Strona główna Temat dnia Patriotycznie, uroczyście i na sportowo. Święto Niepodległości w regionie

Patriotycznie, uroczyście i na sportowo. Święto Niepodległości w regionie [FOTO]

0

11 listopada świętowana jest rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w wielu miejscowościach powiatu świdnickiego zorganizowane zostały patriotyczne wydarzenia, a pod pomnikami złożone zostały wieńce i znicze. Nie zabrakło również imprez kulturalnych oraz sportowych.

Żarów

Od uroczystego odsłonięcie pomnika żołnierza Wojska Polskiego chorążego Bolesława Kosteckiego, uczestnika walk o niepodległość w latach 1918-1921, rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości w Żarowie. Przed południem w żarowskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została msza w intencji ojczyzny, po której uczestnicy uroczystości przenieśli się pod Pomnik Pamięci Narodowej. O godzinie 14.00 w hali sportowo-widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu rozpoczął się XXIII Festiwal Pieśni Patriotycznej.

Jaworzyna Śląska

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jaworzynie Śląskiej. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod pomnik upamiętniający setną rocznicę odzyskania niepodległości. Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz, zastępca burmistrza Justyna Chrebela i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Sebastian Grajaszek złożyli kwiaty i zapalili znicze za wszystkich, którzy w historii walczyli o wolność ojczyzny.

U Pana Boga nie ma przypadków. Każdy rodzi się w tym punkcie historii, w którym ma jakąś misję do spełnienia. My też mamy jakąś misję – mówił proboszcz jaworzyńskiej parafii Stanisław Przerada. – Dziś czcimy pamięć o wszystkich bohaterach, którzy walczyli za nasz kraj. Ale i my bądźmy dzisiaj patriotami – zachęcał wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Sebastian Grajaszek.
Część oficjalną pod pomnikiem zakończyło uroczyste odśpiewanie „Roty” pod przewodnictwem zespołu „Jaworzynianie”.

W samo południe odbył się jaworzyński Bieg Niepodległości, w którym wzięło udział 200 uczestników:

Świebodzice

W Świebodzicach uroczystości patriotyczne z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od spotkania przed miejskim ratuszem, gdzie nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz odśpiewanie hymnu. Następnie zaprezentowany został program artystyczny: mini koncert sekcji muzycznej MDK, poezja patriotyczna w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół, a także występ Zespołu „Melodia” ze Stowarzyszenia Senior = Aktywny Obywatel.

Uczestnicy uroczystości przeszli później na plac Kościelny, wzięli udział we mszy w intencji ojczyzny, a także złożyli kwiaty pod płytą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego.

Gmina Dobromierz

10 listopada w Roztoce z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Roztoce odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny, następnie w świetlicy wiejskiej w Roztoce odbyła się akademia patriotyczna w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej i Małego Przedszkola w Roztoce. Zostały również wręczone polskie cywilne odznaczenia państwowe – medale przyznane przez Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim.

Bystrzyca Dolna

Przedszkole w Bystrzycy Dolnej zorganizowało uroczystość z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę oraz jak co roku wzięło udział w akcji #SzkoładoHymnu. W tym roku przedszkolaki zaprosili do wspólnych obchodów uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej.

Uczniowie klasy II wraz z wychowawcą uczestniczyli w programie artystycznym przygotowanym przez najstarszą grupę przedszkolaków, a następnie wszystkie dzieci przedszkola i klas I-III wzięli udział w Marszu Niepodległości ulicami Bystrzycy oraz Biegu Niepodległości na boisku w Bystrzycy Dolnej. Głównym punktem obchodów Święta Niepodległości było wspólne odśpiewanie czterozwrotkowego hymnu na placu przedszkolnym o symbolicznej godzinie 11.11

/opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński, UM Jaworzyna Śląska, UM Świebodzice, Monika Wielichowska, UM Strzegom, UG Świdnica

Poprzedni artykułDrzewa dla honorowego obywatela i zasłużonych. Powstanie cała aleja?
Następny artykułDachowanie na krajowej piątce