Strona główna Artykuł sponsorowany Zakaz ruchu ciężarówek w mieście w Polsce i w Europie

Zakaz ruchu ciężarówek w mieście w Polsce i w Europie

0
Na terenie całej Unii Europejskiej, także na terenie Polski, obowiązują zakazy dotyczące ruchu samochodów ciężarowych. Szczególne pod tym względem zapisy wprowadza się dla miast, przez które ciężarówki mogą przejeżdżać tylko pod specjalnymi warunkami.

Zakaz ruchu ciężarówek
Jakie są zakazy obowiązujące w Polsce i innych krajach Europy dla ruchu samochodów ciężarowych? Wiele informacji na ten temat możemy znaleźć chociażby pod adresem: https://www.ocrk.pl/zakazy-ruchu-dla-ciezarowek-w-polsce-kiedy-ruch-jest-ograniczony-kogo-nie-dotycza-te-obostrzenia/. Przeczytamy w nim m.in. o wskazówkach przydatnych dla wszystkich firm transportowych, spedytorów, itd.

Dla warunków polskich wspomnianych zostanie tylko kilka cech wyróżniających, a następnie omówione zostaną zakazy jazdy ciężarówek w innych częściach Europy.

W Polsce istnieją ograniczenia ruchu ciężarówek, w tym w miastach. Każdy samochód przekraczający masą 12 ton musi się im podporządkować pod groźbą kary. Ustawowo zostały wyznaczone dni, kiedy takie pojazdy nie mogą przemieszczać się po drogach. W przypadku miast należy zaś zapoznać się każdorazowo z przepisami o poruszaniu się w danym mieście.

Ruch ciężarówek w Europie
Należy zauważyć, że kraje członkowskie w odmienny sposób uregulowały na własnych terytoriach kwestię zakazu ruchu ciężarówek. Ma to szczególne znaczenie, gdy nasza firma transportowa planuje przewóz towarów przez kilka krajów UE. Wtedy należy wziąć pod uwagę takie sprawy jak np. to, że Niemcy, Francja, Chorwacja, Czechy, Słowenia, właściwie każdy kraj należący do Unii, ma odmienne regulacje w zakresie transportu drogowego na swoim terytorium w zakresie zakazu ruchu ciężarówek w pewnych dniach i o pewnych godzinach.

Przez niektóre europejskie miasta będziemy mogli przejechać bez problemu, w innych z ruchu ciężarowego będą wyłączone pewne dzielnice (np. starówki), gdzie indziej wcale nie będziemy mogli wjechać pojazdem ciężarowym do miasta, chyba że jest ono celem dostawy towaru. W artykule jedynie zostało zasygnalizowane owe zagadnienie, a dokładne informacje znajdą Państwo na stronach oficjalnych, poświęconych transportowi drogowemu, gdzie figurują wykazy dni i godzin, kiedy ruch ciężarowy jest objęty zakazem na terenie danego państwa UE.

Może się zdarzyć i tak, że na pewien obszar będziemy mogli wjechać tylko po uiszczeniu opłaty. Zatem planowa podróż transportowa powinna wliczać również możliwości przemieszczania się trasami specjalnymi, którymi możemy jechać za opłatą. Jednakże większość dat i miejsc objętych zakazem ruchu ciężarówek w Europie – jest zapisana na stałe.

Pakiet mobilności
Powyższe omówienie jest ściśle powiązane ze słynnym już pakietem mobilności – europejskim programem uregulowania ruchu transportu drogowego na kontynencie europejskim. Na ten temat źródła znajdziemy tu: https://inelo.pl/pakiet-mobilnosci/. Pamiętajmy, że pakiet mobilności obowiązuje już w pewnej części w całej Europie, a kolejne jego nowe wdrożenia są również spodziewane i prawdopodobnie każda firma transportowa na terenie Unii Europejskiej będzie musiała spełniać standardy pakietu mobilności.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKolejne sparingowe zwycięstwo świdniczan [FOTO]
Następny artykułPrzedszkole w Marcinowicach zostanie rozbudowane