Strona główna Wydarzenia Świdnica Ruszyła renowacja zabytkowej bramy głównej w parku Zawiszowskim

Ruszyła renowacja zabytkowej bramy głównej w parku Zawiszowskim

0

Wzniesiona w 1905 roku brama główna parku Zawiszowskiego przy ulicy Łukasińskiego doczekała się rozpoczęcia prac remontowych. Jej renowacja pochłonie blisko 74 tys. złotych i ma zakończyć się w połowie grudnia tego roku.

fot. UM Świdnica

Park Zawiszowski ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków. Ochroną konserwatorską objęte jest ogrodzenie dawnego cmentarza ewangelickiego, który został później przekształcony w park miejski, a także brama wejściowa. O poprawę jej stanu apelowała w ubiegłym roku świdnicka radna Magdalena Rumiancew-Wróblewska. – W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i estetykę proszę o remont zabytkowego portalu znajdującego się nad bramą wejściową do parku Zawiszowskiego. (…) Liczne pęknięcia i szczeliny, w których rosną samosiejki mogą być przyczyną zawalenia się i stanowią duże niebezpieczeństwo dla spacerujących. Jednocześnie proszę o zaplanowanie remontu ogrodzenia, które od wielu lat nie było odnawiana i psuje estetykę tej części miasta – pisała radna w złożonej interpelacji.

W marcu 2021 roku Rada Miejska w Świdnicy zadecydowała o przeznaczeniu 120 tys. złotych na renowację zabytkowej bramy. Po wykonaniu ekspertyzy technicznej, wybrany został wykonawca prac remontowych. – Konserwacja ma na celu ustabilizowanie konstrukcji i niedopuszczenie do dalszej destrukcji obiektu. Podstawowe zadanie konserwatorskie to przywrócenie oryginalnej formy zabytku. Zakres prac obejmie więc między innymi: usunięcie samosiejek, oczyszczenie kamiennych cokołów i powierzchni tynkowanych, konserwację elementów piaskowcowych jej zwieńczenia, konserwację lub odtworzenie tynków na powierzchniach płaskich i w detalach architektonicznych, laserunkowe wymalowanie powierzchni tynkowych, uzupełnienie lub wymianę spoin, zabezpieczenie przed działaniem wody opadowej, demontaż oraz renowację furtek i skrzydeł bramy z przywróceniem oryginalnej kolorystyki – informują świdniccy urzędnicy.

Koszt inwestycji to 73 800 złotych.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułRajskie Malediwy – 3 niesamowicie luksusowe hotele, które warto odwiedzić
Następny artykułSzukają najliczniej zaszczepionej rodziny wielopokoleniowej w gminie Świdnica