Strona główna Wydarzenia Świdnica Wakacje z tradycjami kupieckimi. Festiwal Wrażeń w każdą sobotę

Wakacje z tradycjami kupieckimi. Festiwal Wrażeń w każdą sobotę

0

„Festiwal wrażeń” to propozycja dla rodzin z dziećmi na wakacyjne, sobotnie przedpołudnia.

Fot. Muzeum Dawnego Kupiectwa

Miejscem wydarzeń będzie Muzeum Dawnego Kupiectwa, gdzie będzie można poznać tradycje kupieckie i ciekawostki związane z historią rzemiosła. W warsztatach można brać udział w każdą wakacyjną sobotę, w godzinach od 11.00 do 12.00 oraz od 12.30 do 13.30. Podczas działań uczestnicy przeniosą się w przeszłość i wyruszą w podróż dawnym szlakiem handlowym. Dowiedzą się, jak i gdzie podróżowano, czym handlowano, do czego służyła stopa i dlaczego łokieć łokciowi nierówny. Kupiecka podróż w muzeum będzie pełna wyzwań – spotkać będzie można ważnika, aptekarza, piernikarza i garncarza, którzy zapoznają uczestników z tajnikami swojego zawodu. Nie zabraknie zagadek, rebusów i quizów dla całej rodziny.

Pierwsze spotkania 3 lipca poświęcone było dawnym metodom leczenia:  Maści, zioła i herbatki aptekarskie to zagadki – czym dawniej leczono, czyli coś dla prawdziwych odkrywców.

Tematy kolejnych spotkań:
10 lipca – Miernicze dziś swawole – obliczmy stopą hole – żywa lekcja historii o dawnych miarach
17 lipca – Kupiecki szyld to jest TO! Symboli w nim ze sto – do czego służyły i z jakich materiałów wykonywano szyldy
24 lipca – Ulepione, wygniatane… z gliny w bryle zbudowane – o tajnikach pracy garncarza
31 lipca – Przypraw bez liku w piernikowym kąciku – bajecznie smaczna lekcja o świdnickich piernikach
7 sierpnia – Słońce, niebo i planeta dziś się przyda nam luneta – czyli jak wyglądał warsztat i praca nowożytnego astronoma
14 sierpnia – Ale dziś zabawa forma już odlana – sztuka odlewnicza bez tajemnic
21 sierpnia – Grosz do grosza… słuszna sprawa to przyjemność i zabawa – wszystko o pieniądzach od średniowiecza do XX wieku
28 sierpnia – Zmierz się Kupcu młody – pobawimy się w podchody! – gra z quizami i zagadkami po muzealnych zakamarkach.

Liczba miejsc: 40 (20 miejsc w godz. 11.00-12.00, 20 miejsc w godz. 12.30-13.30)

Obowiązują zapisy: tel. 74 852 12 91, e-mail: [email protected]

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Projekt „Festiwal wrażeń” realizuje miasto Świdnica wspólnie ze Stowarzyszeniem Kladské pomezí, o.p.s. z Nachodu, Gminą Miejską Kłodzko oraz Powiatem Kłodzkim.  Działania w ramach projektu skierowane są głównie do rodzin z dziećmi.

W roku 2021 tematem przewodnim festiwalu są tradycje kupieckie i rzemiosło. Podczas wakacji w dziewięciu różnych obiektach turystycznych, w rożne dni tygodnia, będą się odbywały warsztaty, dostarczające unikalnych przeżyć i wrażeń, które sprawią, że zwiedzający będą nie tylko biernymi odbiorcami, ale również aktywnymi uczestnikami wydarzeń. Obiekty po stronie czeskiej to: Stara Szkoła w Police nad Metují, Zamek w Adrspachu, Domek Boženy Němcové w Červený Kostelec, Centrum Kultury i Informacji w Hronovie; a po stronie polskiej: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku, Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju. Szczegółowe informacje na temat terminów i miejsc wydarzeń można znaleźć na stronie www.festiwalwrazen.pl.

/UM w Świdnicy, opr. red./