Strona główna Artykuł sponsorowany Warsztaty uważności i redukcji stresu w Świdnicy

Warsztaty uważności i redukcji stresu w Świdnicy

0

Po raz kolejny zajęcia w Świdnicy poprowadzi psycholog i nauczyciel uważności związany z Oxford Mindfulness Centre. Ośmiotygodniowy kurs rozpocznie się 6 października.

Dlaczego uważność jest potrzebna?
Mindfulness, czyli „uważność” lub „uważna obecność” pomaga przyjrzeć się swojemu wewnętrznemu krajobrazowi myśli, uczuć, doznań oraz wyjść z trybu działania na automatycznym pilocie pod ich wpływem. Możemy nauczyć się dostrzegać, że myśli i emocje to jedynie podpowiedzi, a my mamy wybór jak na nie odpowiemy.

To pierwszy krok na drodze radzenia sobie ze stresem, obniżonym nastrojem, lękiem, czy wyczerpaniem. Uważność skutecznie zapobiega depresji lub jej nawrotom.  Z drugiej    strony zwiększa poczucie radości i satysfakcji z życia, ponieważ rozwija postawę otwartości i życzliwego zainteresowania wobec tego, co „tu i teraz”.

Trening uważności i redukcji stresu jest połączeniem psychologii i świeckiej medytacji.  Skuteczność technik mindfulness testowana jest od 1979r. w ośrodkach akademickich i medycznych. Obecnie wyniki ponad 4 tysięcy badań na gruncie psychologii i neuronauki potwierdzają efektywność praktyki uważności.

Szczęście jest w twoich rękach tu i teraz
Uważna obecność uwalnia od tak zwanego „życia we własnej głowie”, czyli od przesadnego koncentrowania się na rzeczach przeszłych lub przyszłych – nasze życie dzieje się właśnie teraz, dlatego tak ważne jest, byśmy umieli w szczególny sposób skupić uwagę na tym, co dzieje się w chwili bieżącej. To jak przeżywamy chwilę obecną wpływa na jakość naszego życia, nasze relacje, a nawet na naszą przyszłość.

Jak powstaje spirala stresu, negatywnych myśli i emocji?
Warto wiedzieć, że gdy jesteśmy zestresowani, reagujemy automatycznie pod wpływem pojawiających się myśli i emocji oraz reakcji z ciała. W psychologii te nawykowe reakcje nazywamy „walką”, „ucieczką” lub „zamrożeniem”. Często pchają nas one w kolejne tarapaty, nakręcając dodatkowo spiralę stresu i zwiększając dyskomfort emocjonalny. Efekt jest taki, że nie dość, że życie nam dopiekło, to dodatkowo cierpimy, bo np. przesadnie zareagowaliśmy lub odwrotnie – byliśmy zbyt ulegli i pozwoliliśmy komuś przekroczyć własne granice.

Rozwijając uważność, zaczynamy świadomie odpowiadać na trudne sytuacje, zamiast automatycznie na nie reagować. Stajemy się bardziej gotowi, aby spokojnie stawić czoła wyzwaniom oraz podejmować mądre i kreatywne decyzje.

Z jakich powodów ludzie biorą udział w kursie MBSR?

 • stres związany z pracą i życiem osobistym
 • poczucie przytłoczenia lub przemęczenia
 • natłok myśli
 • obniżony nastrój lub nakręcanie się emocjami
 • problemy ze snem
 • podwyższone ciśnienie krwi
 • bóle głowy, napięcia w ciele
 • potrzeba rozwoju osobistego, umiejętności dystansu, zaangażowania się w to, co „tu i teraz”

Efekty treningu

 • trwałe obniżenie fizycznych i psychologicznych symptomów stresu
 • uwolnienie się od presji niepokojących myśli
 • odzyskanie kontroli i równowagi emocjonalnej
 • wzrost umiejętności relaksowania się
 • redukcja poziomu bólu oraz lepsze radzenia sobie z chronicznym bólem
 • większy entuzjazm i energia do życia
 • wzrost pewności siebie i poczucia sprawczości
 • rozwój umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych

Organizacja kursu
Najbliższa edycja kursu odbędzie się od 6 października do 24 listopada
(8 spotkań po 2 godziny oraz 5-godzinny dzień uważności w wybrany weekend). Uczestnicy spotykają się w środy o godz. 18.45 (Świdnicka Szkoła Jogi, ul. Lelewela 26).

Zajęcia prowadzi Agnieszka Trzyna – psycholog z wieloletnim doświadczeniem, szkoląca się w uważności w Oxford Mindfulness Centre. Zgłoszenie na kurs można wysyłać poprzez link: https://forms.gle/QE5P8jfj5Kzj4j6c9 lub na adres: [email protected] oraz dzwoniąc pod nr: 535 410 986.

Koszt treningu 650 – 800 zł. Możliwa płatność w ratach.

Więcej informacji na stronie internetowej organizatora kursu: www.mindfulpresence.pl

/Artykuł sponsorowany/

 

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]
Następny artykułPo włamaniu woda nadal niezdatna do picia