Strona główna Artykuł sponsorowany Umowa sprzedaży, na co uważać przy sporządzaniu umowy sprzedaży?

Umowa sprzedaży, na co uważać przy sporządzaniu umowy sprzedaży?

0

Najczęściej sporządzaną przez osoby fizyczne umową, jest umowa kupna sprzedaży samochodu, w niniejszym artykule dowiesz się, jakie są najczęstsze błędy popełniamy przy zawieraniu umowy kupna sprzedaży pojazdu, a więc również motocykla.

1.   Gwarantowanie przebiegu pojazdu nie będąc jego jedynym właścicielem
Począwszy od 1 stycznia 2020 r. zgodnie z art. 306a kodeksu karnego, osoba, która zmienia wskazania drogomierza, czyli licznika podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Mając na uwadze, iż nawet będąc uczciwym sprzedawcą, sami mogliśmy nabyć pojazd z cofniętym licznikiem. Nabywca naszego pojazdu może sprawdzić stan licznika w bazie danych (np. niemieckiej bazie danych) i zgłosić nas na policję zarzucając nam przekręcenie licznika. Zapiszmy więc w umowie, że nie jesteśmy pierwszym właścicielem, a zagwarantować możemy tylko przebieg samochodu, gdy znajdował się on w naszym posiadaniu. Zobacz przykładowy wzór umowy sprzedaży:

  • Wzór umowa kupna sprzedaży samochodu.

2.   Zagwarantowanie bezwypadkowości pojazdu
Kolejnym bardzo podobnym do ww. błędu jest gwarantowanie bezwypadkowości pojazdu, w przypadku, gdy również nie mamy pewności co do historii naszego pojazdu. Znane są przypadki, gdzie nowe samochody sprzedawane były po uszkodzeniach np. przy zdejmowaniu z lawety, a następnie wydawane jako bezwypadkowe. Złożenie oświadczenia o bezwypadkowości pojazdu, gdy nie znamy jego dokładnej historii jest narażeniem się na odpowiedzialność z tytułu rękojmi.

3.   Błędne określenie stron umowy sprzedaży
Sporządzając umowę sprzedaży pojazdu, powinieneś uważać, z kim ją zawierasz. Upewnij się, czy osoba, która podpisuje umowę, ma prawo do sprzedaży pojazdu oraz czy jest wyłącznym właścicielem pojazdu lub posiada odpowiednie pełnomocnictwo. Najlepiej sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym czy osoba sprzedająca, to jedyny właściciel, gdyż często zdarza się, że samochód jest przedmiotem współwłasności, w takim przypadku potrzebujemy zgody obydwu współwłaścicieli.

4.   Brak wskazania usterek pojazdu w umowie sprzedaży
Jeżeli jesteś rzetelnym sprzedawcą, który sumiennie poinformował kupującego o wadach, to pamiętaj również o wyszczególnieniu tych wad w umowie, gdyż nieuczciwy kupujący może później próbować dochodzić np. obniżenia ceny pojazdu, ze względu na ukryte usterki, o których został poinformowany, ale nie zabezpieczyłeś się odpowiednio w umowie sprzedaży.

5.   Zaniżanie ceny pojazdu
Natomiast jeżeli jesteś kupującym, nie warto obniżać cenę pojazdu, gdyż podatek PCC zapłacisz i tak od jego wartości rynkowej pojazdu, natomiast gdy będziesz dochodzić swoich spraw np. z tytułu rękojmi, wskazanie zaniżonej kwoty będzie niosło negatywne skutki.

Zobacz przykładowe wzory umów sprzedaży:

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSzczepienia bez rejestracji w Świdnicy i Strzegomiu już w niedzielę
Następny artykułOficer dyżurny nie przyjął zgłoszenia o napaści. Jest winny, jaka kara?