Strona główna Artykuł sponsorowany Jak najlepiej przewozić rowery?

Jak najlepiej przewozić rowery?

0
Niemal każdy miłośnik wypraw rowerowych stanął kiedyś przed dylematem jak najlepiej przewozić rowery. Jest kilka metod, które pozwalają na transportowanie rowerów w bezpieczny sposób. Istnieją również przepisy prawne określające, jak możemy przewieźć rower.

Transport rowerów na dachu samochodu
Transportowanie jednośladów na dachu samochodu jest bardzo popularne. Metoda ta nie wymaga instalowania specjalnego haka i jedyne, czego potrzebujemy to belki dachowe oraz uchwyty rowerowe. Wadą tej metody transportu rowerów jest zwiększenie wysokości auta. Musimy zatem uważać na wszelkie niższe tunele i wiadukty. Pojazd z rowerami umieszczonymi na dachu ma zwiększony opór aerodynamiczny, przez co zwiększa się spalanie. Auto z rowerami na dachu jest też bardziej podatne na boczne podmuchy wiatru.

Przepisy prawne nie mówią dokładnie, jakie warunki należy spełnić, by transport rowerów na dachu samochodu był bezpieczny. Jednak nie oznacza to, że wszystko jest dozwolone. Trzeba stosować się do zaleceń producenta belek i uchwytów, a także uwzględnić maksymalny limit wagowy dachu pojazdu. W przypadku aut osobowych jest to zwykle 50 kilogramów, a w przypadku samochodów terenowych i kombi – 70 kilogramów.  Powinno się zachować ostrożność na zakrętach, a także dostosować się do ograniczeń prędkości.

Transport rowerów na haku holowniczym
Inną metodą przewozu rowerów jest umocowanie ich na specjalnym haku holowniczym. W przeciwieństwie do transportu rowerów na dachu, tu nie trzeba przejmować się tym, że nie wjedziemy pod niski tunel czy wiadukt. Do rowerów jest też łatwiejszy dostęp, bo nie trzeba ściągać ich z wysokości, co bywa niekomfortowe. Jednak metoda ta wymaga zainstalowania kosztownego haka do przewozu rowerów. Taka konstrukcja znacznie zwiększa też długość samochodu. Jednak istnieją też urządzenia, które pozwalają na montaż jednośladów bezpośrednio na tylną klapę samochodu, bez montowania ich na haku holowniczym.

Jeśli wybierzemy hak holowniczy, należy pamiętać o tym, że przepisy zakazują zasłaniania oświetlenia i tablicy rejestracyjnej samochodu. Jeśli zasłaniają – należy zaopatrzyć się w dodatkowe oświetlenie oraz zawnioskować o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej.

Czy można przewieźć rower wewnątrz auta?
Rower może być przewożony w samochodzie tak jak inne bagaże. Przepisy tego nie zakazują. Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Rower chroniony jest przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także w pewnym stopniu przed kradzieżą. Jednak ograniczeniem są z pewnością gabaryty samochodu. Do małego auta niewiele się zmieści, a na pewno nie kilka jednośladów. Ponadto samo umieszczanie rowerów w samochodzie jest dość problematyczne. By zajęły mniej miejsca, należy zdemontować koła oraz ustawić kierownicę wzdłuż ramy roweru. Warto zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec, który uchroni wnętrze samochodu przed zarysowaniem i zabrudzeniem.

Tak jak w przypadku poprzednich metod, tak i tu należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Rower należy przymocować tak,, by podczas gwałtownego hamowania i na zakrętach nikomu nic się nie stało.

Jeśli przewóz rowerów we własnym zakresie jest trudny do zrealizowania, skorzystaj z innego rozwiązania. Przewoźnika, który przetransportuje Twoje rowery, znajdziesz w serwisie transportowym Clicktrans. Umieść bezpłatne ogłoszenie, a otrzymasz oferty m.in. od przewoźników, którzy mają duże doświadczenie w przewozie rowerów. Spośród przesłanych propozycji wybierzesz tę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

/Artykuł sponsorowany/