Strona główna Kultura „Świdnica na kadrach z przeszłości”. Wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa

„Świdnica na kadrach z przeszłości”. Wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa [FOTO]

0

Do 24 października w Muzeum Dawnego Kupiectwa będzie można oglądać wystawę „Świdnica na kadrach z przeszłości”, która pokazuje jak wyglądało miasto w połowie XX wieku. Dzięki wielkoformatowym reprodukcjom wykonanych w ubiegłym stuleciu fotografii można będzie zanurzyć się w klimat dawnej Świdnicy.

Wystawę tworzą głównie zdjęcia autorstwa znanego świdnickiego fotografika – Władysława Orłowskiego (1913-1996), którego niezwykle bogatą kolekcję negatywów Muzeum Dawnego Kupiectwa niedawno pozyskało. Długoletni współpracownik wrocławskiej Gazety Robotniczej pozostawił po sobie ponad 15 tysięcy klatek dokumentujących różnorodne aspekty życia ludności Dolnego Śląska. Jego zdjęcia przedstawiają poza architekturą miast, rozmaite wydarzenia społeczno-gospodarcze w powojennej Polsce, począwszy od uroczystości państwowych, poprzez obchody rocznicowe oraz codzienną pracę w tzw. gospodarce uspołecznionej.

Z bogatego zestawu fotografii Władysława Orłowskiego, wybraliśmy zdjęcia zabudowy Świdnicy oraz akcji wyburzeniowej mającej miejsce w obrębie Starego Miasta w latach sześćdziesiątych i pierwszej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku – opisuje Krzysztof Kamiński, kustosz wystawy. Jak dodaje, cały czas trwają prace związane z digitalizacją oraz opracowywaniem pozyskanego zbioru negatywów. – W niektórych przypadkach wiąże się to również z próbami ustalenia czasu wykonania fotografii, bo nie wszystkie negatywy są dokładnie opisane. Jest to więc praca na lata. Wartością tego zbioru jest jednak to, że zawsze będzie można coś ciekawego znaleźć i pokazać – podkreśla Kamiński.

Na wystawie prezentowane są również unikalne niemieckie zdjęcia lotnicze z 1944 roku. Wyjątkowo cenne dla historii miasta są fotografie Paula Kunzego i Carla Justa, znanych przedwojennych fotografików świdnickich. Tworzyli oni zdjęcia nie tylko doskonałej jakości technicznej, ale także o wyjątkowej wartości artystycznej. Atelier mistrzów fotografii mieściło się od 1896 roku w kamienicy Rynek 32, w tzw. Domu Pod Orłami.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia świdnickiego muzeum do niedzieli, 24 października.

/Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułKibicuj uczestnikom i zgarniaj nagrody
Następny artykułŚwidnicka Biblioteka Pedagogiczna działa już 70 lat [FOTO]