Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Społeczne porządki na cmentarzu ewangelickim w Tomkowej

Społeczne porządki na cmentarzu ewangelickim w Tomkowej [FOTO]

0

Z szacunku dla dawnych mieszkańców przed Dniem Wszystkich Świętych społecznie został uporządkowany dawny ewangelicki cmentarz w Tomkowej.  – Tym razem do pracy przystąpili członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Wspólnie dla Gminy Jaworzyna Śląska a nieocenioną pomoc wnieśli także mieszkańcy Tomkowej – informuje radny Rady Miejskiej w Jaworzynie śląskiej Wojciech Syntyrz.

Nieczynna nekropolia została uporządkowana po raz drugi. Teren został oczyszczony z roślinności i wygrabiony. Na istniejących jeszcze grobach stanęły kwiaty i zostały zapalone znicze. Radny ma nadzieje, że systematyczne porządkowanie cmentarza w Tomkowej stanie się impulsem do innych społecznych akcji.

Według informacji podawanych na GENWIKI, w Tunkendorf (nazwa wsi przed 1945 r.) w 1895 roku mieszkało 356 osób, z czego 301 było wyznania ewangelickiego, a 55 katolickiego. W 1933 mieszkańców ubyło i odnotowanych jest 266 osób, z czego znów większość stanowią ewangelicy. Wieś od 1654 roku należała do ewangelicko-augsburskiej parafii pw. św. Trójcy (Kościół Pokoju).

/opr. red./
Zdjęcia udostępnione przez Wojciecha Syntyrza

Poprzedni artykułParowy Express z Czech do Polski zawita także do Świdnicy i Jaworzyny Śląskiej
Następny artykułDzieci mają nowy plac zabaw w Stefanowicach