Strona główna Artykuł sponsorowany Remont niewielkiej kuchni – ile kosztuje?

Remont niewielkiej kuchni – ile kosztuje?

0
Małe jest piękne. Ile razy można usłyszeć to określenie? Kameralne, przytulne wnętrza mają swój niepowtarzalny klimat. Jednak w przypadku remontu nawet niewielkie pomieszczenia wymagają poniesienia sporych wydatków. W szczególności w takich przestrzeniach jak kuchnia. To w niej znajduje się najwięcej AGD, szafek, półek i akcesoriów do gotowania. Co zatem zrobić, aby chociaż w pewnym stopniu zminimalizować koszty remontu? Poniżej garść cennych wskazówek.

Remont kuchni – praktyczne porady
Decydując się na odnowienie kuchennego wnętrza, należy dokładnie ocenić aktualny stan wyposażenia. Nie zawsze musi być przeprowadzony generalny remont, a każda powierzchnia odnawiana. Warto sprawdzić jak wyglądają blaty i fronty szafek. Jeśli nie są mocno zniszczone, a jedynie podrapane, szafki można odmalować. Natomiast powierzchnie blatów wymienić lub odrestaurować.

Ceny nowych szafek różnią się od siebie w zależności od rozmiarów oraz rodzaju użytych materiałów do ich produkcji. Koszty odrestaurowania mebli wahają się od 500 do 1500 zł. Natomiast zakup nowych szafek to wydatek wahający się w granicach 1800 – 3000 złotych w przypadku niewielkich rozmiarów szafek.

Wykonując remont kuchni, czasami wystarczy odmalować ściany i położyć nowe podłogi. Jednak taka inwestycja także niesie ze sobą poniesienie kosztów. Warto pamiętać tym, że im trwalsze materiały zostaną zastosowane, tym rzadziej trzeba dokonywać modernizacji. W ten sposób oszczędzamy pieniądze przeznaczane na zakup nowych materiałów oraz zatrudnienie ekipy remontowej.

Jeśli chodzi o podłogę, to powinna być wykonana z najtrwalszych materiałów. Jej powierzchnia jest bardzo często eksploatowana, spadają na nią rozmaite przedmioty, narzędzia, wylewają płyny i inne substancje. Dlatego materiały do podłogi muszą być odporne na przebarwienia, zadrapania, zmianę temperatury, parę, wilgoć oraz wiele innych czynników.

Z uwagi na wysoki poziom eksploracji podłóg kuchennych optymalnym rozwiązaniem okazuje się położenie płytek ceramicznych lub kamiennych. Dla osób szukających niskobudżetowej inwestycji dobrym rozwiązaniem jest układanie paneli podłogowych przez profesjonalne firmy. Tego typu panele można położyć również samodzielnie, redukując koszty robocizny do minimum. Wymiana płytek podłogowych w kuchni o powierzchni 8 metrów kwadratowych może kosztować od 700 do około 1600 złotych.

Natomiast układanie paneli wiąże się z niższym kosztami w granicach 26 złotych za metr kwadratowy. Na powierzchni kuchni liczącej 8 metrów kwadratowych robocizna za położenie paneli wynosi  około 208 złotych. Z kolei zakup paneli z listewkami i wszystkim potrzebnymi elementami waha się w od około 700 do 900 złotych.

Jeśli chodzi o ściany w kuchni, to ich powierzchnia, podobnie jak w przypadku podłóg, powinna być trwała, łatwo zmywalna i o niebanalnej stylistyce. Koszty tutaj mogą przybierać rozmaite sumy. Położenie płytek na ścianę wraz z robocizną i wszystkim potrzebnymi materiałami, to wydatek wahający się między 1300 a 3000 złotych. Z kolei pomalowanie ścian farbą gruntową, a następnie położenie na niej specjalistycznej farby kuchennej to inwestycja wynosząca około 1100–1400 złotych.

Reasumując, koszty remontu kuchni są uzależnione od powierzchni kuchni i wyboru materiałów. Warto jednak pamiętać, że inwestując w wysokiej jakości materiały wykończeniowe oraz meble można zaoszczędzić w dłuższej perspektywie spore środki finansowe.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułChcesz pomóc w tworzeniu Muzeum Granitu? Przyjdź na spotkanie
Następny artykułBędzie nowa atrakcja na Osiedlu Młodych? W planach jest budowa skateparku