Strona główna Wydarzenia Strzegom Strzegom uczcił żołnierzy wyklętych

Strzegom uczcił żołnierzy wyklętych

1

Już po raz szósty w Strzegomiu – tym razem w dniu Święta Wojska Polskiego – odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Wydarzenie przeniesiono z 1 marca na 15 sierpnia  ze względu na duże zagrożenie pandemiczne w pierwszym półroczu.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego i odczytania przez podharcmistrza ZHR Strzegom i głównego organizatora imprezy – Grzegorz Pidantego okolicznościowego listu od prezydenta RP. Najważniejszym punktem tej części było złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w parku miejskim. Władze samorządowe Strzegomia i Radę Miejską reprezentowali: zastępca burmistrza – Wiesław Witkowski i radny Paweł Rudnicki.

Chwilę później ruszył tradycyjny bieg na dystansie 1963 m, na pamiątkę daty śmierci ostatniego partyzanta Józefa Franczaka „Lalka”, który poległ w 1963 roku. Bieg odbył się na terenie Strzegomskich Plantów, meta zaś usytuowana była na boisku Zespołu Szkół. Uczestniczyło w nim ok. 80 biegaczy. Na mecie na zawodników czekały pamiątkowe medale.

– Myślę, że pięknie uczciliśmy to wydarzenie. Nasi mieszkańcy nie zawiedli – przyszły całe rodziny. Impreza była bardzo rodzinna i patriotyczna – to najważniejsze. Jestem szczęśliwy, że wszystko się udało. Zapraszam już na kolejną edycję – mam nadzieję, że tym razem w marcowym terminie – podkreśla Grzegorz Pidanty.

Organizatorem uroczystości był Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Strzegomiu.

/UM w Strzegomiu/

Poprzedni artykułUszkodzony wodociąg na Osiedlu Młodych w Świdnicy [VIDEO]
Następny artykułPhoto Day czyli Światowy Dzień Fotografii w Żarowie