach lub w komórce. Nie jest to rozwiązanie bardzo estetyczne, jednak spełnia swoją rolę. Warstwa tej folii położona między ramą łóżka, a materacem podnosi komfort spania, co także niektórzy wykorzystują w codziennym życiu.

Charakterystyczny wzór regularnych bąbelków może być wykorzystany w cukiernictwie – na przykład do dekoracji ciast i tortów. Wystarczy przyłożyć folię bąbelkową do kremu na wierzchu wypieku, aby uzyskać bardzo ciekawy efekt.

Bardzo ciekawą odmianą folii bąbelkowej jest folia bąbelkowa ESD. Posiada dodatkową właściwość – zabezpiecza przed wyładowaniami elektrycznymi. Z tego względu często jest wykorzystywana jako bezpieczne opakowanie dla elektroniki – notebooków, smartfonów lub komponentów komputerowych i układów scalonych. Dzięki antystatycznej folii bąbelkowej można więc uniknąć zniszczenia cennej elektroniki.

Jak używać folii bąbelkowej do zabezpieczenia delikatnych przedmiotów?

Folia bąbelkowa występuje w wielu odmianach i formach. Najbardziej popularne są arkusze folii nawinięte na rolkę o różnej szerokości. Dzięki temu można szybko i sprawnie ochronić nawet większe rzeczy, na przykład przedmioty umieszczone na europalecie.

Do pakowania mniejszych towarów warto użyć specjalnych woreczków z folii bąbelkowej lub kopert bąbelkowych. Po umieszczeniu zawartości pozwalają na szybkie zamknięcie – taki pakunek jest od razu gotowy do wysyłki.

czytaj więcej na: Folia bąbelkowa NEOPAK.PL

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCo grają w kinie? Repertuar CINEMA3D
Następny artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim