Strona główna Artykuł sponsorowany Domy prefabrykowane – jak powstają i czym się charakteryzują?

Domy prefabrykowane – jak powstają i czym się charakteryzują?

0

Domy prefabrykowane to standard na zachodnich rynkach Europejskich, a w ostatnich latach to technologia zaczynająca także przodować w Polsce. Na czym polega budownictwo prefabrykowane, jak powstają takie domy, z czego i dlaczego warto zainteresować się tym trendem? Poniżej odpowiedzi.

Czym się charakteryzują domy prefabrykowane?
Domy prefabrykowane charakteryzują się bardzo krótkim terminem realizacji, gdyż znakomita większość prac wykonywana jest na terenie zakładu produkcyjnego. Pełny prefabrykat potrafi mieć nawet już wstawioną stolarkę okienną, instalacje elektryczne i wykończone ściany wewnętrzne już w momencie prefabrykacji, na hali produkcyjnej. Konstrukcja domu może być produkowana niezależnie od warunków pogodowych. Jest to proces bardzo powtarzalny, dzięki czemu cała inwestycja budowy domu może się zamknąć nawet w przeciągu 3 miesięcy. Montaż sprefabrykowanych elementów trwa najczęściej od tygodnia, do dwóch zależnie od wielkości oraz skomplikowania obiektu.

Z czego i jak powstają domy prefabrykowane?
Domy prefabrykowane mogą powstać z różnych materiałów. Dominującym trendem jest budowa domów w konstrukcji drewnianej szkieletowej, która wypełniona jest wełną mineralną. Jest to wiodąca technologia budowy domów w krajach skandynawskich, na zachodzie Europy oraz w Ameryce Północnej. Więcej o tym, jak powstają drewniane domy szkieletowe prefabrykowane, można przeczytać np. na stronie producenta Modularen, który specjalizuje się w tej technologii.

Innym, nieco mniej popularnym rozwiązaniem jest produkcja domów z keramzytu, który jest materiałem pozyskiwanym z wypalania  specjalnego rodzaju gliny pęczniejącej. Rzadszym, ale wciąż spotykanym rozwiązaniem jest również budowa domów w oparciu o ramę stalową, wypełnioną np. pianą poliuretanową. Jest to rozwiązanie częściej stosowane przy budynkach modułowych, ponieważ załadunek i rozładunek całych modułów wymaga zwartej, sztywnej konstrukcji.

Niezależnie jaką technologię wybierzemy, budynek musi najpierw być zaprojektowany od samego początku do końca. Prefabrykacja wymaga precyzyjnego planowania przed przystąpieniem do inwestycji, gdyż w trakcie produkcji nie ma już za bardzo możliwości zmian. Wszystkie składowe domu muszą perfekcyjnie zgadzać się z wcześniej wylaną płytą fundamentową, jak i wszystkimi instalacjami.

Jakie budynki mogą być prefabrykowane?
Praktycznie wszystkie domy, niezależnie od swojej kubatury mogą być prefabrykowane. Można nawet powiedzieć, że im większy obiekt, tym większa korzyść z prefabrykacji, gdyż prefabrykacja tym bardziej zredukuje czas realizacji inwestycji, w przeciwieństwie do tradycyjnej budowy na terenie inwestycji. Należy jednak pamiętać, że budynki prefabrykowane to najczęściej konstrukcje lekkie wykonane z drewna, keramzytu, czy lekkiej ramy stalowej. Znaczy to, że nie sprawdzą się jedynie przy bardzo wysokich budynkach powstających w centrach miast. Prefabrykacja jest za to świetnym rozwiązaniem we wspominanej budowie domów, a szczególnie popularna stała się przy budowie mniejszych obiektów, takich jak np. domy bez pozwolenia.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułŚwiebodziccy seniorzy świętowali [FOTO]
Następny artykułFantastyczne emocje podczas zmagań ze ścianką wspinaczkową! [74 ZDJĘCIA]