Strona główna Wydarzenia Żarów Ustawią domki dla jeży

Ustawią domki dla jeży [FOTO]

0

Jesień to czas, kiedy jeże szukają schronienia na zimę. Z inicjatywy żarowskich radnych w różnych zakątkach gminy rozstawione zostaną specjalne domki.

Pomysł zakupu budek dla jeży to kolejna inicjatywa radnych z komisji ds. ochrony środowiska: Zuzanny Urbanik, Bartosza Żurka, Iwony Nieradki, Piotra Zadrożnego i Joanny Kaczorowskiej. Domki zostały zakupione z własnych środków finansowych członków komisji.

Drewniane budki będą rozstawione zarówno na terenie miasta, jak i na terenach wiejskich. Mamy nadzieję, że wkrótce budki będą miały nowych lokatorów. Warto pamiętać, że jeże to zwierzęta bardzo pożyteczne. Zjadają mnóstwo owadów i gryzoni, w tym bardzo dużo larw komarów. Nie czynią też żadnych szkód na działkach. W Polsce są pod całkowitą ochroną. Są gatunkiem, który jest zagrożony wyginięciem. Jeże giną głównie z winy człowieka, pod kołami samochodów, podczas wypalania traw oraz od stosowania środków chemicznych na gryzonie i ślimaki. Los tych zwierząt nie jest nam obojętny, dlatego zadbaliśmy o to, aby miały gdzie bezpiecznie przezimować. To już kolejna, po budkach lęgowych dla ptaków i na pewno nie ostatnia, inicjatywa Komisji ds. Ochrony Środowiska – mówi przewodniczący Komisji Bartosz Żurek.

Kolczaste zwierzaki, które mieszkają na terenie gminy Żarów, otrzymają nowe lokum. Będą mogły czuć się bezpiecznie, a przede wszystkim pozwoli im to przetrwać zimę. Należy przy tym pamiętać, że jeże potrzebują spokoju, dlatego nie należy zaglądać do ich domków.

/UM Żarów, opr. mn/

Poprzedni artykułDo Wierzbic po piątą ligową wygraną z rzędu! [RELACJA LIVE]
Następny artykułProtestował przed domem Ireneusza Zyski. Zarzucono mu znieważenie posła i stosowanie gróźb karalnych