Strona główna Wydarzenia Świdnica Spotkaj się z Mieczysławem Kozarem-Słobódzkim. Historyczna impresja na świdnickim Rynku

Spotkaj się z Mieczysławem Kozarem-Słobódzkim. Historyczna impresja na świdnickim Rynku

0

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica” zaprasza na historyczną impresję – spotkanie z Mieczysławem Kozarem-Słobódzkim. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 3 października o godzinie 12.00 pod balkonem teatru na świdnickim Rynku.

Mieczysław Kozar-Słobódzki (1.01.1884-3.01.1965) – legionista, kompozytor, nauczyciel, świdniczanin. Po studiach we Lwowie od 1908 r. odbywał służbę wojskową w 3. Pułku Artylerii Ciężkiej armii austro-węgierskiej w Przemyślu. W latach 1910-1914 działał w
Drużynach Strzeleckich. Od 26.VIII 1914 pełnił służbę w 1 pułku artylerii Legionów Polskich. Przeszedł szlak bojowy legionów od szeregowca i otrzymał pseudonim “Kozar”. 5.V. 1915 r na mocy rozkazu Komendy Legionów został mianowany chorążym, a właściwie zatwierdzony w tym stopniu, który oficjalnie brzmiał w ten sposób, że został oficerem. W trakcie służby w Legionach, 2. baterii haubic kpt. Rożena skomponował m. in. piosenkę „Rozkwitały pąki białych róż” Po odbyciu w 1917 r. kurs na oficerów w Rembertowie został mianowany na porucznika. 1 XI 1918 r. wstąpił do Wojska Polskiego Bierze udział w wojnie polsko-bolszewickiej, dwukrotnie ranny. Od kwietnia 1920 do marca 1921 roku był szefem sekcji III Oddziału II Sztabu Ministerstwa Spraw Wojskowych, po czym został szefem Departamentu Wojskowego Komisariatu Generalnego w Gdańsku. Przeniesiony na krótko do Miasta Warszawy awansował na stopień majora, a potem służył w Departamencie X (Przemysłu Wojennego) Ministerstwa Spraw Wojskowych. W 1926 r. jeszcze raz służy Komendantowi jako żołnierz uczestnicząc czynnie w przewrocie majowym w 1926 r. W 1928 r., mając 44 lata w stopniu majora przechodzi w stan spoczynku, jako oficer kadrowy okręgu Nr 1 Wojska Polskiego. Od 15.01.1934. w Związku Legionistów Polskich Oddział Pionki.

Kozar-Słobódzki skomponował między innymi „Białe róże” bardziej znane jako “Rozkwitały pąki białych róż”, “Maszerują chłopcy, maszerują” (piosenka nosi też tytuł “Maszerują strzelcy, maszerują”), “Bajki”, “Piosenkę o Świdnicy”, “Bzy, malwy i osty”, “Była taka mała dzieweczka”, “Smutna kołysanka” i pr. “My, pierwsza brygada”.

W lipcu 1945 roku otrzymał nominację na dyrektora szkoły średniej na Ziemiach Odzyskanych. Organizował pierwszą polską szkołę w Świdnicy. W roku 1946 Mieczysław Kozar-Słobódzki został odwołany ze stanowiska dyrektora szkoły. Powodem była jego legionowa przeszłość. Nie zaprzestał jednak działalności w świdnickiej kulturze i oświacie (pracował w Liceum dla Pracujących i Szkole Muzycznej). Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

/SRH Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułŚwidnicka obwodnica powstanie do 2028 roku? „Nie będzie tak wypasiona, jak dawniej planowano”
Następny artykuł49. Rajd Świdnicki-Krause: Duży zawód na początek zmagań! [FOTO/VIDEO]