Strona główna Wydarzenia Świdnica 73% osadzonych w świdnickim areszcie zaszczepionych przeciwko COVID-19

73% osadzonych w świdnickim areszcie zaszczepionych przeciwko COVID-19

1

W ambulatorium Aresztu Śledczego w Świdnicy działa punkt szczepień przeciw COVID-19, w którym zaszczepić się mogą osoby pozbawione wolności.

W świdnickim areszcie szczepienia wykonuje się praktycznie każdego dnia, co wpływa na duży odsetek zaszczepionych osadzonych. Aktualnie spośród całej populacji skazanych i tymczasowo aresztowanych przebywających w jednostce, 73% osadzonych zostało już zaszczepionych. Ponadto wielu zaszczepionych trafiło już do innych jednostek penitencjarnych, w celu dalszego odbywania kary pozbawienia wolności. Generalnie każdy z osadzonych deklarujący chęć zaszczepienia się ma takową możliwość. W jednostce przez cały czas jest prowadzona również akcja informacyjna, która wskazuje na korzyści dla zdrowia wynikające z przyjęcia szczepionki – wyjaśnia kpt. Bartłomiej Perlak, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Świdnicy.

Dotychczasowe działania podejmowane przez personel jednostki skutecznie zapobiegają rozprzestrzenianiu się koronawirusa w areszcie. Zaangażowanie i istotny wkład w ochronę zdrowia oraz życia funkcjonariuszy, pracowników więziennictwa oraz osadzonych z kolei przekłada się na bezpieczeństwo społeczeństwa – zaznacza Perlak. – W Areszcie Śledczym w Świdnicy, podobnie jak w innych jednostkach w kraju, sytuacja epidemiczna jest dokładnie monitorowana, dzięki czemu dotąd nie doszło do masowych zakażeń na terenie aresztu. Aby w pełni przeciwdziałać fali zachorowań wszystkim wchodzącym na teren jednostki mierzona jest temperatura, a dodatkowo funkcjonariusze SW przez cały czas służby noszą maseczki i rękawiczki – dodaje.

/Areszt Śledczy w Świdnicy, opr. mn/