Strona główna Artykuł sponsorowany Kradzież pieniędzy z konta internetowego – najnowsze metody oszustw

Kradzież pieniędzy z konta internetowego – najnowsze metody oszustw

0

Nowe metody oszustw internetowych pojawiają się niemal każdego dnia. W poniższym artykule opisane zostały wyłudzenia, z którymi najczęściej mają do czynienia eksperci Prawnik.One – portalu pomagającego ofiarom przestępstw internetowych. Wiedza na temat oszustw internetowych oraz znajomość sposobów jakimi próbują podejść nas hakerzy to najlepsza ochrona przed wyłudzeniami i kradzieżami pieniędzy.

Oszustwo na portalu ogłoszeniowym
To chyba najbardziej popularna metoda oszustwa w ostatnich miesiącach. Codziennie zgłaszają się do nas dziesiątki ludzi poszkodowanych przez fałszywych kupujących. Metoda ta jest wyjątkowo prosta i polega na wyłudzeniu danych karty kredytowej oraz danych logowania. Kradzież pieniędzy z konta internetowego zaczyna się zwykle przez komunikator internetowy. Osoby zainteresowane wystawionym produktem informują o chęci zakupu i przesyłają link dzięki któremu teoretycznie można odebrać pieniądze. W rzeczywistości podając dane w przesłanym przez hakera formularzu przesyłamy je przestępcom – informuje Prawnik.One.

Na portalach ogłoszeniowych działają specjalne roboty skanujące nowe ogłoszenia, zaraz po pojawieniu się oferty robot pisze na podany numer i przesyła link do fałszywej płatności. Roboty pisząc popełniają masę błędów dlatego należy zwrócić uwagę na to jak kupujący posługuje się językiem polskim. Może to nas uchronić przed kradzieżą pieniędzy z konta internetowego.

Fałszywy konsultant banku
Czy kradzież pieniędzy z konta może być spowodowana przez konsultanta banku? Okazuję się, że tak. Nie jest to jednak prawdziwy pracownik banku a oszust. Tego typu wyłudzenia są zazwyczaj znacznie bardziej skomplikowane, złodzieje próbują za wszelką cenę wytrącić swoją ofiarę z równowagi.

Zwykle zaczyna się od telefonu z informacją o próbie włamania na konto bankowe, konsultant przekierowuje swoją ofiarę do tzw. departamentu bezpieczeństwa. Pracownik tego departamentu prosi o zainstalowania aplikacji, która pomoże przeskanować telefon w celu wyszukania antywirusów. W rzeczywistości jest to program służący do zdalnego sterowania naszym urządzeniem. Kiedy logujemy się do banku hakerzy widzą wszystkie dane potrzebne im do kradzieży pieniędzy z konta internetowego. Zazwyczaj oszuści na tyle umiejętnie manipulują swoja ofiarą, że okradzione osoby na długo po kradzieży nie wiedzą, że z konta zniknęły pieniądze.

Warto pamiętać, aby nie instalować żadnych aplikacji z polecenia pracowników banku. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości co do tożsamości osoby, która do nas dzwoni najlepiej się rozłączyć i samemu wykonać telefon do banku.

Kradzież pieniędzy z konta internetowego

Dopłata do rachunku za prąd/gaz
To metoda na tzw. fałszywy sms czyli klasyczny phishing (wyłudzenie danych). Przestępcy rozsyłają wiadomość z linkiem, który w teorii ma służyć do dopłacenia niewielkiej kwoty do rachunku za energię elektryczną lub gaz. W rzeczywistości po kliknięciu w link spotka nas kradzież pieniędzy z konta bankowego. Forum naszych czytelników często zgłasza nam, że w takich przypadkach, dobrowolny zwrot pieniędzy przez bank jest bardzo trudny. Zgodnie z prawem bank powinien zwrócić pieniądze będące przedmiotem kradzieży pieniędzy z konta bankowego, niestety banki nie robią tego zarzucając klientom dopuszczenie się rażącego niedbalstwa.

Kto odpowiada za kradzież z konta bankowego?
Należy pamiętać, że zgodnie z Ustawą o usługach płatniczych bank odpowiada za nieautoryzowane przez nas transakcje. W ciągu 48 godzi od stwierdzenia wystąpienia nieautoryzowanej transakcji bank powinien zwrócić środki na nasz rachunek bankowy. Rzecznik finansowy dokładnie wskazuje obowiązek banku polegający na zwrocie skradzionych pieniędzy, niestety powszechną praktyką jest wstrzymanie zwrotu pieniędzy przez pracownika banku z powodu z góry zarzucanego rażącego niedbalstwa.

Kradzież pieniędzy z konta internetowego

Co z robić w przypadku gdy na naszym koncie miały miejsce nieautoryzowane transakcje płatnicze?
Kiedy spotkała nas kradzież pieniędzy z konta bankowego jako pierwsze powinniśmy poinformować nasz bank o kradzieży środków, warto także zgłosić kradzież pieniędzy na policji. Kradzież z konta to przestępstwo, którym powinny zająć się organy ścigania.

Ważny elementem o jakim powinniśmy pamiętać jest złożenie reklamacji w banku, w piśmie należy przypomnieć bankowi o jego obowiązkach i poprosić zwrot skradzionych pieniędzy. W przypadku gdy bank nie chce współpracować i odmawia zwrotu pieniędzy z nieautoryzowanych transakcji, możemy zwrócić się do Rzecznika Finansowego lub Arbitra Bankowego.

Kiedy skierować sprawę do sądu?
Bardzo często nie udaję się odzyskać pieniędzy skradzionych z rachunku bankowego polubownie, wtedy niezbędne jest skierowanie pozwu o zapłatę. W przypadkach gdy skradziona kwota jest wysoka, sprawa sądowa jest najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu.

Sądy zgodnie z Ustawą o usługach płatniczych stają po stronie oszukanych osób i nakazują bankom zwrot pieniędzy. Nie należy się obawiać ponieważ prawo stoi po naszej stronie, a banki tylko liczą na to, że oszukane osoby nie będą dochodziły swoich praw.

Czym zajmuje się Prawnik.One?
Prawnik.One to zespół specjalistów z zakresu prawa i informatyki, którzy pomagają w odzyskaniu skradzionych pieniędzy. Adwokaci Prawnik.One doskonale poruszają się meandrach prawa bankowego co pozwala na skuteczne egzekwowanie od banków pieniędzy z nieautoryzowanych transakcji.

/Artykuł sponsorowany/