Strona główna Artykuł sponsorowany Jak dbać o środowisko naturalne? Wprowadź małe zmiany

Jak dbać o środowisko naturalne? Wprowadź małe zmiany

0

Chyba każdy przyzna, że troska o środowisko naturalne jest w dzisiejszych czasach absolutnie konieczna. Ale jak od teorii przejść do praktyki? Jak wdrożyć ekologiczne rozwiązania w swoim codziennym życiu? Tak naprawdę nie wymaga to wiele wysiłku. Wystarczy zmiana kilku nawyków i odrobina dobrych chęci. Sprawdź jakie drobne zmiany warto wprowadzić w swoim domu, żeby żyć bardziej ekologicznie.  

  1. Ogranicz zużycie plastiku

Jak wiadomo, plastik rozkłada się przez stulecia. Zawsze należy więc dokładnie sprawdzać z jakiego materiału wykonana jest rzecz, którą zamierzamy kupić. Wybierajmy drewniane meble ogrodowe zamiast plastikowych. Torby materiałowe zamiast foliowych. Zabawki z drewna zamiast tych z plastiku. Zamiast plastikowych pojemniczków i organizerów, do przechowywania rzeczy w domu wykorzystujmy wiklinowe koszyczki i kartony. Trzeba również zwracać uwagę na opakowania produktów. Wodę w plastikowych butelkach zamień na tę z dzbanków filtrujących. Kupuj jogurty w słoiczkach, a jeśli w sklepie masz do wyboru te same produkty w różnych opakowaniach np. w opakowaniu plastikowym i papierowym, zawsze decyduj się na ten drugi wariant.

  1. Segreguj śmieci

Czy wiesz, że powszechna segregacja pozwala zmniejszyć ilość odpadów na składowiskach i w znacznym stopniu przyczynia się do ochrony ekosystemu? Im więcej surowców trafi do ponownego przetworzenia, tym mniejsza będzie potrzeba eksploatowania środowiska naturalnego. Jednak, aby segregacja była rzeczywiście efektywna, musi przebiegać prawidłowo. Jeśli często zastanawiasz się, do którego pojemnika należy wrzucić rzeczy, koniecznie przeczytaj artykuł: Segregacja śmieci – co warto wiedzieć”. Znajdziesz w nim wiele wskazówek na temat sposobu sortowania kłopotliwych odpadów.

  1. Zanim coś wyrzucisz, przemyśl to dwa razy

Gdybyśmy byli w stanie przypomnieć sobie co wyrzuciliśmy do śmieci w ciągu ostatnich miesięcy, mogłoby się okazać, że w koszu wylądowało wiele przydatnych rzeczy: ubrania, akcesoria domowe, a nawet  sprawne sprzęty elektroniczne, które coraz częściej zastępujemy nowszymi modelami. Takie rzeczy z pewnością mogłyby się jeszcze komuś przydać. Zamiast na wysypisko, powinny więc trafić do innych osób. Następnym razem oddaj rzeczy potrzebującym lub zorganizuj domową wyprzedaż internetową. Część przedmiotów możesz też wykorzystać, nadając im zupełnie nowe oblicze. Dobrym pomysłem jest chociażby renowacja używanych mebli.

  1. Kupuj świadomie

Trzeba stwierdzić, że jednym z powodów marnotrawstwa surowców jest wszechobecny „zakupoholizm”.  Przemierzając wzrokiem półki sklepowe, często natrafiamy na promocje, na które natychmiast dajemy się skusić. W ten sposób w naszym koszyku zakupowym lądują produkty, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Nic więc dziwnego, że część z nich trafia potem na śmietnik. Problem jest poważny, ponieważ statystyki pokazują, że w Polsce marnuje się wiele ton jedzenia rocznie. Jeśli nie chcesz przyczyniać się do marnotrawienia zasobów naturalnych, po prostu zacznij kupować świadomie. Na kolejne zakupy wybierz się z dokładną listą produktów i kup tylko te rzeczy, które się na niej znajdują.

  1. Ekologiczne dojazdy do pracy

Samochody emitują duże ilości zanieczyszczeń.  Jeżeli więc codziennie dojeżdżasz do pracy kilka kilometrów, lepiej robić to na rowerze. W przypadku większych odległości rower nie wchodzi w grę, ale możesz wybrać transport publiczny. Dobrym pomysłem są także wspólne dojazdy samochodem ze współpracownikami. Dzięki temu na drogę wyjedzie tylko jeden samochód zamiast pięciu aut emitujących spaliny.

Ekologiczny styl życia nie wymaga szczególnych poświęceń. Wręcz przeciwnie, wystarczy kilka drobnych zmian, by zachować planetę w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń. Zacznij więc zmieniać swoje nawyki i zatroszcz się o środowisko.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCiągnik rolniczy w rowie. Utrudnienia na trasie Świdnica-Strzegom [FOTO]
Następny artykułPonad 300 mieszkańców powiatu świdnickiego na kwarantannie