Strona główna Wydarzenia Świdnica Zbierali podpisy pod petycją w sprawie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. To petycja...

Zbierali podpisy pod petycją w sprawie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. To petycja Amnesty International

0

Po kilku miesiącach od narastającego problemu migrantów na polsko-białoruskiej granicy do działań na rzecz przestrzegania praw człowieka i międzynarodowych umów postanowiła włączyć się działająca przy prezydencie Świdnicy społeczna Rada ds. Równego Traktowania. Dzisiaj w Galerii Świdnickiej członkowie Rady zbierali podpisy pod petycją Amnesty International. W ogłoszeniach ani na plakacie informacji o tym, czyja jest petycja, nie było. Korekta: Informacja taka pojawiła się 19 października na fb Rady.

Czytając ogłoszenia na profilu Rady w portalu społecznościowym można było nabrać przekonania, że jest to autorskie działanie. Tymczasem, jak poinformował dopytywany przewodniczący Rady Robert Staniszewski, jest to petycja Amnesty International, dostępna od sierpnia tego roku. [Korekta: Informacja ta nie pojawia się w ogłoszeniu z 22 października, jest we wcześniejszym, z 19 października]. Dlaczego właśnie teraz Rada postanowiła zająć się zbieraniem podpisów? – Coraz więcej jest informacji w mediach o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i dlatego chcemy, by dopuszczono tam organizacje humanitarne i niezależne media – wyjaśnił. Na akcji w Galerii świdnickiej pojawiła się prezydent Beata Moskal-Słaniewska wraz z zastępcą Szymonem Chojnowskim.

Rada ds. Równego Traktowania dotychczas w sprawie kryzysu na granicy nie zabierała głosu. Nie włączyła się do ubiegłotygodniowej akcji, współorganizowanej przez kilkanaście dolnośląskich organizacji non profit „Matki na granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie”. Spontanicznie do zbiórki włączyli się mieszkańcy Świebodzic, zachęceni przez Justynę Gąsior i Katarzynę Woźniak. Swój udział w zbiórce na rzecz migrantów mieli także mieszkańcy Świdnicy oraz harcerze. 25 października wszystkie rzeczy dzięki transportowi Urzędu Miejskiego w Świebodzicach zostały przekazane do Wrocławia. Stamtąd mają trafić do szpitala w Hajnówce oraz do PCK w Białymstoku i Lublinie.

– Nie wiem, dlaczego Rada się nie zaangażowała. Może ta informacja umknęła. Chcę to przedyskutować z zarządem – mówi członek Rady ds. Równego Traktowania, Lech Bokszczanin. Robert Staniszewski zapewnia, że dzisiejsza akcja nie miała nic wspólnego z obecnością francusko-niemieckiej telewizji ARTE, która m.in. zajmuje się przygotowywaniem dokumentów i reportaży z Polski. – Do zbierania podpisów przygotowywaliśmy się kilka tygodni, a o obecności telewizji dowiedzieliśmy się może dwa dni temu – zapewnia Robert Staniszewski.

Dzisiaj pod petycją zostało złożonych ponad 140 podpisów. Osoby, które chcą złożyć swój podpis w Świdnicy, – jak poinformowali organizatorzy – mogą to zrobić do końca tygodnia m.in. w Hufcu ZHP, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Urzędzie Miejskim.

Petycję cały czas można podpisać na stronie Amnesty International.

/asz/

Poprzedni artykułCo to jest managed services i kiedy się przydaje?
Następny artykułNajlepsi na Dolnym Śląsku i drudzy w Polsce!