Strona główna Wydarzenia Żarów Podziękowali za plony podczas dożynek w Łażanach

Podziękowali za plony podczas dożynek w Łażanach [FOTO]

0
Kolorowy korowód dożynkowy, msza święta dziękczynna, wieńce i chleb z tegorocznego zboża, pyszności na dożynkowych stołach, wspólna zabawa i nagrody dla wszystkich zaangażowanych sołectw – tak wyglądały gminne dożynki w Łażanach. W sobotę, 11 września rolnicy z terenu gminy Żarów dziękowali za udane zbiory i świętowali zakończenie żniw oraz prac w polu.

Na wspólne biesiadowanie w tym roku zapraszali współgospodarze dożynek – mieszkańcy Łażan, którzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali udaną imprezę. Święto plonów rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele p.w. Bożego Ciała w Łażanach, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce, kosze owoców i warzyw oraz bochny chleba. – Dożynki to jedno z najważniejszych dla rolników wydarzeń w roku. To czas radości i odpoczynku. Dziś gromadzimy się na mszy dożynkowej w Łażanach, aby podziękować Bogu i umocnić z Nim naszą więź. Pamiętajmy, że wszystkie dary, które znajdują się na naszych stołach to dzieło naszego Boga. Podziękujmy za to wszystko i za te małe ziarenka chleba, z których wyrasta później chleb nasz powszedni. Tak jak dziękujemy za Ciało Chrystusa, które spożywamy podczas mszy świętej – podkreślał ks. Paweł Szajner, który celebrował liturgię.

Tuż po uroczystej mszy świętej kolorowy korowód dożynkowy z przedstawicielami poszczególnych sołectw udał się do Parku, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Dożynkowe wieńce oraz kosze można było podziwiać tuż przed główną sceną. Wszystkie zachwycały swoim wykonaniem. Burmistrz Leszek Michalak, w asyście starostów dożynek Kamili Madej oraz Jarosława Tomaszewskiego podzielili wśród uczestników chleb wypieczony z tegorocznego ziarna. – W tym roku, po okresie przerwy spowodowanej ograniczeniami sanitarnymi, spotykamy się w Łażanach, aby wraz z gospodarzami dożynek oraz wszystkimi tu zgromadzonymi mieszkańcami wspólnie uczcić pracę rolnika. Drodzy starostowie dożynek, przekazaliście na moje ręce bochen pysznego chleba, owoc tegorocznych zbiorów z pól. Przyjmuję ten chleb jako symbol ciężkiej pracy oraz wyraz umiłowania ziemi przez Was – mówił burmistrz Leszek Michalak.

W rytm dożynkowych przyśpiewek bawili się wszyscy zgromadzeni w parku uczestnicy. Na scenie prezentowały się panie z Kół Gospodyń Wiejskich, sołtysi wsi, przedstawiciele Rad Sołeckich, uczniowie szkół oraz mieszkańcy. Dożynki to również okazja do zaprezentowania przez nasze gospodynie swoich talentów kulinarnych. Goście dożynkowi mieli okazję skosztować przysmaków z wiejskiego stołu oraz pysznych ciast przygotowanych przez mieszkańców wszystkich sołectw. Pomysłowość i trud włożony w przygotowanie stoisk był ogromny. Przepiękne dekoracje, swojskie potrawy, nalewki, a także własnoręcznie wykonane pamiątki niejednego zadziwiły i zaskoczyły. – Na naszym stoisku dziś można skosztować wiejskiego smalcu z ogórkiem, są także ciasta własnej roboty i pyszne konfitury. Wszystko przygotowane przez nasze niezawodne panie, które są aktywne i chcą działać na rzecz naszej wsi. Dziękujemy także za pomoc naszym panom, którzy także zaangażowali się w prace przygotowawcze do dożynek. Świetnie się dziś bawimy, pogoda cudowna i mnóstwo mieszkańców odwiedzających nasze stoisko – mówiła Iwona Świętak sołtys Mielęcina.

Za ciężką pracę, wysiłek, a przede wszystkim wielkie zaangażowanie wszystkim sołectwom podziękowania złożył także burmistrz Leszek Michalak. Na ręce sołtysów i przedstawicieli wsi podziękowania wspólnie z burmistrzem Leszkiem Michalakiem wręczał również przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny. – Składamy serdeczne podziękowania gospodarzom tegorocznych dożynek Sołectwu Łażany oraz wszystkim mieszkańcom za ogromny wkład, pracę oraz zaangażowanie w przygotowanie gminnych dożynek – dziękowali mieszkańcom burmistrz Leszek Michalak oraz przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny.

Do dyspozycji wszystkich uczestników był również mobilny punkt szczepień, z którego skorzystały 24 osoby oraz mobilny punkt spisowy. Można było także uzyskać poradę w punkcie konsultacyjno-informacyjnym przygotowanym w ramach programu „Czyste powietrze”. Każdy mógł również wesprzeć leczenie chorej Amelki Gmyrek ze Strzegomia podczas zbiórki charytatywnej.

/UM Żarów, opr. mn/

Poprzedni artykuł22-latek ze Strzegomia zginął w wypadku samochodowym. Policja: prędkość była znaczna
Następny artykułPo raz siódmy uczcili pamięć Wiesia Kułakowskiego [FOTO]