Strona główna Artykuł sponsorowany NX CAD – porównanie pakietów Mach Design

NX CAD – porównanie pakietów Mach Design

0
System NX CAD jest kompleksowym oprogramowaniem inżynierskim, które oferuje użytkownikom szeroki zestaw narzędzi do rozwoju produktu. Jednak rzadko kiedy konieczne jest posiadanie wszystkich możliwych funkcjonalności NX CAD. Ma to związek z profilem działalności danej firmy; rodzajem produktów, technologią wytwarzania czy kryteriami funkcjonalnymi produktu.

Dla przykładu – jeżeli obszarem działalności przedsiębiorstwa są usługi skanowania 3D, inżynieria odwrotna i druk 3D, wówczas funkcjonalności np. z zakresu modelowania blaszanego stają się w większości przypadków zupełnie bezużyteczne i ponoszenie kosztów związanych z ich posiadaniem jest kompletnie nieuzasadnione.

Z tego powodu oprogramowanie NX CAD zostało wstępnie podzielone na kilkanaście pakietów licencyjnych (tak zwanych bundli). Najczęściej stosowane to:

  • NX Mach Designer
  • NX Mach 1 Product Design
  • NX Mach 2 Product Design
  • NX Mach 3 Product Design
  • NX Cool Shape Design
  • NX Mach 3 Industrial Design
  • NX Mach 3 Additive Design with Convergent

Są to konkurencyjne cenowo rozwiązania dostosowane do określonych ról, praktyk i procesów związanych z opracowywaniem produktów. Każdy kolejny pakiet bazuje na poprzednim i rozszerza jego funkcjonalności o następne moduły.

Rys. 1 Każdy kolejny pakiet NX CAD rozszerza funkcje poprzedniego pakietu

Każdy z pakietów NX CAD oferuje dostęp do określonych modułów funkcjonalności, np. z zakresu modelowania bryłowego, modelowania blaszanego, modelowania powierzchniowego, modelowania fasetkowego, konstruowania złożeń, dokumentacji technicznej, analiz ruchu, analiz wizualnych, itd. Co więcej – każdy z pakietów NX CAD może współpracować z dodatkowymi, opcjonalnymi, samodzielnymi modułami, licencjonowanymi oddzielnie, np. konstrukcje ramowe, optymalizacja topologii, połączenia spawane i nitowe, itd. Co istotne, wszystkie pakiety Mach posiadają wspólny mianownik – nowoczesną architekturę oprogramowania, bardzo wysoką stabilność instalacji, zdolność do efektywnego wykorzystania zasobów sprzętowych czy bezproblemową obsługę dużych złożeń z kilkudziesięcioma tysiącami komponentów.

Taka elastyczność licencjonowania pozwala na bardzo precyzyjne dopasowanie licencji NX CAD do potrzeb danej firmy, bez ponoszenia nieuzasadnionych kosztów. Ponadto pakiety Mach 1, Mach 2 i Mach 3 zawierają wszystko, co potrzebne do opcjonalnej  integracji z Teamcenter, czyli platformą PDM/PLM do zarządzania dokumentacją i cyklem życia produktów.

NX Mach Designer to podstawowy pakiet NX CAD, który oferuje narzędzia do tworzenia i edycji części mechanicznych i złożeń produktowych. Znaleźć tu można funkcjonalności modelowania bryłowego, powierzchniowego (podstawowego), blaszanego, dokumentacji technicznej, złożeń komponentów i inne. Dodatkowo w codziennej pracy pomogą funkcje m.in. biblioteki elementów znormalizowanych, szybkiego prototypowania, uruchamiania skryptów i makr, walidacji projektu, a także bardzo przydatne analizy drgań i naprężeń.

NX Mach 1 zawiera wszystkie funkcjonalności NX Mach Designer, oraz rozszerza je dodatkowo o narzędzia do integracji z platformą Teamcenter.

NX Mach 2 wzbogaca możliwości CAD o projektowanie płytek drukowanych PCB, zaawansowane wizualizacje i rendering, informacje o produkcie w formie adnotacji 3D (PMI). Zawiera również moduł bazowy do projektowania instalacji rurowych, elektrycznych, hydraulicznych, wentylacyjnych itp.

Z kolei NX Mach 3 to najbardziej kompleksowy z powszechnie stosowanych pakietów NX CAD. Oferuje między innymi zaawansowane funkcjonalności modelowania powierzchniowego i analizy powierzchniowej, optymalizację projektu, walidację wyprasek. Istnieje w kilku odmianach, np. w wersji Industrial Design świetnie nadaje się do wzornictwa przemysłowego, w wersji Additive Design with Convergent oferuje bardzo szeroki zestaw narzędzi do inżynierii odwrotnej i projektowania części do druku 3D. Istnieją także odmiany pakietu Mach 3, które służą do projektowania form (Mold Wizard) i tłoczników wielotaktowych (Progressive Die Wizard).

Jeżeli natomiast dany użytkownik zupełnie nie posługuje się dokumentacją techniczną, warto rozważyć zastosowanie pakietu NX Cool Shape Design, która pozwoli na uzyskanie dowolnie skomplikowanych kształtów, także metodą podpodziałów powierzchni.

Rys. 2 Uproszczone porównanie wybranych pakietów NX CAD

Więcej informacji o oprogramowaniu NX CAD i o jego poszczególnych pakietach znajdziesz na stronie: https://gmsystem.pl/nx-cad/

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPolska załoga na czele prestiżowych zawodów. Świdniczanin leci po puchar?
Następny artykułMeteorolodzy zapowiadają intensywne opady deszczu. Wydano ostrzeżenie drugiego stopnia