Wzmożone użytkowanie kamperów odbywa się w okresie wiosenno- letnim. Wtedy to wiele osób przemierza kraj lub świat, w celu dotarcia do nowych miejsc i poszukiwania ciekawych wrażeń. Kiedy jednak sezon dobiega końca, a ma to najczęściej miejsce na przełomie września i października, koniecznym jest przygotowanie pojazdu do zimowania. O co należy zadbać w szczególności, dowiecie się właśnie z tego artykułu.
Po pierwsze – sprawdzenie i wymiana części
Jedną z najważniejszych czynności, którą powinniśmy wykonać, jest dokładny przegląd kampera. Istotne w szczególności są części eksploatacyjne oraz płyny. Mowa tu o płynach chłodniczych i oleju silnikowym. Ten ostatni należy wymienić, najlepiej razem z filtrami. Jeżeli samochód jest wyposażony w klimatyzację, wówczas niezbędna będzie wymiana filtra kabinowego i filtra powietrza. Kampery po sezonie wzmożonej eksploatacji, powinny mieć także sprawdzone hamulce. Jakiekolwiek odchylenia od normy należy niezwłocznie skorygować i wymienić uszkodzone części takie jak klocki czy tarcze hamulcowe. Kolejna ważna kwestia to opony. Jeżeli planujemy zimowe eskapady po ośnieżonych i zamarzniętych drogach, konieczna będzie wymiana opon na zimowe. Warto również zadbać o łańcuchy, które niewątpliwie okażą się pomocne w trudnych warunkach drogowych i przy pokonywaniu większych wzniesień. Odpowiednie części do kamperów można znaleźć na stronie rydwan-czesci.eu. Dostępne w sklepie produkty odznaczają się wysoką jakością i niezawodnością, czego dowodzi stale powiększające się grono klientów. Zapoznaj się z propozycjami dostępnymi w tym sklepie online i wybierz odpowiednie części dla swojego kampera.
Co jeszcze należy zrobić?
Jeśli kamper pozostanie w stanie spoczynku przez kilka miesięcy, koniecznym będzie wyjęcie akumulatora spoczynkowego. Jest to szczególnie istotne w przypadku pojazdów niegarażowanych. Zimą warto także co jakiś czas uruchomić kampera i wybrać się nim na przejażdżkę, choćby nieopodal swojego miejsca zamieszkania. To umożliwi utrzymanie akumulatora rozruchowego w dobrej kondycji. Używane kampery powinno się również dokładnie wyczyścić po sezonie urlopowym. Pamiętajmy o wyjęciu pozostawionych w ich wnętrzu zapasów żywności, bez względu na to, jaki termin przydatności posiadają. Kolejna ważna kwestia to wyposażenie kampera. Mowa tu o pościeli, kocach czy urządzeniach elektronicznych. Nie należy pozostawiać ich we wnętrzu samochodu na sezon zimowy. W przypadku kołder i poduszek – najdą one wilgocią, co sprawi, że nie będą nadawały się do użytku w kolejnym sezonie. Jeśli chodzi natomiast o elektronikę, to przy niskich temperaturach również może dojść do jej uszkodzenia. Odpowiednio zadbane kampery będą służyły swoim właścicielom przez wiele lat. Dodatkowo, jeśli właściwie zatroszczymy się o nie po zakończonym sezonie, będzie stanowiło to dla nas spore udogodnienie w momencie planowania kolejnej wycieczki z ich użyciem. Dzięki temu oszczędzimy czas na ewentualne naprawy i nie będziemy musieli ponosić kolejnych wydatków.
/Artykuł sponsorowany/