Strona główna Wydarzenia Strzegom Drugi dzień Święta Granitu Strzegomskiego pod znakiem koncertów i uroczystości. Co w...

Drugi dzień Święta Granitu Strzegomskiego pod znakiem koncertów i uroczystości. Co w niedzielę? [FOTO]

0

Uroczyste otwarcie nowej strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomkowicach, odsłonięcie pomnika Harcerskiej Lilijki, a także występy Kapeli ze Wsi Warszawa, zespołu GOOSEBUMPS oraz Łukasza Zagrobelnego były głównymi punktami sobotnich wydarzeń Święta Granitu Strzegomskiego. Jakie atrakcje organizatorzy szykują na ostatni dzień miejskiej imprezy?

Sobotnie wydarzenia rozpoczęło uroczyste otwarcie nowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomkowicach. Jej budowa pochłonęła ponad 826 tys. złotych. Inwestycja rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku od robót rozbiórkowych budynku magazynowego, w miejscu którego powstał dwukondygnacyjny budynek garażowy wraz z częścią socjalną. 4 września, podczas uroczystości związanej z otwarciem strażnicy, miejscowym strażakom wręczono też sztandar.

Jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w ramach tegorocznego Święta Granitu Strzegomskiego było odsłonięcie pomnika Harcerskiej Lilijki, czyli granitowego monumentu z harcerską lilijką dedykowaną wszystkim harcerzom, a także z tablicą z tekstem skauta Leopolda Ungeheuera wyrażającym istotę harcerstwa. Projekt stworzenia pomnika został zgłoszony do strzegomskiego budżetu obywatelskiego przez Annę Rudnicką-Kubiak. Wykonaniem monumentu zajął się strzegomski rzeźbiarz Jerzy Zysk.

Od lat strzegomscy harcerze są ważną częścią społeczności Strzegomia. Harcerze to ludzie z ideałami, mającymi wartość i jasne cele, do których zmierzają stale doskonaląc się. Jakże pięknie byłoby, gdyby powstał pomnik zwieńczający ich pracę, miejsce gdzie mogliby się zbierać, prowadzić zbiórki i uroczyste apele, przybliżając w ten sposób siebie i swoje działania wszystkim mieszkańcom Strzegomia – wskazywała wcześniej pomysłodawczyni pomnika. – Pomnik ten być może natchnie niejednego młodego człowieka aby zostać harcerzem, harcerką – tłumaczyła Rudnicka-Kubiak.

Odsłonięcie pomnika poświęconego wszystkim harcerzom, który stanął na terenie parku miejskiego przy ulicy Kościuszki, było też okazją do wręczenie tytułu Młodego Aktywnego Strzegomianina, który otrzymał Jan Kubiak.

Sobotni wieczór podczas Święta Granitu Strzegomskiego upłynął pod znakiem dobrej muzyki. Przed publicznością wystąpili kolejno: Kapela ze Wsi Warszawa, zespół GOOSEBUMPS oraz Łukasz Zagrobelny.

Niedzielne świętowanie zdominują wydarzenia towarzyszące gminnym dożynkom. Doroczne ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych rozpocznie się o godzinie 10.00 od mszy dożynkowej w Bazylice Mniejszej, po której uczestnicy przeniosą się na strzegomski Rynek. O godzinie 11.30 odbędzie się tam ceremoniał przekazania chleba z udziałem zespołu folklorystycznego “Kostrzanie”, po którym scenę opanują zespoły ludowe. Wieczorem, na zakończenie trzydniowego Święta Granitu Strzegomskiego, na scenie pojawią się: Janusz Cedro, zespół The Backwards, a także zespół Łobuzy.

W niedzielę mieszkańcy oraz uczestnicy miejskiej imprezy będą mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19 jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson, bez wcześniejszej rejestracji. Szczepienia będą się odbywać w godzinach od 12.00 do 16.00 w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu. Również w niedzielę, od godzinach od 11.00 do 19.00, przy wejściu do budynku Urzędu Miejskiego w Strzegomiu działać będą Mobilne Punkty Spisowe, w których będzie można załatwić formalność związaną z udziałem w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021.

Program Święta Granitu Strzegomskiego na niedzielę:

09:30 – CAS “Karmel” – XXXV Giełda Minerałów
09:30 – Plac przed Bazyliką Mniejszą – zbiórka grup wieńcowych
10:00 – Bazylika Mniejsza – Msza św. dożynkowa
11:30 – Rynek – rozpoczęcie Dożynek – Ceremoniał przekazania chleba z udziałem zespołu folklorystycznego “Kostrzanie”
12:00 – Rynek – Występ zespołów ludowych
12:00 – Kościół w Rogoźnicy – Msza św. w związku z 82. rocznicą wybuchu II wojny światowej
13:00 – Rynek – prezentacja artystyczna
17:00 – Rynek – koncert JANUSZA CEDRO
18:00 – Koncert zespołu THE BACKWARDS
20:00 – Rynek – koncert zespołu ŁOBUZY.

/UM Strzegom, opr. mn/